آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 89893
تاریخ انتشار : 2 دی 1394 11:34
تعداد بازدید : 946

انتقال سرورهای خارجی به ایران تکذیب شد

CDN را برای سایت های خارجی نمی سازیم

معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران درباره نحوه راه اندازی شبکه های توزیع محتوا در کشور گفت: به هیچ عنوان برنامه ای برای مذاکره با کمپانی های خارجی نداریم؛ برنامه ما برای راه اندازی CDN به شکل بومی و منطقه ای است.

تسنیم-  شبکه های توزیع و تحویل محتوا با عنوان اختصاری CDN برگرفته از عبارت Content Delivery Network، رایج ترین راه برای تقسیم ترافیک سایت های پربازدید در دنیا به حساب می آید. این شبکه ها یک شبکه بزرگ از سرورهایی را شامل می شوند که در چندین نقطه دنیا مستقر بوده و محتوا با توجه به موقعیت جغرافیایی کاربر از طریق نزدیک ترین سرور به آن ارایه می شود.حال ایران نیز در نظر دارد که به صورت رسمی CDNهای ملی خود را جهت سرویس دهی به سایت های پربازدید ظرف هفته آینده راه اندازی کند.علی اصغر انصاری، معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران با تایید این موضوع درباره ضرورت انجام چنین کاری گفت: زمانیکه تحویل محتوای مورد نیاز کاربران شبکه از طریق سرورهای توزیع شده و نزدیک به کاربر صورت گیرد، قطعا سرعت دسترسی به اطلاعات بیش از پیش خواهد شد.وی در پاسخ به این سوال که برنامه ای برای رایزنی با کمپانی های خارجی که سایت های پرترافیکی را میزبانی می کنند، جهت انتقال نسخه ای از سرورشان به کشور نیز گفت: به هیچ عنوان برنامه ای برای مذاکره با کمپانی های خارجی نداریم؛ برنامه ما برای راه اندازی CDN به شکل بومی و منطقه ای است.
به گزارش فناوران، انصاری درحالی از نداشتن برنامه برای مذاکره با کمپانی های خارجی به منظور انتقال نسخه ای از سرورشان به کشور سخن  می گوید که پیش از این نصرالله جهانگرد در حاشیه اجلاس WSIS گفته بود در تلاش برای انتقال دومین نسخه از این نوع از سرورها به کشور است. 
به جز جهانگرد، وزیر ارتباطات نیز پیش از این گفته بود رایزنی ها و درخواست هایی از سایت های مطرح جهان برای انتقال سرورشان به ایران صورت گرفته است. 
انصاری در ادامه می گوید: قطعا راه اندازی شبکه توزیع محتوای سایت های پرترافیک خارجی به همین سادگی نیست زیرا موضوعاتی نظیر امنیت و از این قبیل مسایل مطرح است.معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه ظرف هفته آینده افتتاح رسمی پروژه CDN را به شکل نمادین داریم، درباره نحوه فعالیت اپراتورهای این بخش گفت: اپراتورها در کل دنیا برای فعالیت در این بخش با ایجاد سرورهای محلی، توزیع محتوا را در یک نقطه هدایت می کنند.
وی با بیان اینکه هزینه نقل و انتقال ترافیک برای فرضا یک سایت پربازدید داخل تهران به سایر استان ها گران است، ابراز کرد: هزینه پهنای باند و منابع ارتباطی، شرکت های توزیع کننده محتوا و اپراتورهای ارتباطی را به این نتیجه رسانده که از مراکز توزیع محتوا استفاده کنند.انصاری در پاسخ به این سوال که چرا دولت علی رغم اعطای پروانه های FCP که ارایه خدمات CDN نیز در آن دیده شده است، خودش به صورت مستقل اقدام به راه اندازی این مراکز توزیع محتوا می کند؟، گفت: به هیچ عنوان ما در این موضوع ورود پیدا نمی کنیم بلکه فقط راه را نشان می دهیم.
وی با بیان اینکه درست است تاکنون CDN به معنای واقعی نداشته ایم و شرکت یا بخشی این میزان سرور در کشور برای راه اندازی آن نداشته است، گفت: اما دیر یا زود باید به سمت پیاده سازی CDN در کشور برویم و ترافیک را محلی کنیم.
او تصریح کرد: قطعا دارندگان پروانه های FCP این پروژه را به سرانجام می رسانند. در مراسمی که هفته آینده تدارک دیده ایم مجالی برای رایزنی اپراتورهای سرویس دهنده است تا حرف هایشان را بزنند و موضوع را با هم پیش ببریم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :