آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 90120
تاریخ انتشار : 6 دی 1394 11:3
تعداد بازدید : 1083

ماهواره های ایران معطل ملاحظات سیاسی مانده اند

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، با بیان نارضایتی مسوولان سازمان فضایی و دانشگاهها از میزان حمایت دولت از فناوری فضایی گفت: به نظر می رسد بیش از بودجه، ملاحظات سیاسی در این میان دخیل است.

خبرگزاری مهر- محمد سلیمانی با بیان وضعیت صنایع مخابراتی و فضایی کشور و پژوهشگاه های این حوزه در دو سال اخیر، گفت: در حال حاضر و حتی بعد از برجام نیز اتفاق جدیدی که چشمگیر باشد، نیفتاده و خود مسوولان سازمان فضایی کشور هم که در کمیسیون صنایع حضور می یابند، نگران هستند که به طور شایسته ای از آنها حمایت نمی شود.
وی افزود: این در حالی است که بودجه حوزه فضایی کشور از اعتبارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تامین می شود و بودجه این وزارتخانه نیز در سال جاری بالغ بر ۵۷۰۰ میلیارد تومان است و این بودجه ۱۰۰ درصد تحقق می یابد و دلیل تحقق آن نیز این است که از درآمدهای اپراتورها تامین می شود و این درآمدها نیز معطلی ندارد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: توصیه من این است که رسانه ها از سازمان فضایی و وزارت ارتباطات بخواهند تا به مردم گزارش دهند که این میزان اعتبار چگونه هزینه می شود؟
سلیمانی ادامه داد: کمیسیون صنایع و معادن ابتدای مهرماه امسال از وزارتخانه در این ارتباط گزارش هزینه کرد اعتبارات سال های ۹۳ و ۹۴ خواسته، اما این گزارش هنوز به دست نمایندگان نرسیده و این نشان می دهد که احتمالا کاری انجام نشده یا کم کاری شده است.
وی با بیان معطل ماندن پرتاب ماهواره های مخابراتی طراحی شده توسط پژوهشگران کشورمان در دانشگاه ها، اظهار داشت: ماهواره های مختلفی در دست طراحی و ساخت است و حداقل سه یا چهار ماهواره آماده پرتاب وجود دارد که زودتر باید تعیین تکلیف شوند.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: اکثر دانشگاه ها و پژوهشگاه های درگیر در فعالیت های فضایی، از میزان حمایت بودجه ای دولت به شدت ناراضی هستند و به نظر می رسد بیش از ملاحظات بودجه ای، ملاحظات سیاسی در این رابطه دخیل است.
سلیمانی در توضیح این نکته گفت: به نظر می رسد عدم اعتقاد به یک فناوری و حرکت کشور در این عرصه، باعث مشکل شده است؛ وقتی اعتقاد محکمی به این قبیل کارهای راهبردی وجود ندارد، کار معطل می ماند.
وی تصریح کرد: تمام کشورهایی که صاحب نام در زمینه هسته ای و فضایی شده اند، به دلیل تاثیر این دو شاخه علمی در سایر حوزه ها نیز صاحب نام و صاحب پیشرفت شده اند؛ شاید یکی از دلایل پیشرفت های علمی دانشگاه ها در ۱۰ سال گذشته نیز تمرکز بر حوزه فناوری هسته ای و فضایی بوده است که حکم پیشرانه دارند که بقیه صنایع و علوم را به دنبال خود می کشند و فضا برای رشد علمی همه جانبه فراهم می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :