آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 89568
تاریخ انتشار : 28 آذر 1394 11:28
تعداد بازدید : 939

انتقال مهد فناوری از غرب به شرق دنیا

گام بعدی چینی ها ساخت رقیبی برای آندرویید است؟

اتومبیل چینی سوار می شویم، کفش چینی می پوشیم، لوازم برقی و کل اثاثیه منزل مان چینی است، از گوشی هایی با برند چینی آگاهانه استفاده می کنیم، اما دیگر نمی گوییم کالاهای مان تقلبی است، با رضایت کامل جنس چینی می خریم.

ساحره چمنی
بنابراین فعلا پذیرفته ایم که رویکردمان نسبت به محصولات سخت افزاری چینی عوض شده است.
تا همین چند سال پیش وقتی نام چینی روی هر کالایی می رفت تصمیم مان برای خرید عوض می شد و از آن به عنوان کالایی بی کیفیت یاد می کردیم. اما چینی ها رشد کردند و نه تنها بازار کشورهای آسیایی را گرفتند بلکه در حال پیشروی در بازارهای آمریکا و کشورهای اروپایی هم هستند.این داستان نه تنها در باره همه لوازم و تجهیزات منزل، اسباب و اثاثیه، تجهیزات الکترونیکی و اتومبیل مان صدق می کند، بلکه به حوزه گوشی های موبایل مان هم کشیده شده است.زمانی بازار تلفن همراه در دست شرکت های اروپایی مثل نوکیا، موتورولا یا زیمنس بود. بعدها پای اپل و گوگل به بازار موبایل دنیا باز شد و همزمان شرکت های شرقی هم مثل سامسونگ و سونی و ال جی سربرآوردند اما داستان چه بود.
برخی از این شرکت ها برای خود غول بزرگی شده بودند و به دلیل کاهش هزینه ها، کارخانه های شان را به چین منتقل کردند چرا که چینی ها کارگران ارزانی بودند و تولید و مونتاژ محصولات اروپایی را با قیمتی کمتر از یک سوم کارگران غربی انجام می دادند. سال ها به همین منوال گذشت و چینی ها از محصولات غربی و حتی شرقی نمونه های کپی می ساختند و کالاهای بی کیفیتی راهی بازارهای دنیا می کردند اما داستان به این شکل ادامه نیافت. برخلاف تصورات، چینی ها از هوش سرشاری برخوردار بودند، آنها در تمام این سال ها فن را از تولیدکنندگان بزرگ آموختند و به جای اینکه همچنان زیردستانی خرد باشند تلاش کردند و فناوری های بزرگ را یاد گرفتند، تا جایی که این روزها برندسازی می کنند و در جایگاه بزرگ ترین تولیدکنندگان دنیا قرار گرفته اند.
شاید سال ها کمپانی های بزرگ غربی چینی ها را به حساب نمی آوردند که به راحتی فناوری های روزشان را در اختیار آنها قرار می دانند، اما این چشم بادامی ها کم کم فناوری های بزرگ را آموختند و به جای کپی کاری هم اکنون محصولاتی با فناوری های برتر تولید و به همه دنیا صادر می کنند.
در ادامه این تغییر و تحولات آرام و بی سر و صدا، موتورولا که زمانی پایه گذار ساخت گوشی های موبایل بود، از بازار خارج شد و می توان پرسید اکنون موتورولای آمریکایی کجاست؟! زیمنس را جزو نخستین تولیدکنندگان گوشی در دنیا می نامند، اما زیمنس اروپایی کجاست؟! یا سونی اریکسون که خود را اروپایی می دانست هم اکنون به شرق گرایش یافته و کاملا شرقی شده است. نه موتورولایی باقی مانده که از آمریکایی بودنش به بازار دنیا فخر بفروشد و نه زیمنس و هیچ یک از برندهایی که روزی در بازار دنیا جایگاهی برای خود داشتند. به جای آنها این روزها شرکت های شرقی و به خصوص چینی ها در حال پیشروی در بازار موبایل دنیا هستند.در طول چند سال گذشته که کم کم شرکت های اروپایی و آمریکایی در زمینه تولید گوشی ضعیف شدند، تولیدکنندگانی از شرق سر برآوردند. سامسونگ، سونی، هوواوی، شیائومی، ال جی، اچ تی سی، اوپو، ایسر، ویوو، زد تی یی و لنوو که اکثر آنها را شرکت های چینی تشکیل می دهند.اگر نگاهی به بازار موبایل دنیا بیندازیم می بینیم که در میان 10 تولیدکننده بزرگ دنیا، حداقل 6 نام متعلق به چینی هاست.با این حال اپل همچنان تنها با یک تک گوشی از چند سال پیش تاکنون توانسته جایگاه دوم فروش گوشی در دنیا را از آن خود کند. اگرچه به سختی می توان گفت این توفیق جاودانه خواهد بود. چند سال قبل گوگل در رقابت با اپل چند سال پیش اقدام به خرید موتورولا کرد، اما در زمینه ساخت گوشی موفق نبود. بعد لنووی چینی موتورولا را از چنگ گوگل درآورد و موتورولا که زمانی نام آمریکایی را یدک می کشید این روزها متعلق به یک برند چینی شده و لنوو در تلاش است تا با موتورولا رکوردی تازه در بازار موبایل دنیا ثبت کند.اما بازهم باید به طرح این پرسش پرداخت که آیا اپل تا ابد در بازار موبایل دنیا می تواند جایگاه شماره یک یا دو را حفظ کند.یا حتی گوگل تا ابد با آندرویید می تواند در بازار پلات فورم های موبایل جولان دهد؟ آیا همانطور که چینی ها در زمینه سخت افزار توانستند جایگاه ویژه ای در بازار دنیا به خود اختصاص دهند، برنامه، طرح یا نقشه مشابهی برای ورود به یکی از پولسازترین عرصه ها یعنی پلات فورم و سیستم عامل را ندارند؟ خیلی بعید نیست اگر بگوییم که چینی ها در آینده جنگ نرم افزاری به راه بیندازند و محصول بعدی چینی ها در بازار دنیا، ساخت پلات فورمی قدرتمندتر از آندرویید باشد. پس گوگل یا باید خیلی محتاطانه قدم بردارد و به فکر حفظ جایگاه و موقعیت آندرویید باشد، یا در آینده ای نه چندان دور میدان رقابت را به نفع چینی ها ترک کند.
همانطور که چینی ها پیش از این نیز توانستند با موتور جست وجوی بایدو وابستگی خود را از گوگل قطع کنند، ساخت پلات فورمی برای رقابت با آندرویید گوگل هم برای این چشم بادامی ها خیلی دور از ذهن و بعید نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :