آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 90714
تاریخ انتشار : 15 دی 1394 13:25
تعداد بازدید : 942

رییس کل سازمان امور مالیاتی:

نرخ مالیات بر درآمد کاهش می‎یابد

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اعلام کاهش نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی از جمله صاحبان مشاغل همسو با اصلاح قانون مالیات‎های مستقیم،گفت: این تغییرات در بخش مالیات بر ارث، مالیات تمبر، مالیات حقوق، مالیات اجاره املاک و مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی است.

ایرنا- سیدکامل تقوی نژاد درباره معافیت پایه اشخاص حقیقی (صاحبان مشاغل)، افزود: اشخاص حقیقی می‎توانند سالیانه از یک معافیت پایه استفاده کنند که میزان آن برابر با معافیت حقوق است و هر سال در قانون بودجه مشخص می‏شود. بدیهی است اگر درآمد اشخاص حقیقی بیش از این میزان باشد مالیات آن طبق نرخ ماده 131 قانون محاسبه می‏شود.
رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه در اصلاحیه قانون مالیات‏های مستقیم که از سال 95 اجرایی می‎شود، برای رعایت حقوق مودیان و ایجاد فضای رقابتی، نرخ‎های مالیاتی اشخاص حقیقی (ماده 131 قانون) کاهش یافته است، اظهارداشت: در قانون کنونی، این نرخ‎ها در پنج طبقه از 15 تا 35 درصد تقسیم بندی شده که در قانون جدید به سه طبقه از 15 تا 25 درصد کاهش یافته است؛ بدین صورت که در طبقه نخست، درآمد تا سه میلیون تومان با نرخ 15 درصد محاسبه می‏شد و در قانون جدید درآمد تا 500 میلیون ریال با نرخ 15 درصد محاسبه می‎شود.
وی ادامه داد: در طبقه دوم قانون کنونی، درآمد از سه تا 100 میلیون ریال با نرخ 20 درصد محاسبه می شد که در قانون جدید، درآمد تا هزار میلیون ریال نسبت با مازاد 500 میلیون ریال با نرخ 20 درصد محاسبه می شود. به عبارتی محاسبات مالیات در دو طبقه اصلاحیه قانون با تمام چهار طبقه قانون فعلی مطابقت می‎کند. تقوی نژاد تصریح کرد: در طبقه سوم نیز نسبت به مازاد هزار میلیون ریال درآمد، به نرخ 25 درصد محاسبه می‎شود که این نرخ در قانون کنونی 35 درصد است.
وی همچنین با اعلام اضافه شدن یک تبصره به ماده 131 به عنوان یکی از مشوق‎های اصلاحیه قانون مالیات‎های مستقیم گفت: بر اساس این تبصره، به ازای هر 10 درصد افزایش درآمد ابرازی مشمول مالیات نسبت به سال گذشته، یک واحد درصد حداکثر تا پنج درصد از نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی کسر می‎شود.
رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور تاکید کرد که برخورداری از همه این معافیت‎ها منوط به ارایه اظهارنامه مالیاتی و پرداخت به موقع مالیات است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :