آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 90597
تاریخ انتشار : 14 دی 1394 11:0
تعداد بازدید : 712

بازار کامپیوتر به شب عید امید بسته است

اگر چه بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری به دلیل تشدید نوسان دلار آزاد در هفته های گذشته همچنان بی رونق است و از خریدهای دولتی پایان سال هم خبری نیست، اما فعالان بازارهمچنان به بازار شب عید امسال امید دارند.

فناوران- بر اساس اعلام فعالان بازار کامپیوتر، با توجه به پیش بینی های صورت گرفته از سوی برخی کارشناسان بازار ارز و همچنین کارشناسان حوزه آی تی در رابطه با احتمال ثبات نرخ دلار آزاد روی رقم 3500 تومان، به نظر می رسد که سرانجام امید فعالان بازار برای کاهش قیمت ناامید شود و برای خرید به بازار مراجعه کنند.
به عقیده آنها، تا پیش از این بسیاری از خریداران کالاهای کامپیوتری با تصور اینکه لغو تحریم ها به کاهش قیمت کالاها در بازار منجر می شود از خرید خودداری می کردند، اما حالا با اعلام غیررسمی پیش بینی برخی از کارشناسان در رابطه با قیمت دلار، امید به ارزانی کالاها کاهش یافته و به نظر می رسد شب عید امسال بازار رونق داشته باشد.
علی کاشفی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر با بیان این مطلب که در دو سال گذشته بازار کامپیوتر شب عید خوبی را نگذرانده است، می گوید: با توجه به طولانی شدن دوران رکود در بازار کامپیوتر به ویژه بازار سال 94، به نظر می رسد که امسال حداقل در شب عید شاهد رونق نسبی بازار کامپیوتر باشیم.
وی افزود: البته فعالان بازار زیر بار کاهش قیمت نرفته و نمی روند، چرا که در یک سال اخیر به اندازه کافی ضرر دیده اند.
یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر هم با تایید گفته های همکارش می گوید: سال 94 بدترین سال از لحاظ سطح تقاضا برای فعالان بازار کامپیوتر بوده است و در این سال حجم تقاضا و خرید و فروش از بازار در سطح چشمگیری نسبت به سال های قبل کاهش یافته است. به گفته این فعال بازار، حالا تداوم این روند و از سویی انتشار اخباری در رابطه با ثبات تقریبی نرخ دلار روی رقمی حدود 3500 تومان موجب شده است این امید در دل فعالان بازار ایجاد شود که شب عید امسال به بدی سال های قبل نباشد.
کارشناسان اما معتقدند با توجه به گرانی کالاهای کامپیوتری و کاهش قدرت خرید خریداران نمی توان هیچ پیش بینی خوشبینانه یا بدبینانه ای نسبت به آینده بازار داشته باشیم.
آنها همچنین در مورد خریدهای دولتی از بازار کامپیوتر می گویند: کاهش بودجه شرکت ها برای خریدهای دولتی از یک سو و الزام آنها به خرید تجهیزات وطنی از سوی دیگر موجب شده است بازار این کمبود را حس کند. به گفته آنها در چنین شرایطی کسبه بازار هیچ حسابی روی این خریدها نمی کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :