آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 90728
تاریخ انتشار : 15 دی 1394 13:52
تعداد بازدید : 820

سرنوشت طرح کارت اعتباری خرید کالا در ابهام است

طرح کارت اعتباری خرید کالا که برای خالی کردن انبارهای مملو از لوازم خانگی ایرانی در دستور کار قرار گرفته بود، نه تنها تاکنون مشکل رکود این صنعت را حل نکرده بلکه به آن افزوده و اکنون اصل اجرای آن نیز در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

ایسنا-  طرح دولت برای خروج برخی کالاهای بادوام از رکود و تحریک تقاضا در بازار این کالاها در اواخر مهر ماه اعلام شد و بر اساس آنچه مسوولان اقتصادی کشور اعلام کردند قرار بود این طرح ها که شامل تسهیلات خرید خودرو، لوازم خانگی و کالاهای واسطه ای است، به صورت کوتاه مدت برای شش ماه اجرا شود.
تولیدکنندگان پس از اعلام اولیه این طرح با بیان جزئیات آن اعلام کرده بودند که قرار است این کارت ها با سقف 10 میلیون تومان، نرخ سود 12 درصد و اقساط 18 و 24 ماهه در فاز اول به حقوق بگیران و کارمندان دستگاه های دولتی ارائه شود تا بتوانند از آن برای خرید کالاهای ایرانی که فهرست آن ها را وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام می کند، استفاده کنند.
پس از چند هفته ای سکوت درباره زمان اجرای این طرح، اتفاقی افتاد که صدای تولیدکنندگان را درآورد و باعث نارضایتی بیش از پیش آن ها شد؛ بانک مرکزی علاوه بر اینکه تعداد اقساط این طرح را از 18 ماه به 12 ماه کاهش داد، امکان خرید کالاهای خارجی را با این کارت با نرخ سود 21 درصد امکان پذیر کرد. همین امر باعث شد تولیدکنندگان داخلی کلافه شوند و به نوعی تهدید به انصراف از اجرای این طرح کنند و عصر همان روز بانک مرکزی در اطلاعیه ای اعلام کرد که ریالی از 4200 میلیارد تومانی که بانک مرکزی برای این طرح در نظر گرفته صرف خرید کالای خارجی نمی شود و خرید این کالاها صرفا از محل منابع خود بانک ها و با نرخ سود 21 درصد انجام می شود.
به این ترتیب پس از مدت ها انتظار حدود 16 روز پیش دستورالعمل اجرایی این طرح به بانک ها ابلاغ شد و معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز خبر از اجرای این طرح در روز شنبه دو هفته پیش را داد.
اکنون بیش از دو هفته از زمانی که قرار بود این طرح به مرحله اجرایی برسد، گذشته و هیچ اطلاعاتی از اجرایی شدن این طرح در دست نیست و تولیدکنندگان هم از وضعیت اجرای آن اطلاعی ندارند و به نظر می رسد که دیگر از اجرای آن ناامید شدند.برخی کارشناسان نیز معتقدند که این طرح هیچ کمکی به خروج از رکود بازار لوازم خانگی نمی کند و شاید همین امر تا حدودی دولت و بانک مرکزی را برای اجرای این طرح مردد کرده است، چراکه در حال حاضر نه وزارت صنعت، نه بانک مرکزی و نه وزارت تعاون هیچگونه خبری از وضعیت این طرح نمی دهند، در حالی که از آن فرصت شش ماهه تنها حدود سه ماه باقی مانده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :