آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 90034
تاریخ انتشار : 5 دی 1394 11:39
تعداد بازدید : 1139

تکصدایی فضای مجازی در صداوسیما

علیی شمیرانی- بدون هیچ شک و تردیدی اداره رسانه ای در حد سازمان صدا و سیما کاری پیچیده و سخت است. این رسانه با نگاه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی متعددی گره خورده و هر اقدام کوچک و بزرگی در آن موجی از موافقان و مخالفان خاص خود را دارد.

از این رو کسانی که کار رسانه ای کرده اند می دانند نقد منصفانه عملکرد حرفه ای این سازمان عریض و طویل با توجه به حساسیت هایی که روی آن است، کار آسانی نیست. اما برخی مقولات همچون مسایل مربوط به فضای مجازی، موضوعی یک وجهی نیست که نوعی تکصدایی بر آن حاکم باشد.
آنچه امروز تقریبا همگان بر آن توافق دارند این است که عرصه فضای مجازی تماما نیکی نبوده و در چنین فضایی مسایل و مشکلاتی نیز وجود دارد که ایران از نمونه های بارز قربانیان آن به شمار می رود و انواع حملات مجازی به منافع کشور و تحریم های گوناگون کاربران ایرانی از آن جمله هستند.
اما این روزها و در بخش های مختلف خبری و تحلیلی سازمان صدا و سیما شاهد حضور صداها و چهره هایی هستیم که بدون مواجهه با مخالفتی و به شکلی یکسویه به طرح نظرات و چالش های موجود درباره فضای مجازی می پردازند.
حضور برخی چهره ها در رسانه ملی به حدی پررنگ است که گویی "کارشناسان" مربوطه همچون یک کارمند، در شبکه های مختلف سازمان صدا و سیما مشغول به کار هستند. برخی از این "کارشناسان" نیز گویی عالم به همه علوم و اطلاعات فضای مجازی بوده و برای تمام مدیران و نهادهای فعال در این عرصه نسخه می پیچند. حال آن که مشخص نیست برخی از ایشان چگونه و از کجا به چنین درجه ای از کارشناسی رسیده اند.
این که اطلاعات ارایه شده از طریق شبکه های رسانه ملی تا چه حد پایه و اساس علمی و کارشناسی دارند، یک موضوع است و این که آثار این گونه اظهار نظرها بر افکار عمومی و برخی مسوولان چیست، موضوعی دیگر و اتفاقا مهم است.مخلص کلام این که نتیجه همین یکسویه نگری و دیدن تنها نیمه خالی لیوان است که نه تنها شاهد کمک به پیشرفت طرح های کلان و کلیدی فضای مجازی نیستیم، بلکه شاهد نوعی انسداد هم هستیم که در نتیجه آن و به واسطه از دست دادن زمان، هم مخالفان و موافقان و هم مردم و کشور، زیانکار می شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :