آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 90049
تاریخ انتشار : 5 دی 1394 12:34
تعداد بازدید : 1025

تراشه ای که از بدن انرژی می گیرد

دانشمندان نخستین بار در دنیا موفق شدند انرژی مورد نیاز یک مدار را از فرآیندهای بیولوژیکی تأمین کنند.

خبرگزاری مهر- گروهی از محققان دانشگاه کلمبیا توانسته اند با به کنترل درآوردن انرژی حاصل از فرآیندهای بیولوژیکی، آن را برای راه اندازی مداری استفاده کنند که مشابه آن در کامپیوترها و تلفن های همراه به کار گرفته می شود.محققان برای تحقق این ایده سیستمی را ارایه کرده اند که در آن از غشای چربی حاوی پمپ های طبیعی یونی استفاده می شود. منشأ اصلی تأمین نیروی مورد نیاز آنها همان مولکول های انرژی زای معروف ATP هستند. ATP آنزیمی است که انرژی شیمیایی را میان سلول های زنده منقل می کند.
آدنوزین تری فسفات یا (ATP)، نوکلئوتیدی است که در سلول ها به عنوان حامل انرژی به کار می رود. آدنوزین فسفات که ترکیب شیمیایی خاصی است، در تمام جانداران برای تبدیل انرژی به کار می رود. آدنوزین تری فسفات با انتقال انرژیش به مولکول های دیگر، گروه انتهایی فسفات خود را از دست داده و به آدنوزین دی فسفات (ADP) تبدیل می شود یا اینکه با از دست دادن دو گروه فسفات (PP1)، به آدنوزین مونو فسفات (AMP) تغییر می یابد که این فراورده ها نیز مجدا می توانند با کسب فسفات به (ATP) تبدیل شوند.
این محققان امیدوارند که در آینده بتوان از چنین مدارهایی در بخش های مختلف تجهیزات الکترونیکی استفاده کرد. آنها از هم اکنون نسبت به کاربردهای احتمالی این فناوری در آینده هیجان زده شده اند.
به عقیده کارشناسان، راهیابی مدارهایی که با استفاده از فرآیندهای بیولوژیکی نیز کارایی دارند به شکل گیری کلاس جدیدی از تجهیزات الکترونیکی در آینده منجر خواهد شد.
یکی از چالش هایی که همواره فراروی دانشمندان در راه توسعه تجهیزات الکترونیک بوده به کوچک سازی ساختارها مربوط می شود و حالا می توان از این نوآوری به عنوان دریچه ای امیدوارکننده استفاده کرد.
یکی از مهم ترین کاربردهای این مدار الکترونیکی که می تواند مبنای کار تراشه های کامپیوتری باشد استفاده در تجهیزات الکترونیکی پوشیدنی است که همواره با ساختارهای زنده نظیر انسان در ارتباط است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :