آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 89892
تاریخ انتشار : 2 دی 1394 11:32
تعداد بازدید : 852

تاثیر منفی تصمیم اخیر آمریکا بر دیپلماسی فناوری ایران

رییس دفتر فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس گفت: قانون جدید آمریکا در ایجاد محدودیت های دریافت روادید، علاوه بر اینکه ورود تجار و سرمایه گذاران به ایران را سخت می کند، با کاهش رابطه پژوهشگرهای ایرانی اروپایی با ایران، آنها را از کشور مبدا دور می کند.

فارس- مهدی فقیهی گفت: اخیرا رییس جمهور آمریکا، مصوبه مجلس نمایندگان این کشور در 17 آذر ماه 1394 مبنی بر محدودیت تردد سفرکنندگان به یکی از 4 کشور ایران، سوریه، عراق و سودان را امضا و برای اجرا ابلاغ کرد.
رییس دفتر فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس افزود: بر اساس این قانون، شهروندان 38 کشور جهان که برای تجارت یا گردشگری می توانستند مدت 90 روز را بدون داشتن روادید در آمریکا سر کنند، حال اگر طی 5 سال گذشته به این 4 کشور سفر کرده باشند، باید برای سفر به آمریکا در صف دریافت روادید قرار بگیرند.
وی درباره تاثیر این قانون جدید آمریکا در روابط ایران در پساتحریم، گفت: این قانون در شرایط پساتحریم در دیپلماسی فناوری به ویژه در ارتباط با شرکت های اروپایی بسیار تأثیرگذار است.
فقیهی گفت: این قانون تعاملات را به ویژه برای اروپایی ها سخت می کند و باعث کاهش تعاملات ایران در سطح بین المللی خواهد شد.
رییس دفتر فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس با اشاره به اینکه رفت و آمد هیأت 400 نفر اروپایی به ایران در ماه های اخیر نشان از برداشته شدن عملی تحریم ها دارد، گفت: اما این قانون در عمل علاوه بر سخت کردن فضا برای تجار و سرمایه گذارانی که قصد ورود به ایران را داشتند، رابطه پژوهشگرها و فعالان حوزه فناوری به ویژه پژوهشگران دارای تابعیت دوگانه ایرانی اروپایی با ایران را نیز کاهش می دهد.
وی تصریح کرد: در نتیجه  این محدودیت هم اندیشی علمی در کنفرانس ها و اطلاعات پژوهشی کاهش می یابد و این درحالی است که امروزه پژوهش هایی که دارای چند محقق از کشورهای مختلف باشند، از امتیاز و درجه اهمیت بیش تری برخوردارند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :