آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 89890
تاریخ انتشار : 2 دی 1394 11:27
تعداد بازدید : 876

فعالان بازار نظر می‌دهند

بازار شب عید و آغاز پساتحریم؛ رونق یا ادامه‎ رکود

چندی است که فعالان بازار کالاهای کامپیوتری از رکود و نبود تقاضا به شدت گله دارند. از سوی دیگر به گفته مقامات سیاسی تا چند روز آینده تحریم ها علیه ایران لغو و زمینه تجارت و تعاملات بین المللی تسهیل خواهد شد. همچنبن، ماه‎های منتهی به آخر سال در فرهنگ ما به خرید و رونق بازار در بیشتر صنوف می‎انجامد.

مهدی محمدی
هم زمان با آغاز فصل زمستان با چند تن از فعالان بازار IT گفت وگویی کردیم و نظر آنها را در زمینه رونق یا ادامه رکود بازار در سه ماه پیش رو جویا شدیم. 
الیاس کوهستانی، از فعالان بازار گفت: با توجه به تخصیص نیافتن بودجه دولتی به سازمان‎ها، تا آخر اسفند تغییری به وجود نمی‎آید. رکود بازار بسیار شدید است و راه گذر از این رکود، اختصاص بودجه خرید به سازمان‎هاست. 
شایان سیدیان نیز در این خصوص گفت: همیشه آخر سال وضعیت بازار خوب بوده؛ اما امسال هنوز خبری نیست و صنف در حال تحمل وضع موجود است. وی افزود: با روند فعلی فقط اجاره بهای مغازه‎ها در می آید و ما قید سود را زده ایم. این فعال بازار ادامه داد: خیلی از همکاران که سرمایه بیشتری داشتند، سرمایه خود را از بازار خارج کرده و در حال دریافت سود بانکی بی‎دردسر هستند. از آنجا که تقاضا بسیار پایین است، ورود اجناس هم توسط واردکنندگان به حداقل رسیده و اجناس موجود در انبارها عمدتا بین فروشندگان دست به دست می‎شود.
اما در این بین نگاه مثبت هم به آینده بازار وجود دارد. اشتری از دیگر فعالان صنف در پاسخ به فناوران گفت: چون به پایان سال نزدیک می شویم، اوضاع بهتر می‎شود. رفع تحریم ها هم در این بازه زمانی اگر مستقیما رونق به وجود نیاورد، چون باعث آرامش خیال مصرف‎کننده می‎شود، رونق بازار را در پی خواهد داشت. وی ادامه داد: اجناس جدید 2016 در راه است که از لحاظ فنی پیشرفته‎تر و از لحاظ قیمتی متعادل‎تر شده است.
خسرو باقری، از  دیگر فعالان بازار نیز در این رابطه گفت: چند موضوع دست به دست هم داده تا از لحاظ اقتصادی تحت فشار باشیم و حتی برداشته شدن تحریم‎ها نیز باعث رفع تمام مشکلات نخواهد بود. 
وی توضیح داد: یکی از این موضوعات به وجود آمدن بیش از ظرفیت مغازه و فضای تجاری است. طبق آمار در امریکا به ازای هر هزار نفر یک فروشگاه، در استرالیا به ازای هر دوهزارنفر یک فروشگاه ولی در کشور ما در حال حاضر به ازای هر هشتاد نفر یک مغازه وجود دارد. 
وی ادامه داد: با این حال بیش از دو میلیون مترمربع در تهران و در کل کشور شانزده میلیون مترمربع تا پایان سال 95 به مراکز فروشگاهی افزوده خواهد شد. 
باقری اضافه کرد: دولت انقدر بدهی و مطالبات در عرصه های مختلف دارد که تا پایان سال هیچ اتفاق جدیدی رخ نخواهد داد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :