آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 90691
تاریخ انتشار : 15 دی 1394 12:41
تعداد بازدید : 900

بدون تاکید مستقیم بر شبکه ملی اطلاعات مطرح شد

اینترنت چیزها و نسل 5 اولویت های وزارت ارتباطات در اقتصاد مقاومتی

وزیر ارتباطات در حالی اولویت های این وزارتخانه در خصوص اقتصاد مقاومتی را اعلام کرد که در اولویت های مذکور شبکه ملی اطلاعات مورد توجه نبوده و فناوری های نوظهور که هنوز در دنیا تثبیت نیز نشده اند، مورد توجه واقع شده است.

فناوران- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: این وزارت در مسیر اقتصاد مقاومتی، با استفاده از پتانسیل پژوهشگاه ICT و فضایی در موضوعات خدمات ابری، اینترنت چیزها، نسل 5 تلفن همراه، بیگ دیتا و فناوری های فضایی تحقیق کرده است.
بر اساس گزارش منتشره توسط روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمود واعظی در همایش سراسری الزامات اقتصاد مقاومتی بر پایه اقتصاد دانش بنیان که در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد، گفت: از زمان ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی، دولت این موضوع را به عنوان مهمترین موضوع خود در نظر گرفت و به همه دستگاه ها ابلاغ کرد تا کلیه برنامه ها و سیاستگذاری ها را بر مبنای آن صورت دهند.
واعظی با تاکید بر این که اقتصاد مقاومتی تنها افزودن پسوند مقاومتی به کارهای پیشین نیست، افزود: اقتصاد مقاومتی دارای 24 بند است که بر پنج پایه استوار است.وی ادامه داد: تمام 24 بند و پنج پایه عدالت، مردمی بودن، دانش بنیان، درون زایی و برون گرایی محورهای  بسیار مهمی هستند اما دانش بنیان بودن اصلی کلیدی است، که رسیدن به موفقیت بدون آن دشوار می شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: موضوع دانش بنیان بودن در برنامه ریزی ما و شرکت های نوپا از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید به گونه ای پیش رفت که اقتصاد ما دانش بنیان باشد.
واعظی از نیاز به ارتقا مدیریت، افزایش مهارت انتقال دانش های جدید و تشویق به جذب سرمایه گذاری سخن گفت و افزود: مزیت ما فارغ التحصیلان توانمند حوزه ICT است که باید از آن بهره جست. همچنین، پساتحریم هم فرصت مناسبی است که باید با برنامه ریزی درست از فرصت خلق شده برای کشور بهره درست برد.
واعظی، در بخش دیگر سخنان خود، به پیگیری کاهش تصدی گری در وزارت ICT اشاره کرد و افزود: تا زمانی که دولت بزرگ و گسترده باشد و همه امور را خود به عهده گیرد به اهداف اقتصاد مقاومتی نمی رسیم.
وی تحقیق و توسعه را پیشران فعالیت های اقتصادی برشمرد و خاطرنشان ساخت: باید تحقیق و توسعه را در کشور بومی کرد و این زمانی رخ می دهد که توسط فرزندان این سرزمین شکل بگیرد و از این رو، دولت وظیفه حمایت و سرمایه گذاری آن را به عهده دارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین از برنامه های وزارت متبوع خود به توسعه زیرساخت های ICT کشور اشاره کرد و گفت: بنا داریم زیرساخت ها را به اندازه ای توسعه دهیم که تمام دستگاه ها برای پیشبرد کار خود از آن بهره برند.
وی تاکید کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز برای آنکه بتوان روی مسیر اقتصاد مقاومتی حرکت کند با استفاده از پژوهشگاه ICT و فضایی، روی خدمات ابری،IOT ، نسل 5 تلفن همراه، بیگ دیتا و فناوری های فضایی تحقیق کرده است.
وی ابراز امیدواری کرد: سال آینده با برنامه ریزی دولت و تلاش سازمان مدیریت در جهت برنامه ششم توسعه بر مبنای اقتصاد مقاومتی دانش بنیان شاهد تحولاتی در این مسیر بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :