آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 90634
تاریخ انتشار : 14 دی 1394 13:0
تعداد بازدید : 960

طبقات تعرفه ای از سال 95 کاهش می یابد

رییس کل سازمان توسعه تجارت با اعلام کاهش طبقات تعرفه ای در سال 95 گفت: کالاهای اساسی و مواد اولیه کالاهای صنعتی کماکان در سال آینده از ارز مبادله ای استفاده می کنند.

سازمان توسعه و تجارت- ولی الله افخمی راد افزود: طبقات تعرفه ای در سال آینده از 10 به هشت طبقه کاهش می یابد و مواد اولیه تولید و کالاهای اساسی همچنان ارز مبادله ای می گیرند.
به گفته وی، طبق این مصوبه تعیین تعرفه، مشابه سال های گذشته است و اگر کالایی در داخل تولید شود برای واردات کالاهای مشابه افزایش تعرفه خواهیم داشت که البته این زمان بر است تا زمانی که ثبات در تولید کالاهای داخلی ایجاد شود و به مرور این تعرفه کاهش یابد.معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که کاهش تعداد طبقات تعرفه ای موجب ایجاد شرایط مناسب برای واردات می شود، در مورد آخرین آمار صادرات نیز گفت: طی 9 ماهه گذشته 32 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم و در مقابل واردات 31 میلیارد و 200 میلیون دلار بود و همچنان تراز تجاری به نفع صادرات مثبت است.
رییس کل سازمان توسعه تجارت همچنین درباره کاهش صادرات در کشور توضیح داد: اگرچه آمار کلی صادرات غیرنفتی 11 درصد کاهش داشته است اما در مقابل با کاهش 22 درصدی در واردات نسبت به مدت مشابه سال گذشته روبرو بودیم.
افخمی راد در عین حال گفت: بیشتر کاهش حجم صادرات مربوط به کاهش 42 درصدی میعانات بوده اما صادرات غیرنفتی پنج درصد رشد داشته است.
رییس کل سازمان توسعه تجارت هزینه حمل ونقل کالاهای صادراتی ایران را دو برابر کشورهای صنعتی عنوان و اعلام کرد: سهم حمل ونقل صادرات در کالاهای نیمه فرآوری شده 18 تا 25 درصد و در کالاهای خام 30 تا 35 درصد قیمت تمام شده است.
وی گفت: سهم حمل ونقل صادرات در کشورهای صنعتی حداکثر 18 درصد است؛ بنابراین می توان نتیجه گرفت که در کشور ما هزینه های حمل ونقل کالاهای صادراتی تقریبا دو برابر کشورهای صنعتی است. رییس سازمان توسعه تجارت پایین بودن توان عملیاتی بنادر را از دیگر مواردی دانست که در بحث حمل ونقل کالاهای صادراتی باید به آن توجه شود.
افخمی راد در بخشی از سخنان خود گفت: حضور هیات های متعددی که به کشور آمده اند نشان از تحول اساسی است و ایران در نظام بین المللی جایگاه واقعی خودش را پیدا کرده و اقدامات اساسی در توسعه اقتصادی کشور صورت خواهد گرفت. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :