آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 90030
تاریخ انتشار : 5 دی 1394 11:20
تعداد بازدید : 1108

ساخت نانوماشین های الکترونیکی روی کاغذ

محققان روی روشی کار می کنند که در صورت موفقیت قادر خواهد بود ابزار الکترونیکی را روی یک ورقه کاغذ پیاده سازی کند. نکته کلیدی این فناوری استفاده از دماهای پایین است تا بتوان روی کاغذ و پلاستیک نیز از آن استفاده کرد.

آنا- کاهش ابعاد فناوری، کاری است که ما توانسته ایم در سال های اخیر انجام دهیم. هدف بعدی تا حدودی با این مساله گره خورده است. بسیاری از شرکت ها اخیرا روی اینکه چگونه می توانیم پردازشگرها را روی اجزای زندگی خودمان، نظیر لباس هایمان، قرار دهیم تا اینترنت اشیاء تحقق پیدا کند، تحقیق می کنند. این کاری است که پژوهشگران دانشگاه ایالتی ارگون در مورد آن تلاش می کنند. 
اخیرا تیمی از مهندسان دانشگاه ایالتی ارگون (Oregon) موفق به کشف روشی شده اند که نانوذرات را با هم ترکیب کرده تا یک ابزار کاربردی کوچک به نام «سینترینگ یا پخت» ایجاد شود.
روش فعلی که از دمای بالا برای این فرآیند استفاده می کند، می تواند در صورت استفاده از مواد بادوام، مناسب باشد. روش دانشگاه ایالتی ارگون که «پخت فوتونی» نامیده می شود، از یک لامپ زنون دمای پایین استفاده می کند که در ناحیه وسیعی پخش می شود، تا یک لایه نازک نانوماشینی ایجاد شود.
از آنجا که فرآیند جدید در دمایی حداقل دو برابر کمتر انجام می شود، می تواند برای چاپ یک لایه نازک نانومقیاس حتی روی کاغذ نیز استفاده شود. علاوه بر این، این روش دو برابر سریع تر است و نزدیک به 10 مرتبه بازده انرژی بالاتری دارد که این موضوع موجب می شود فرآیند تولید سریع تر و ارزان تر انجام گیرد.
این فناوری در صورتی که بتواند با موفقیت برای موقعیت های تولیدی استفاده شود، باعث حیرت صنعت خواهد شد.
راجیو مالهوترا، استادیار مهندسی مکانیک در دانشگاه ایالتی ارگون، در مورد این فناوری می گوید: دمای پایین تر نکته کلیدی است. ما می خواهیم با هزینه های کمتر این محصولات نانوفناوری را روی موادی نظیر کاغذ و پلاستیک چاپ کنیم که در دماهای بالاتر ممکن است بسوزند یا ذوب شوند. ما در حال حاضر می دانیم که این کار ممکن است و چگونه باید آن را انجام دهیم. ما باید قادر باشیم فرآیندهای تولیدی را خلق کنیم که بدون از دست دادن کیفیت هم سریع و هم ارزان باشند.
کاربردهای این فناوری می توانند تغییر کنند؛ از الکترونیک انعطاف پذیر تا حسگرهای زیست پزشکی پوشیدنی و سلول های خورشیدی بهبودیافته. محققان دانشگاه ایالتی ارگون با دو تولیدکننده خصوصی همکاری خواهند کرد تا تجهیزات اثبات کننده این مفهوم را در آزمایشگاه خود ایجاد کنند. اگر این پروژه مطابق با برنامه پیشرفت کند، قدم بعدی تولید تجاری خواهد بود. شاید چند سال دیگر شما این خبر را به عنوان یک داستان دیجیتال در یک روزنامه فیزیکی مطالعه کنید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :