آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 90598
تاریخ انتشار : 14 دی 1394 11:0
تعداد بازدید : 800

پیش‌بینی رییس سازمان نظام صنفی رایانه‏ای کشور:

60 درصد خواسته ‏های حوزه IT در برنامه پنجم تحقق یافت

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‏ای کشور با تاکید بر توجه جدی در برنامه ششم توسعه به ارتقا جایگاه کشور در حوزه فناوری اطلاعات، گفت: همه تلاش و همت در این راستا است که تا پایان این برنامه، به جایگاه برتر منطقه برسیم.

فناوران- ناصر علی سعادت در عین حال  پیش‏بینی کرد که در سال آینده شاهد تحولی جدی در جایگاه منطقه‎ای کشور در حوزه IT خواهیم بود.
 ورود به بازار منطقه‏ای
سعادت اظهار داشت: تدوین سیاست‏های کلی اقتصاد مقاومتی، تاکید مقام معظم رهبری بر موضوع فناوری اطلاعات و فعالیت دور جدید شورای عالی فضای مجازی از جمله مواردی است که جایگاه کشور در منطقه را ارتقا می‏دهد. سعادت با بیان این که در رابطه با صنعت IT شاهد اتقاقات خوب داخلی خواهیم بود که این موضوع جایگاه ما را تغییر می‏دهد، گفت: در همکاری‏های بین‏المللی هم موفق به ورود به بازار منطقه‏ای خواهیم شد. وی تصریح کرد که به دلیل تحریم‏ها و مشکلات کشور از جمله رکود اقتصادی، جایگاه کشور در دو سال اخیر خیلی ترقی نکرده است.
تحقق خواسته‎ها در برنامه پنجم توسعه
رییس سازمان نظام صنفی رایانه‏ای کشور در خصوص سطح دستیابی به اهداف برنامه پنجم توسعه در حوزه فناوری اطلاعات به ایرنا گفت: در برنامه پنجم توسعه اقتصادی توانستیم تا 60 درصد برنامه‏ها و خواسته‎های این حوزه را محقق کنیم.
سعادت فناوری اطلاعات را فعال کننده بسیاری از صنایع دانست و افزود: از یک سو، سایر صنایع به صنعت IT وابسته هستند و از طرفی رونق این صنعت وابسته به رونق سایر بخش‏هاست.
وی گفت: پیش بینی شده است که در این برنامه به طور متوسط 8 درصد رشد اقتصادی خواهیم داشت که عدد بسیار بزرگی است و تحقق آن به عزم جدی و برنامه‏ریزی مدون و منسجم نیاز دارد.
ضرورت اجرای قانون کپی‏رایت
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور همچنین در خصوص وضعیت کنونی صنعت نرم‏افزار نیز به ایسنا گفت: تولید نرم افزارهای خاص که در آن یک پیمانکار از خارج می آید و با کارفرمای داخلی قرارداد می بندد، یک موضوع است؛ اما شرکت های خارجی و برندهای معتبری که نرم افزارهای عمومی می دهند، یعنی هر کسی در فروشگاه ها می تواند آنها را تهیه کند، قطعا تا زمانی که بحث مالکیت معنوی یا کپی رایت در ایران رعایت نشود، ورود نمی کنند.
وی با بیان اینکه از مسایل بااهمیت برای افرادی که می خواهند وارد صنعت شوند، کپی رایت داخلی است، گفت: برای مثال نرم افزار ویندوز که توسط مایکروسافت ارائه شده، افراد در کشور ما آن را با قفل شکسته می خرند، شرکت مایکروسافت نیز حاضر نیست به کشوری وارد شود که کپی رایت را رعایت نمی کند.
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای با تاکید بر وجود قانون مالکیت معنوی و فقدان اجرایی آن در کشور گفت: سازمان نظام صنفی رایانه ای نیز در ذیل همین قانون به وجود آمده، اما این قانون در اجرا مانند خیلی از قوانین دچار مشکل است، زیرا اجرایی شدن قانون ضوابطی می خواهد، باید اگر با کسی که نرم افزار کپی می فروشد برخورد شود، که این ضوابط هم وجود ندارد.
سعادت افزود: اگر کپی رایت رعایت نشود، تولیدکننده داخلی هم که می خواهد نرم افزار صادر کند، کپی محصولش که تولید و صادر می شود، همه جا عرضه می شود، بنابراین می توان ثابت کرد که تا وقتی کپی رایت اجرا نشود، سرمایه گذاری حاضر نیست امنیت پولش را به خطر بیندازد و در صنعت نرم افزار سرمایه گذاری کند.
 رشد صنعت نرم‏افزار پس از برجام
وی در خصوص تاثیرات برجام بر صنعت نرم افزار گفت: مهم ترین اتفاقی که با اجرایی برجام می افتد، برداشته شدن تحریم بانک مرکزی و انتقال و تبادل پول است، زیرا چه واردکننده و چه تولیدکننده به مواد اولیه نیاز دارند و وقتی که ابزار مورد نیاز را با گرفتاری و قیمت بالا می خرند، هزینه تولید نیز بالا می رود.
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای در ادامه افزود: برجام قطعا تاثیراتی در کلیه صنایع و اقتصاد کشور خواهد داشت و صنعت نرم افزار هم یکی از آن صنایع است. نمی توان به طور خاص گفت اگر تحریم بانک مرکزی را بردارند در نرم افزار چه اتفاقی می افتد. همان اتفاقی که در تولید خودرو می افتد، در صنعت نرم افزار هم خواهد افتاد.
سعادت با بیان اینکه مشکل صادرات نرم افزار تنها تحریم نیست، اظهار کرد: ما توان علمی و نیروی انسانی خوبی داریم، اما اینها برای رشد یک صنعت کافی نیست و باید زمینه های دیگری نیز فراهم شود. باید بدانیم ما قبل از تحریم ها هم صادرات بالایی در نرم افزار نداشتیم و علتش همان کپی رایت است، زیرا برای ورود به بازارهای خارجی، به سرمایه گذار در این بخش نیاز است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :