آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 90701
تاریخ انتشار : 15 دی 1394 12:58
تعداد بازدید : 1147

چالش 2016 رییس فیس بوک

زوکربرگ «جارویس» را به خانه می آورد

مارک زوکربرگ، بنیانگذار فیس بوک قصد دارد که یک سامانه هوش مصنوعی برای مراقبت از خانه و دختر تازه به دنیا آمده اش درست کند.

Independent- این روزها صفحه فیس بوک زوکربرگ پر از عکس هایی از او و همسرش و دختر تازه متولد شده اش است و این نشان می دهد که دخترش زندگی اش را به کلی دگرگون کرده است. وقتی اولین تریلر فیلم جدید «جنگ ستارگان» روز بیستم اکتبر منتشر شد، زوکربرگ عکسی از دخترش مکس را منتشر کرد که ردای قهوه ای شوالیه جدای را به تن کرده و در اطرافش یک شمشیر نوری و عروسک های چوباکا و دارت ویدر دیده می شوند. این پدر سربلند در پست خود نوشت: «نیرو در این یکی قوی است» و طی سه ساعت بیش از یک میلیون لایک دریافت کرد. چند روز بعد نیز با انتشار عکسی از خودش در کنار همسر و دخترش، نشان داد که برای دختر یک ماهه اش چه کتابی می خواند. کتابی که مارک برای دخترش انتخاب کرده است: فیزیک کوانتوم برای کودکان بود. طبق گفته مارک این کتاب تصاویری ساده و جالب دارد که در برگیرنده جملات و اصول اولیه فیزیک کوانتوم است. 
حال این میلیاردر آمریکایی که برای هر سال خود چالشی در نظر می گیرد، اعلام کرده است که قصد دارد برای سال 2016 یک سیستم هوش مصنوعی بسازد که می تواند از خانه اش حفاظت و از دخترش نگهداری کند تا آنها زمان بیشتری برای کار کردن در شرکت فیس بوک داشته باشند. 
وی در تشریح اهداف سال 2016 خود گفت که ابتدا سعی می کند یک خدمتکار در خانه بسازد که به صدای او واکنش نشان دهد و خدمات مناسب و لازم را در خانه انجام دهد؛ مانند یک خدمتکار و گارسن. وی با اشاره به برخی فیلم های علمی تخیلی که براساس کتاب های تصویری مارول ساخته شده، ادامه داد که در ادامه این روبات را به نحوی آموزش دهد که به عنوان دستیار امور جاری روزانه وی را انجام دهد. پیش از این نیز زوکربرگ اهدف سالانه ای برای خود تعیین کرده بود که از جمله یادگرفتن زبان چینی و خواندن دوکتاب در ماه بود.
وی افزود: چالش شخصی من برای سال میلادی جدید ساخت این هوش مصنوعی است که شخصیتی شبیه به «جارویس» در فیلم «آیرون من» خواهد داشت. 
گفتنی است که فیس بوک مدتی است که روی سیستم های هوش مصنوعی زوم کرده است و در حال ساخت کامپیوترهایی است که محتوای عکس را شناسایی می کند و بعد تشخیص می دهد که این عکس برای فیس بوک است یا خیر. 
این در حالی است که بعد از اینکه برخی کارشناسان و پیشگامان روباتیک و علوم پایه نگرانی خود را درباره رشد بیش از اندازه هوش مصنوعی بیان کردند، زوکربرگ نیز به این جرگه پیوست. این افراد نگران هستند که مبادا هوش مصنوعی همانند فیلم Ex Machina بتواند رو دست انسان بلند شود و او را پشت سر بگذارد. با این حال، زوکربرگ درباره هوش مصنوعی که قصد ساخت آن را دارد، گفت: فکر می کنم می توان هوش مصنوعی را ساخت که برای ما و برای کمک به ما طراحی شده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :