آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 89392
تاریخ انتشار : 25 آذر 1394 1:16
تعداد بازدید : 1037

مدیرعامل شرکت تارامشاور در گفت و گو با فناوران:

کارتریج‎های تقلبی طرح HP فقط در ایران مشتری دارد

مدیرعامل شرکت تارامشاور، اولین تولیدکننده کارتریج با استاندارد STMC آمریکا در ایران در گفت‎و‎گو با فناوران ضمن تشریح وضعیت تولید کارتریج و وفور نمونه‎های تقلبی این محصول در بازار، به دلایل اینکه چرا طی سال‎ها فعالیت تارا هیچ کارخانه دیگری در این زمینه رشد نکرده است، پرداخت.

به اعتقاد فضل ا...شربتی چند عامل مهم از جمله اعطای پروانه تولید به شرکت‎هایی که در واحدهای اداری مشغول بکارند و قاچاق بسیار راحت کارتریج باعث شده تا کارخانه تولیدی دیگری در این خصوص تاسیس نشود.
 فقدان حمایت از تولید واقعی کارتریج
شربتی با طرح این سوال که مگر می‎شود در واحد اداری کارتریج تولید کرد؟ گفت: به فرض بخواهیم 110 مدل کارتریج تولید کنیم، باید دستگاه پرینتر برای تست کارتریج ها داشته باشیم یا نه. پس چگونه می‎توان در واحد 80 یا 100 متری کارتریج تولید کرد که پروانه تولید می‎دهند. 
وی افزود: وقتی بحث تولید داخلی مطرح می‎شود باید شرایط و امکانات آن نیز وجود داشته باشد.
او همچنین با بیان اینکه فقدان حمایت‎های دولتی باعث شده تولید این محصول در کشور پا نگیرد، گفت:  وقتی می‎توان کالا را به صورت SKD و یا قاچاق وارد کشور کرد، کسی حاضر به سرمایه گذاری و تاسیس کارخانه نیست.
 چاپ جعبه‎های کارتریج بدون مجوز وزارت ارشاد
مدیرعامل شرکت تارامشاور در ادامه گفت: شرکت تارا مشاور 26 سال است که تاسیس شده و از سال 76 با مجوز وزارت صنعت اقدام به تولید کارتریج کرده‎ایم و در این سال ها تاکنون همواره هدفمان این بوده که به عنوان تولیدکننده واقعی کار کنیم. 
وی با بیان اینکه وضعیت بازار کارتریج بسیار نابسامان است، افزود: جدا از کالاهای تقلبی و ریمارکی که به راحتی وارد کشور می‎شود در بازار انواع و اقسام جعبه‎های کارتریج را می‎بینی که بدون داشتن مجوز ارشاد چاپ می‎شوند و وزارت ارشاد هیچ اقدامی در این رابطه نمی‎کند.
شربتی اضافه کرد: انواع و اقسام کارتریج‎های تقلبی و در بسیاری مواقع کارتریج‎های که توسط سازمان‎ها دور ریخته شده‎اند، در این جعبه‎ها یافت می‎شود.
وی با ذکر مثالی در این رابطه گفت: چندی پیش متوجه شدیم کارتریج مصرف شده تارا در سازمانی پس از جایگزینی نمونه‎های جدید، توسط افرادی از زباله جدا شده و در کارتون HP به سازمان دیگری فروخته شده است.
وی افزود: متاسفانه به راحتی کارتریج‎های بازیافتی را به همان شکل دوباره داخل کارتون می‎گذارند و می‎فروشند. هیچ نظارتی هم در این خصوص وجود ندارد.
او با بیان اینکه مصرف کننده در این میان متضرر می‎ شود،گفت: متاسفانه هیچ نهاد خصوصی و دولتی مسوولیت ساماندهی این بازار را برعهده نمی‎گیرد.
 کارتریج طرح HP ، داستانی جدید
وی در مورد توزیع کارتریج‎های طرح HP  که اکنون در بازار به وفور یافت می‎شود، گفت: معلوم نیست طرح HP از کجا آمده است. می‎گویند کالای تقلبی چینی است که به راحتی وارد ایران می‎شود و پس از بسته بندی در اینجا به فروش می رسد.
شربتی افزود: نکته جالب اینجاست که اصلا این کالا در چین وجود ندارد. در واقع خواستند با ارایه کالا با عنوان طرح HP به کالای تقلبی در بازار هویت بخشند.
وی تصریح کرد: گاهی آنقدر موضوع روشن است و هیچ ابهامی در آن وجود ندارد، اما قدمی برداشته
 نمی شود که جای تعجب دارد.
وی گفت: بسیاری از کالاهایی که در بسته بندی HP در کشور به فروش می‎رسد کارتریج های تمام شده سازمان‎هایی است که به صورت ضایعات در بازار به فروش می‎رسند و دوباره در بسته‎بندی جدید عرضه می‎شوند.
شربتی گفت: در بهترین حال ما می‎توانیم 20 درصد از سهم بازار را داشته باشیم.80 درصد از بازار کارتریج معمولا دست کالاهای بی‎هویت و تقلبی است که ضرر آن شامل حال مصرف کننده می‎شود.
 استقبال از برندهای اوریجینال خارجی
شربتی در پاسخ به این سوال که شرایط پس از تحریم و تاسیس نمایندگی‎های رسمی کارتریج‎های اورجینال در کشور آیا کسب و کار شما را تحت تاثیر قرار می‎دهد؟ گفت: کاملا از ورود برندهای مطرح و اصلی کارتریج استقبال می‎کنیم. زیرا کالای ما از نظر کیفی با آنها رقابت می‎کند و هیچ مشکلی از این بابت نداریم.
 حضور 10 ساله در الکامپ
شرکت تارامشاور امسال نیز همانند سالهای گذشته حضوری پررنگ در الکامپ 21 دارد.
شربتی در این خصوص گفت: برای حضور در الکامپ مشکل چندانی نداریم، اما چند سالی است شرایط برای حضور شرکت‎های مطرح سخت‎افزاری حوزه فناوری اطلاعات سخت شده و معمولا در الکامپ شرکت نمی‎کنند.
وی با بیان اینکه عدم حضور شرکت‎های بزرگ در الکامپ به وجه آن لطمه وارد می‎کند، افزود: الکامپ رویداد مهم تجاری صنف است و تمام فعالان صنفی می‎خواهند که الکامپی پرباری داشته باشند که اکثر بازدیدکنندگان آن تخصصی باشد.مدیر عامل تارامشاور همچنین گفت: به اعتقاد من بهتر است که تعرفه ریالی را کمی افزایش دهند و از آن طرف تعرفه ارزی کاهش یابد تا زمینه حضور برای همه فراهم شود.
وی افزود: یک شرکت سخت‎افزاری بزرگ به خاطر تنوع کالا نمی‎تواند در فضایی کوچک محصولات خود را به نمایش بگذارد.
 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :