آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 90022
تاریخ انتشار : 5 دی 1394 10:55
تعداد بازدید : 1273

ساماندهی دکل های اینترنتی با تعامل نصر تهران و شرکت ارتباط مشترک شهر

کمیسیون اینترنت و انتقال داده های سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران با اعلام آغاز تعامل و همکاری این سازمان با شرکت ارتباط مشترک شهر با هدف ساماندهی دکل های شرکت‎های اینترنتی، گفت: با هدف بررسی موضوع ساماندهی دکل های شرکت‎های اینترنتی عضو سازمان، جلسات متعددی با مسوولان شرکت ارتباط مشترک شهر برگزار کردیم که در نهایت این جلسات منجر به امضای توافق نامه‎ای میان سازمان و این شرکت شد.

فناوران- محمدرضا کریمی با تاکید بر لزوم ارتباط مستمر سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران و شرکت ارتباط مشترک شهر تهران ادامه داد: در چارچوب ضوابط شورای شهر تهران بحث ساماندهی دکل های شرکت‎های اینترنتی با همکاری دوجانبه کارشناسان شرکت ارتباط مشترک شهر تهران وکمیسیون اینترنت و انتقال داده سازمان قرار است موضوع ساماندهی دکل های شرکت‎های اینترنتی پیگیری شود.
وی افزود: کارگروه دکل از مدت‎ها قبل توسط کمیسیون اینترنت و انتقال داده در سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران تشکیل و سازماندهی شده بود که پس از این جلسات تعاملی، فعالیت آن تجدید می‎شود و قرار است پس از آماده شدن طرح اولیه و درخواست‎های صنف، پیشنهادات در اختیار کمیته فنی شرکت ارتباط مشترک شهر قرار گیرد و طی جلسات مشترک طرح موردنظر نهایی شود.
کریمی در خصوص تعداد کل دکل های اینترنتی موجود در سطح شهر تهران گفت: در حال حاضر تنها حدود 600 دکل اینترنتی موجود در سطح تهران مربوط به شرکت‎های اینترنتی است و مابقی از بیش از 5000 دکل موجود به سایر نهادها، سازمان‏ها و شرکت‏ها اختصاص دارد و ضروری است که همه این دکل ها تحت قواعد و ضوابط واحدی ساماندهی شوند؛ به گونه‎ای که  تمامی دکل ها طبق قانون مصوب قرار گیرند و در این دوران گذار، اختلالی در ارایه سرویس‎های عمومی ایجاد نشود.
وی ادامه داد: شرکت ارتباط مشترک شهر در این جلسات اعلام آمادگی کرده است که در چارچوب قوانین و با حداکثر انعطاف با شرکت‎های اینترنتی از کانال سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران همکاری خواهد کرد.
مسوول کمیسیون اینترنت و انتقال داده سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران در مورد مجموع مذاکرات صورت گرفته با شرکت ارتباط مشترک شهر گفت: مدیرعامل شرکت ارتباط مشترک شهر تاکید کرده که تا حد امکان باید سایر امکانات ارتباطی موجود از جمله شبکه‎های فیبر موجود و غیره جایگزین دکل ها  شود و مجموعه شهرداری تهران آمادگی دارد تا در این زمینه با شرکت‎های دارای مجوز همکاری کند. با این حال تا زمان یافتن جایگزین، سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران تلاش خواهد کرد شناسنامه تمامی دکل های اعضای صنف را به شرکت ارتباط مشترک شهر به همراه درخواست‎ها ارایه کند.
کریمی در این رابطه ادامه داد: قطعا شرکت‎های اینترنتی ضمن رعایت مفاد مصوبه شورای اسلامی شهر تهران درخصوص «ساماندهی دکل ها، آنتن ها و ایستگاه های ارتباط رادیویی در شهر تهران» ملاحظات شهرداری را در نظر گرفته و رعایت می کنند و حتی دراین میان این شرکت‎ها طی یک اقدام مشترک با سازمان نظام صنفی رایانه‎ای به صورت خودجوش نسبت به شناسایی و ساماندهی آنتن‎های غیرمجاز و جمع آوری آن اقدام کرده‎اند.
او درخصوص اعلام نظر شرکت ارتباط مشترک شهر به منظور ساماندهی دکل های شرکت‎های اینترنتی گفت: این شرکت معتقد است بکارگیری فناوری‎های جدید برای ارایه خدمات بهتر و ایمن به شهروندان، زیباسازی، استتار و اختفای دکل‎ها و سایت‎های BTS، شناسایی و ساماندهی دکل‎های همجوار و ضابطه‎مند کردن صدور مجوز سایت و دکل از مهم‎ترین وظایف این شرکت است که به نظر میرسد برای اجرایی شدن آنها در برابر اقدامات غیرمجاز اپراتور دارنده دکل ها ایستاده است.
در این میان، این شرکت بارها تاکید کرده است که مجوز بهره‎برداری برای یک اپراتور و تمامی شرکت‎هایی که خدمات مخابراتی و اینترنتی ارایه می‎دهند، به منزله نصب دکل غیرمجاز در سطح شهر تهران و عدم رعایت الزامات شهری نیست و باید مجوزهای لازم درخصوص نصب دکل، مکان و نوع سرویس‎هایی که ارایه می‎شود، همگی در کارگروه صدور مجوز که متشکل از نمایندگان شورای اسلامی شهر، وزارت بهداشت، سازمان محیط زیست و شهرداری تهران است، بررسی و منجر به صدور مجوز شود.
بر اساس این گزارش طبق ماده 10 مصوبه «ساماندهی دکل‎ها، آنتن‎ها و ایستگاه‎های ارتباط رادیویی در شهر تهران» شهرداری تهران مجاز است با هماهنگی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای مدت زمان موقت و تا زمان اجرای «کلیات طرح جامع مکان یابی و اجرای دکل های مشترک» نسبت به واگذاری فضاهای عمومی متعلق به شهرداری بنا به درخواست اشخاص حقیقی یا حقوقی (متقاضیان و دارندگان پروانه) با رعایت قوانین و مقررات و آییننامه معاملات شهرداری و رعایت تمامی قوانین، مقررات، آیین نامه ها و استانداردهای ملی این مصوبه اقدام کند.
مدیر عامل شرکت ارتباط مشترک شهر اعلام کرده است شرکت ارتباط مشترک وظیفه خود می داند  که ضمن رعایت حقوق شهروندان، نسبت به اعمال قوانین و مقررات قانونی برای هر یک از اپراتورهایی که خلاف مقررات و مفاد مصوبه شورای اسلامی شهر تهران اقدام کنند، مبادرت ورزد؛این موضوع درحالی است که سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران نیز بر رعایت این امر تاکید دارد.
براساس توافقات صورت گرفته، شرکت ارتباط مشترک شهر و سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران براین موضوع هم عقیده هستند که باتوجه به بروز اتفاقات ناگوار در زمینه رعایت نشدن نکات ایمنی و قانونی نصب دکل‎ها، وقوع هر اتفاقی متوجه شهرداری است، از این رو ضرورت دارد مجوز نصب آنتن‎ها به صورت قانونی صادر شود و در صورت مشاهده هرگونه تخلف در نصب آنتن های BTS مطابق قانون با آنها برخورد خواهد شد و هیچ اپراتوری نمی تواند توقع اقدامی خلاف قانون از این شرکت داشته باشد.
مسوول کمیسیون اینترنت و انتقال داده های سازمان در این رابطه تاکید کرد: سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران فرایند آغاز شده را گامی مثبت و موثر در ساماندهی عملی این معضل شهر تهران تلقی کرده و آمادگی خود را جهت هرگونه همکاری اعلام می‏کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :