آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 90027
تاریخ انتشار : 5 دی 1394 11:5
تعداد بازدید : 1284

خریداران تلویزیون «پروموشن»می خواهند

اگر چه هر سال در فصل پایانی سال بازار خرید و فروش کالاهایی نظیر تلویزیون و سینمای خانگی رونق می گیرد، اما امسال گویا از رونق در بازار لوازم صوتی و تصویری نیز خبری نیست. بگذریم از اینکه فعالان بزار لوازم صوتی و تصویری از ثبات قیمت کالاها در یکسال گذشته می گویند، اما یک بررسی گذرا می توان به این نتیجه رسید که قیمت ها تغییراتی کرده و از طرفی از کاهش قیمتی که به دلیل قدیمی شدن برخی از مدل ها و همچنین ورود مدل های جدید شامل حال محصولات قدیمی تر می شد در بازار یک سال گذشته تلویزیون خبری نیست.

مریم عسگری
همین موضوع موجب شده است که بازار خرید و فروش لوازم صوتی و تصویری زمستان سردتری را نسبت به سال های قبل شروع کند.
فعالان بازار اما به برگزاری جشنواره های فروش ویژه دل بسته و معتقدند که با آغاز زمان برگزاری این جشنواره ها که معمولا از اوایل بهمن ماه آغاز می شود شاهد رونق بازار خواهیم بود.
این درحالی است که تجربه سال گذشته گویای این امر است که در شرایط بحرانی حتی برگزاری جشنواره های فروش ویژه با هدایایی که دیگر برای خریداران تکراری شده اند دلچسب نیست و نمی تواند کمکی به بازگشت رونق به بازار کند. کارشناسان بر این باورند که در شرایط فعلی که قدرت خرید بسیار کاهش یافته است و در مقابل شرکت های عرضه کننده روی واردات و تولید مدل های گران قیمت و سایز بزرگ تمرکز کرده اند، واضح است که بازار با کاهش مخاطب روبرو می شود.
البته برخی از فروشندگان بازار با لحاظ کردن موضوع کاهش قدرت خریداران، اقدام به فروش اقساطی برخی از مدل های تلویزیون کرده اند و در بیشتر مواقع مبلغ کل تلویزیون با احتساب درصدی سود به دلیل معامله اقساطی در سه فقره چک دریافت می شود. اما جالب اینجاست که این موضوع هم کمکی به بازار تلویزیون های سایز بزرگ و گران قیمت نکرده است و متقاضیان خرید اقساطی تلویزیون را افرادی تشکیل می دهند که به سراغ مدل های میان قیمت هستند.
به گفته کارشناسان، مانند بازار سایر کالاها، خریداران تلویزیون نیز در انتظار مشخص شدن تکلیف نرخ دلار هستند تا شاید بتوانند کالای مورد نظر خود را با قیمت ارزان تر خریداری کنند.
به گفته آنها، شاید از نظر برخی بخش بزرگی از تلویزیون های موجود در بازار تولید ایران هستند و نباید قیمت این کالاها به دلار آزاد ارتباطی داشته باشد، اما در پاسخ باید بگوییم که قطعات این تلویزیون ها با دلار آزاد وارد کشور شده و همین موضوع موجب تاثیرپذیری قیمت تلویزیون از نوسانات نرخ دلار آزاد شده است.
به گفته کارشناسان تا زمانی که تکلیف نرخ دلار مشخص نشود از رونق در بازار لوازم صوتی و تصویری نیز خبری نیست، مگر اینکه در جشنواره های فروش ویژه هدیه خاصی به خریداران 
ارایه شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :