آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 90639
تاریخ انتشار : 14 دی 1394 13:10
تعداد بازدید : 811

مذاکره اتصال بانک های ایران به سوئیفت از روز اجرای برجام

رییس گروه توسعه و امنیت اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی از انتظار برقراری سوئیفت همزمان با لغو تحریم و روز اجرای برجام خبر داد و گفت: بانک های ایرانی برای بازگشت به شبکه سوئیفت باید الزامات سوئیفت را رعایت کنند و دو کمیته ویژه در این باره تشکیل شده است.

تسنیم-  محمد زیبایی با بیان اینکه ارتباط شبکه بانکی کشور با جامعه جهانی بین بانکی و ارتباطات مالی (سوئیفت) به زودی برقرار می شود، گفت: هنوز زمان قطعی و دقیق این اتفاق مشخص نشده، سوئیفت یکی ابزارها و کانال ها در تعاملات بین بانکی در بانکداری بین المللی همواره مدنظر بوده است و به همین دلیل از حساسیت بالایی برخوردار است.
به گفته وی بانک های ایرانی برای بازگشت به شبکه سوئیفت باید الزامات سوئیفت را رعایت کنند و رویه ای که مسوولان سوئیفت مشخص می ‎کنند، را انجام دهند تا مجددا ارتباط شان با این شبکه برقرار شود.
زیبایی ادامه داد: با پیشرفت مذاکرات هسته ای و برجام، بانک مرکزی مذاکرات اولیه را از اواسط شهریور سال جاری با مدیران منطقه ای سوئیفت در دوبی انجام داد که اصلی ترین محور این مذاکرات نحوه بازگشت بانکی هایی که تحت تحریم قرار گرفته بودند، به شبکه سوئیفت بود و اینکه بانک ها عملا از روز برداشته شدن تحریم ها به چه نحوی می توانند دوباره به این شبکه برگردند.
زیبایی گفت: تعاملاتی با مسوولان منطقه ای سوئیفت در رابطه با راهکارهای فنی برای اتصال مجدد شبکه بانکی به سوئیفت انجام شد، زیرا راهکار مهم است که چگونه به فضای سوئیفت برگردیم و همچین در رابطه با مسائل مختلف از جمله نحوه اتصال بانک ها مذاکره شد.
وی با بیان اینکه بانک مرکزی برای تسریع اتصال به سوئیفت دو کمیته ویژه تشکیل داده است، گفت: یکی کمیته راهبردی سوئیفت متشکل از بخش های مختف از جمله حوزه فناوری اطلاعات، ارزی و نظارتی بانک مرکزی است و کمیته دوم کمیته برجام است که به موازات اجرای برجام، مسائل بانکی را پیگیری می کند.
رییس گروه توسعه و امنیت اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی در مورد اینکه چرا بانک هایی که ارتباط آنها با سوئیفت قطع نشده بود، نمی توانستند نقل و انتقال پول را انجام دهند، پاسخ داد: سوئیفت یک ابزار پیام رسان و مهم ترین ابزار برای نقل و انتقال است و روابط کارگزاری به عنوان بستری اصلی برای انجام نقل و انتقال پول مطرح است و تا بستر مهیا نباشد، یعنی بانک ایرانی با بانک خارجی رابطه کارگزاری ایجاد نکند و این رابطه وجود نداشته باشد، سوئیفت کارایی ندارد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :