آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 89391
تاریخ انتشار : 25 آذر 1394 1:13
تعداد بازدید : 1377

معاون مرکز فناوری اطلاعات وزارت کشور اعلام کرد:

شبیه سازی یک شعبه اخذ رای در نمایشگاه الکامپ توسط وزارت کشور

معاون مرکز توسعه دولت الکترونیک و فناوری اطلاعات وزارت کشور در نمایشگاه الکامپ خبر از پیشنهاد رای گیری الکترونیکی در نه کلان شهر کشور به شورای نگهبان داد. وزارت کشور در نمایشگاه الکامپ امسال یک شعبه اخذ رای را نیز شبیه سازی کرده است.

فناوران- علیرضا براتی، معاون مرکز توسعه دولت الکترونیک و فناوری اطلاعات وزارت کشور با بیان این خبر گفت: متاسفانه در سطح جامعه برداشت اشتباهی از انتخابات الکترونیکی وجود دارد. انتخابات در کشور ما دارای 25 فرآیند است که در حال حاضر 24 فرآیند آن از سوی وزارت کشور الکترونیکی شده است. رای گیری الکترونیکی یک فرآیند است که در حال حاضر ما در پی اجرای آن هستیم.
براتی گفت: 24 فرآیند انتخابات در سال های 90 و 92 به صورت الکترونیکی انجام شد و یک فرآیند مهم رای گیری الکترونیکی به صورت پایلوت در 14 حوزه انتخابیه در انتخابات مجلس سال 90 برگزار گردید. ما با بازنگری این فرآیندها طی سال های گذشته، سعی کردیم عملیات اجرایی را بهبود دهیم.
وی افزود: امسال در صورت موافقت شورای محترم نگهبان امکان برگزاری رای گیری الکترونیکی در برخی حوزه های انتخابیه نیز وجود دارد. 
هیات دولت در جلسه دهم خرداد ماه سال جاری طرح برگزاری انتخابات به صورت کاملا الکترونیکی را تصویب کرد تا یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری به صورت کاملا الکترونیکی برگزار شود.
او در تشریح ویژگی های سیستم طراحی شده برای رای گیری الکترونیکی گفت: سیستم مورد استفاده وزارت کشور دارای سه ویژگی مهم است؛ دقت، صحت و سرعت در اعلام نتایج.
براتی گفت: شمارش آرا پس از اتمام انتخابات در حوزه هایی مانند تهران معمولا 24 ساعت طول می کشد. اما با استفاده از سیستم رای گیری الکترونیکی شمارش آرا بدون خطای انسانی و در کمترین زمان انجام خواهد شد.
وی افزود: یکی دیگر از ویژگی های برگزاری انتخابات الکترونیکی احراز اصالت مدارک هویتی رای دهندگان است.
رای دهندگان برای دادن رای الکترونیکی بعد از مراجعه به حوزه انتخابی باید شناسنامه و کارت ملی خود را تحویل دهند. مدارک رای دهندگان پس از استعلام در دستگاه الکترونیکی ناظر شورای نگهبان و احراز اصالت مدارک هویتی، ثبت و ضبط می شود. پس از ثبت و ضبط مدارک مراجعه کنندگان در دستگاه مجری، یک کارت تعرفه الکترونیکی برای افراد صادر می شود که این کارت مجوز یک بار رای دادن را به آن فرد می دهد. رای دهندگان پس از دریافت کارت تعرفه به سراغ دستگاه الکترونیکی صندوق اخذ رای می روند و همانند دستگاه عابربانک، کارت را وارد دستگاه می کنند که با ورود این کارت به دستگاه، مجوز رای دادن به دارنده کارت داده می شود. پس از وارد کردن کد نامزد مورد نظر در سیستم، تصویر وی روی سیستم مشاهده می شود که با تایید نهایی نسخه ای از اخذ رای چاپ و برای رای دهندگان صادر می شود. رای دهندگان باید این برگه رای چاپ شده را در داخل صندوق اخذ رای (زیر دستگاه) که هیچ گونه راه نفوذی نیز ندارد، بیندازند. پس از اخذ رای، کارت تعرفه از دستگاه خارج می شود و افراد با تحویل دادن این کارت به دستگاه مجری، مدارک خود را تحویل می گیرند. رای ها در حافظه دستگاه ثبت می شود و پس از پایان ساعت اخذ رای پلمب دستگاه شکسته و اطلاعات حافظه موجود در دستگاه روی دستگاه صورت جلسه می شود.
وزارت کشور در نمایشگاه الکامپ ضمن رونمایی و ارایه تجهیزات رای گیری الکترونیکی در نمایشگاه الکامپ در راستای فرهنگ سازی و آموزش مردم اقدام کرده و بازدیدکنندگان از نمایشگاه می توانند در محل غرفه وزارت


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :