آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 90606
تاریخ انتشار : 14 دی 1394 11:40
تعداد بازدید : 1050

بانکداری ایران باید آماده ورود فناوری های نو در پساتحریم باشد

تحریم ها کم کم سایه شومشان را از روی اقتصاد کشور بر می دارند و فصل جدیدی در اقتصاد ایرانی قرار است آغاز شود. یکی از مهم ترین بخش های اقتصادی که انتظار می رود از برداشته شدن تحریم ها بیشترین تاثیر مثبت را بگیرد نظام بانکی و پولی و مالی کشور است.

فناوران- این بخش در این مدت آماج سخت ترین تحریم ها بوده است. این تاثیرپذیری را در حوزه های مختلف می توان دسته بندی کرد. آسان تر شدن مبادلات مالی، امکان تاسیس شعبه در خارج از کشور، دسترسی به منابع مسدود شده و وصل شدن مجدد به شبکه مالی جهانی از جمله این حوزه ها است اما یکی از مهم ترین این تاثیر پذیری ها باید  در حوزه  دانش و تکنولوژی روز اتفاق بیفتند. به اذعان کارشناسان و دست اندرکاران این حوزه در سال های اخیر نظام بانکی کشور به شدت از نظر تکنولوژیکی عقب افتاده است و حالا باید به صورت گسترده آغوشش را برای آشتی با این تکنولوژی های جدید باز کند. 
به اعتقاد کارشناسان لغو تحریم های مالی و نفتی فرصت های جدیدی را برای بانک ها ایجاد خواهد کرد که برنامه ریزی مناسب برای بهره برداری از این فرصت ها می تواند تاثیر بسزایی در افزایش سودآوری  بانک ها داشته باشد.بر این اساس ایجاد زیرساخت لازم برای ارایه خدمات بانکی نیازمند در اختیار گرفتن تکنولوژی های روز دنیا است و بانکداری ایرانی ناگزیر است برای رهایی از روزمرگی ای که در حال حاضر به آن دچار شده از این موقعیت به سرعت استفاده و  ارایه خدمات خود را با پیشرفت های جهانی همتراز کند. 
 به باور کارشناسان پیشرفت ها و دستاوردهای نوین در زمینه بانکداری و تنوع ابزارهای پرداخت الکترونیکی، بازار رقابتی شدیدی ایجادکرده است. به عنوان نمونه فرایند اعتبارسنجی مشتریان، مدیریت ریسک، شناسایی ذینفع واحد، اشخاص مرتبط و اجرای رهنمود های کمیته  بال2 به لحاظ  نبود زیر ساخت های لازم براساس رویه ها وداده های  موجود به طور مناسب وکارآمد انجام پذیر نیستند لذا به منظور صرفه جویی در هزینه و تسریع در این زمینه طراحی، توسعه و بهسازی در ابزارها وسیستم های مالی در نظام بانکی می تواند با استفاده از چارچوب ها و تجربه های موقتی که توسط بانک ها و موسسات مالی معتبر جهانی پیش از این عملیاتی شده است، انجام پذیرد. 
فرزاد رمضانی راد کارشناس فناوری اطلاعات در حوزه بانکی  در این باره با بیان اینکه بانکداری نوین به شدت تحت تاثیر فناوری های نوظهور نظیر فناوری موبایل، رایانش ابری، مجازی سازی زیرساخت ارتباطی، بیگ دیتا و... است به خبرآنلاین گفته است: «مفاهیم کلیدی در طراحی و ارائه خدمات بانکی هم نظیر شبکه دسترسی، امنیت، تجربه کاربری، احراز هویت، تعارض کانال های عرضه و غیره با ظهور فناوری موبایل متحول و نیازمند بازتعریف شده اند. این تحولات با در نظر گرفتن این واقعیت که  نظام بانکی رکن اصلی حمایت از اقتصاد و صنعت است، ضرورت بازبینی سریع در روند موجود شبکه بانکی کشور را گریزناپذیر می کند».
رمضانی راد در این باره معتقد است یکی از مسایل اساسی نظام بانکی کشور این است که فرایندهای اجرایی به صورت نظام مند و بر اساس یک چارچوب جامع و یکپارچه مبتنی بر استانداردهای بین المللی طراحی و عملیاتی نشده است و برای برون رفت از وضعیت موجود لازم است فرایند های اجرایی مورد بازنگری و بهینه سازی قرارگیرد. به طوری که امکان بهبود تعاملات در داخل هر بانک و در رابطه نهاد نظارتی و همچنین مراودات بین المللی فراهم شود. تحقق این امر در یک بازه زمانی مناسب، ایجاب می کند که از چارچوب های موفق مطرح و تجربه شده در صنعت بانکی بهره گیری شود.این کارشناس فناوری اطلاعات گفت: ارتقای وضعیت موجود بانکداری در داخل و منطبق ساختن آن با رویه های موجود بانکداری جهانی به ویژه در شرایط پس از تحریم ایجاب می کند رویه ها و فرایندهای بانکی موجود به منظور سهولت و سادگی و سرعت بخشی و یکپارچگی آنها مطابق با استانداردهای بین المللی مورد بازنگری اساسی قرار گیرد.در نهایت این که به باور کارشناسان، بانک ها باید  برای ارتقای سطح خدمات و تکنولوژی های خود در پسا تحریم برنامه های مدون و جامع داشته باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :