آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 89569
تاریخ انتشار : 28 آذر 1394 11:31
تعداد بازدید : 1063

زنگ‌ها براي که به‌صدا در مي‌آيند؟

انسانيت تکنولوژي و تکنولوژي انساني

نظريه پردازان بدبين، معتقدند آينده جهان، ناگريز ديستوپيايي بيش نيست؛ Dystopia مفهومي ست کاملا در تقابل با اوتوپيا يا يوتوپيا يا همان آرمان شهر خودمان. جهاني تيره و تار، انساني اسيرِ ماشين و ارباباني هوشمند. مشابه آنچه در سري فيلم هاي ماتريکس و بليد-رانر شاهدش بوديم.

محمد معصوم
اما از سويي اين را هم مي دانيم پيش از اختراع چتر نجات، دوستانِ خوش بيني به اختراع هواپيما مبادرت ورزيده اند. همه هميشه همه چيز را سياه نمي بينند. آينده اي روشن، انساني خوشحال و بهشتي زميني آرزوي و دورنماي اين عزيزان است.

 Doodleها تصميم مي گيرند
يادآورِ گوگل (يا همان Doodle) ايده جالبي است. اينکه در مناسبت هاي مختلف لوگوي گوگل تغييرات جالبي مي کند. بازي مي شود، انيميشن مي شود، نقاشي و عکس معني دار مي شود و از اين دست ابداعات. با کليک روي نام گوگل هم علت تغيير و آن مناسبت توضيح داده مي شود. مثلا چندی پيش سالروز تولد يکي از نويسندگان ژانر کودک بود. صفحه نخست گوگل دو کودک را نشان مي داد که يکي در حال نقاشي بود و ديگري در حال خواندن.
سوالي که پيش مي آيد اين است چه وقايعي قرار است پوشش داده شود؟ رويدادها بر چه اساسي تنظيم و انتخاب مي شوند؟ تصميم گيرندگان نهايي چه کساني هستند؟
يادمان نمي رود در حادثه تروريستي پاريس، گوگل براي همدردي روبان سياهي در ميانه پايين تصوير نگاشته بود. همان چند روز پيش ترش، مردم لبنان هم عزادار بودند ولي گويا...
در ماجراي شارلي هبدو يا درگذشت جمال عبدالکلام، از نخست وزيران هند، هم اين روبان آمده بود.

 #JeSuisHashTag
اما اطلاع رساني در توييتر به نحو ديگري است. در اين بستر به نظر مي رسد تصميم گيرندگان (Decision-Makers) اصلي خود مردم هستند. کاربران هستند که به فراخور واقعه اي، مرتبط ترين هشتگ(#) را ابداع مي کنند. اگر مشتري توييتر باشيد سمت چپ صفحه نمايش خود، حتما قسمت Trends را ديده ايد؛ که امکان انتخاب موقعيت هم دارد از  WorldWide به هرکجا که مايل باشيد.
بلافاصله پس از ماجراي تروريستي پاريس بود که سيل #ها به راه افتاد:
 #prayforparis , #porteouverte , #ViveLaFrance , #NousSommesUnis
يا در زمان نگارش اين مطلب کليدواژه هاي پرکاربرد از اين قرار بودند:
#MAMAredcarpet, #HulingSigawTamaraw , #يازين_الرجال_اللي
در ماجراي بهار عربي يا به تعبير ديگر بيداري اسلامي، در مصر بود که دولت وقت از ترس گسترش آشوب و شورش، سرويس توييتر و کلا اينترنت را از دسترس خارج مي کند. به فاصله چند روز پس از اين اقدام دست اندرکاران توييتر با کمک مهندسين گوگل، سرويس  Speak_To_Tweet  را راه اندازي مي کنند. کاربران با موبايل و هشتگ  #Egypt و صندوق پيام صوتي، به ريش مسوولان امر خنده کردند.

 برابري در ترازوی فيس بوک
فيس بوک سرويسي دارد با اين عنوان Facebook Safety. در توضيحش آمده مهم ترين علت استفاده از اين سرويس Safety (امنیت) است و ماموريتش را کسب اطلاع از سلامت اعضاي خانواده بيان کرده. اين سرويس در 2012 راه اندازي شده و در گير و دار فجايع طبيعي از قبيل سيل و زلزله و سونامي مي توان از سلامت دوستان و آشنايان مطمئن شد به شرطي که طرفين از اعضاي FB باشند.
زوکربرگ در پستي از امکان استفاده از اين سرويس براي حاضرين در پاريس خبر داد. اگر خاطرتان باشد چند روز قبل ترش در محله هاي جنوب بيروت (ضاحيه) انفجارات مرگباري رخ داده بود. کسي چه مي داند شايد کشته شدگان پاريسي طبيعي تر از اين بندگان خدا از دنيا رفته اند. اصلا شايد بمب های پاريسی طبيعی تر منفجر شدند يا شايد هم ... البته گويا اتاق فرمان اين نکات را به آقاي زوکربرگ گوشزد کرده در نتيجه قربانيان لبناني هم از اين سرويس منتفع مي شوند. دستش و دستشان درد نکند.
از باقي شبکه هاي اجتماعي خبر ندارم. گمان نمي کنم دغدغه هاي از اين جنس اساسا آنجاها محلي از اعراب داشته باشد.

 و در پايان...
فرض کنيد الان آينده شده باشد. همه خدمات تماما ماشيني شده.. مثلا همين فيس بوک. ماشين بايد تصميم بگيرد کجا اين قابليت را فعال کند، براي چه کساني فعال کند و سوالاتي از اين قسم. مي دانيد اساس کار AI  يا هوش مصنوعي، يادگيري است. هرچه ماشين بيشتر ياد بگيرد نتايج تصميماتش به انسان نزديک تر مي شود. چه کار سختي و مسير سنگلاخي خواهي داشت ماشين جان! به نظرم اول از همه بايد کتاب قلعه حيوانات جرج اورول را بخواني و آن تک جمله جادويي اش را سرلوحه خود قرار دهي:
همه با هم برابرند فقط بعضي ها برابرترند! 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :