آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 90125
تاریخ انتشار : 6 دی 1394 11:9
تعداد بازدید : 918

بانک های چینی از دروغ سنج استفاده می کنند

معمولا پلیس از دروغ سنج برای شناسایی مجرم استفاده می کند، اما این بار بانک های چین از این دستگاه ها بدون اینکه مشتریان از این جریان مطلع باشند، بهره می برند.

BusinessInsider- به گزارش رسانه های رسمی و دولتی چین، دست کم سه بانک در این کشور از دستگاه دروغ سنج برای تحلیل رفتار مشتریان خود استفاده می کنند. بانک چین، کشاورزی و مسکن از جمله موسساتی هستند که با همکاری آکادمی علوم اقدام به نصب آخرین فناوری این دستگاه ها کرده اند و بهانه آنها برای این کار، بهبود بخشیدن به فرآیند بازاریابی، کارآیی و امنیت است. 
این بانک ها از فناور حسگر از راه دور استفاده می کنند تا داده های بیومتریک مشتریان را جمع آوری و تحلیل کنند. داده های بیومتریک شامل داده های مربوط به حالت صورت، تغییر رنگ پوست، افزایش دمای بدن و ضربان قلب و نمونه برداری از الگوی صدای مشتری می شود. 
دانشمندی که این پروژه را رهبری می کند در گفت وگو با شین هوا گفت که بیش از 10 پکیج راهکارهای فنی طراحی و برای مشتریان شان در محیط های مختلف نصب کرده اند. البته انتشار این خبر با انتقادات شدیدی نیز مواجه شده مبنی بر اینکه بانک ها قصد خدمت رسانی به مردم را دارند یا می خواهند از مظنونین بازجویی کنند. 
جالب اینجاست که دستگاه های دروغ سنج قدیمی حسگرهای سیمی داشتند که باید حتما به فرد مظنون وصل می شد، اما مدل های جدید این دستگاه کاملا مخفی از نظرها باقی می ماند و به همین دلیل مشتریان روح شان نیز از این ماجرا باخبر نخواهد شد. 
مقامات و وکلای چین ادعا می کنند که مشتریان می توانند از این بانک ها به دلیل نقض حریم خصوصی شکایت کنند، اما موضوع اینجاست که هیچ قانونی در این کشور برای دستگاه های دروغ سنج وضع نشده است و از سوی دیگر، بانک ها می توانند ادعا کنند که برای تایید هویت مشتریان شان از این دستگاه ها استفاده کرده اند.
دروغ سنج ها به دادگاه ها می روند
محققان دانشگاه میشیگان نیز قصد دارند از کامپیوترها به عنوان ابزاری برای تشخیص دروغ در افراد مختلف استفاده کنند. نرم افزار دروغ سنج جدیدی که محققان دانشگاه میشیگان به وجود آورده اند، می تواند افراد دروغگو را شناسایی کند.
محققان این دانشگاه دستگاه دروغ سنج خودشان را به وسیله دادگاه های واقعی مورد آزمایش قرار داده اند تا این دستگاه بتواند حالت صحبت افراد مختلف و طرز رفتار آنها را زیر نظر بگیرد. با توجه به اطلاعات ب ه دست آمده، این دستگاه تا این لحظه موفق شده که 75 درصد افراد دروغگو و افراد راستگو را شناسایی کند. این درحالی که انسان ها تنها در 50 درصد مواقع می توانند فرد راستگو را از دروغگو تشخیص دهند. 
این دستگاه مبتنی بر نرم افزاری است که از کلمات و حرکات بدن فرد برای تشخیص سخنان دروغ استفاده می کند و برخلاف سایر دستگاه های دروغ سنج فعلی که فرد باید بلندگوی آن را لمس کند تا دستگاه بتواند با کارایی بالاتری عمل کند، تنها آنچه را که فرد بیان کرده و یا با ایما و اشاره ارایه می کند مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :