آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 90124
تاریخ انتشار : 6 دی 1394 11:8
تعداد بازدید : 924

بانک مرکزی اعلام کرد:

افزایش 5 درصدی تسهیلات پرداختی به بخش های اقتصادی در سال جاری

تسهیلات پرداختی بانک ها در هفت ماهه امسال به بخش های اقتصادی 1861.1 هزار میلیارد ریال است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 88.6 هزار میلیارد ریال (معادل پنج درصد) افزایش داشته است.

فناوران- بانک مرکزی، در تازه ترین گزارش خود در این بخش اعلام کرده است  سهم تسهیلات پرداختی بانک ها به بخش صنعت و معدن در هفت ماهه سال جاری 544.6 هزار میلیارد ریال (معادل 29.3 درصد) بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال 7.2 هزار میلیارد ریال (معادل 1.3 درصد) کاهش داشته است.
 بر پایه اطلاعات منتشر شده از سوی بانک مرکزی سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در همه بخش های اقتصادی در هفت ماهه امسال مبلغ 1160.9 هزار میلیارد ریال معادل 62.4 درصد کل تسهیلات پرداختی است که در مقایسه با هفت ماهه  سال گذشته مبلغ 101.0 هزار میلیارد ریال معادل 9.5 درصد افزایش داشته است.
سهم تسهیلات پرداختی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن نیز در مدت یادشده معادل 443.3 هزار میلیارد ریال است که نشانه تخصیص 38.2 درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه درگردش همه بخش های اقتصادی (مبلغ 1160.9 هزار میلیارد ریال) است.از 544.6 هزارمیلیارد ریال تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن معادل 81.4 درصد آن  برای تامین سرمایه در گردش پرداخت شده که بیانگر توجه و اولویت دهی به تامین منابع برای این بخش توسط بانک ها در سال جاری است.
بانک مرکزی اعلام کرد: همچنان باید در تداوم مسیر جاری، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد نیز بود.
براین اساس ضروری است به افزایش توان خلق پول بانکها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانکها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر درست اعتباردهی بانک ها، افزایش بهره وری بانک ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از فشارهای مضاعف بر دارایی بانک ها و ترغیب بنگاه های تولیدی به سمت بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم درتامین مالی طرح های اقتصادی (ایجادی)توجه ویژه ای کرد.
 یکی از مهم ترین پیام هایی که از داده های اخیر بانک مرکزی می توان دریافت این است که هنوز هم معضل تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و صنعتی و خدماتی در کشور به قوت باقی است و مهم ترین درخواست تسهیلات برای این بخش بوده است. با این وجود هنوز بازارهای دیگری از جمله بازار سرمایه که می تواند نقشی در این حوزه داشته باشد فعال نشده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :