آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 90700
تاریخ انتشار : 15 دی 1394 12:57
تعداد بازدید : 1098

رابطه تجارت و بانکداری الکترونیکی در پسا تحریم نیازمند بازتعریف است

در حال حاضر حجم معاملات الکترونیکی و بده و بستان ها بر بستر اینترنت که از آن به عنوان تجارت الکترونیکی یاد می شود در کشور رو به گسترش است. با رفع تحریم ها و عادی شدن روابط پولی و مالی کشور با دنیای خارج به نظر می رسد چشم انداز گسترش تجارت الکترونیکی نسبت به تجارت سنتی مثبت تر هم باشد. در این میان اما آنچه باید مورد توجه قرار بگیرد، اهمیت گسترش بانکداری و نظام پولی الکترونیکی برای پشتیبانی کردن افزایش حجم معاملات و تجارت الکترونیکی است. در واقع می توان گفت پیشرفت هر یک از این دو بخش اثر مستقیم بر آن یکی ارد.

 فناوران- تاثير گسترده و عميق تجارت الكترونيكی بر بازارهاي جهاني در چند دهه گذشته از يك سو و اهميت و نقش مبادلات پولي و اعتباري در فعاليت هاي تجاري و اقتصادي از سوي ديگر لزوم تمهيد بسترها و امكانات لازم در تسهيل انتقال و تبادل پول را بيش از پيش ضروري ساخته است. بنابراين سيستم بانكي نخستين ساختاري  است كه با تاثير از نفوذ فناوري اطلاعات به عنوان عاملي براي يكپارچه سازي و افزايش گسترده دامنه نفوذ خود، تكنولوژي روز دنيا را در قرن حاضر بر پايه فناوري اطلاعات سرلوحه فعاليت هاي خود قرار بدهد. به اين ترتيب كه بانك ها براي جذب مشتريان بيشتر و گسترش و ايجاد تنوع در خدمات خود با فناوري هاي نوين اطلاعاتي و ارتباطي و تحولات آن، همگام و همسو  شوند  كه در اين راه دست به تحولات ساختاري در نظام هاي دريافت و پرداخت پول و تسهيل خدمات رساني به مشتريان زده اند به نحوي كه بسياري مدعي اند توجه مديران بانك ها به اهميت و لزوم اين پديده و عنايت ويژه آنان در ايجاد ساختار بانكداري با شيوه الكترونيكی يكي از دلايل اصلي و عمده اقبال عمومي به تجارت الكترونيكی است.بر اين اساس و با توجه به رويكرد مشتري مداري بانكداري الكترونيكی مي توان آن را يك كانال ارتباطي ميان بانك، به عنوان شخصيتي حقوقي و مشتري به عنوان شخصيتي حقيقي و حقوقي تلقی كرد كه فضاي وب و اينترنت، تلفن هاي همراه و پيامك، تلفنهاي ثابت سنتي (تلفن بانك)، كيوسك هاي بانكي، فكس، دستگاه هاي خودپرداز (ATM)، دستگاه هاي پايانه فروش (POS) و كارت هاي هوشمند عمده ترين ابزارها و امكانات فعلي براي ايجاد آن (كانال ارتباطي) است كه با اشاعه اين امكانات به عنوان ابزارهاي دريافت و پرداخت، وابستگي به مبادلات روزانه پول نقد و چك و در نتيجه هزينه هاي مربوط به چاپ، نگهداري و حمل اسكناس از يك طرف و عبور و مرور مشتريان از طرف ديگر كاهش مي يابد.
بعد از لغو تحریم ها انتظار این است که روندها در تجارت کشور هم تغییر کند و یکی از انتظارات مهم کارشناسان این است که در این دوره بیش از پیش به سمت گسترش تجارت الکترونیکی در کشور حرکت کنیم. این نوع از تجارت با توجه به اینکه از تکنولوژی ها روز استفاده می کند می تواند در دراز مدت موجب کاهش هزینه ها شود.  همچنین سرعت بخشیدن به مبادلات تجاری داخلی و خارجی یکی از مهم ترین اثراتی است که انتظار می رود این نوع تجارت از خود بر جای بگذارد. به نظر می رسد در دوران تازه بعد از تحریم ها دوباره باید رابطه میان توسعه بانکداری الکترونیکی را با توسعه تجارت الکترونیکی باز بینی و برنامه های لازم برای استفاده از شرایط جدید تدوین شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :