آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 89382
تاریخ انتشار : 25 آذر 1394 0:57
تعداد بازدید : 982

با تصویب هیات وزیران

ضوابط دریافت جواز تاسیس شرکت های دانش بنیان ابلاغ شد

معاون علمی رییس جمهور گفت: ضوابط دریافت جواز تاسیس و پروانه بهره برداری و استقرار واحدهای صنایع پیشرفته و شرکتهای دانش بنیان به تصویب هیات وزیران رسید و ابلاغ شد.

فناوران- سورنا ستاری با اعلام این مطلب گفت: یکی از مشکلات شرکت های دانش بنیان، فقدان امکان دریافت جواز تاسیس و پروانه بهره برداری برای فعالیت در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران و سایر شهرهای بزرگ دارای محدودیت استقرار بود بر همین مبنا از سال ۱۳۸۶ که ویرایش نخست لایحه حمایت از شرکتهای دانش بنیان در معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری تهیه می شد، این موضوع مدنظر قرار گرفت.
وی با بیان اینکه برای دریافت جواز تاسیس و پروانه بهره‎برداری یک ماده ویژه پیش‎بینی شده است، ادامه داد: در سال ۱۳۸۹ طی ماده ۸ قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان، مصوب شد که شرکت های دانش بنیان مجازند مرکز فعالیت خود را در محدوده شهر تهران و دیگر شهرها با رعایت مقررات زیست محیطی مستقر کنند، ولی ضوابط اجرایی آن از سال ۱۳۸۹ تاکنون بصورت دقیق مشخص نشده بود.
ستاری افزود: البته در سال ۱۳۸۸ و ۱۳۹۲ با پیگیری های وزارت صنعت برای تسهیل ارایه جواز تاسیس و پروانه بهره برداری به واحدهای صنایع نوین، مصوباتی در هیات وزیران به تصویب رسید، اما به دلیل فقدان تعیین رده‎های زیست محیطی، در اجرا با مشکلاتی مواجه شد.
ستاری در مورد برگزاری جلسات کارشناسی متعددی بین معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان حفاظت محیط زیست در دو سال گذشته، اظهار کرد: این نشست ها نتایج خوبی به دنبال داشت و خوشبختانه برای حوزه های تولید کالای دانش بنیان بر مبنای میزان آلایندگی، رده زیست محیطی تعیین شد.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در مورد سرفصل های اصلی رده بندی فعالیت شرکت های دانش‎بنیان گفت: فناوری زیستی، فناوری نانو، اپتیک و فوتونیک، الکترونیک، کنترل و سخت افزارهای رایانه ای، فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای کامپیوتری، تجهیزات پیشرفته ساخت، تولید و آزمایشگاهی، داروهای پیشرفته، وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی، هوافضا، انرژی های نو و محصولات پیشرفته (در حوزه های علوم شناختی، گیاهان دارویی و کشاورزی، نفت، گاز و پالایش و پتروشیمی، آب، خاک و هوا، معدن، فناوری های دریایی، ساختمان و راه سازی)، از جمله این سرفصل ها هستند.
ستاری با بیان اینکه بر اساس این مصوبه، شرکت های دانش بنیان و واحدهای صنایع پیشرفته مجازند بر اساس رده بندی در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد مستقر شوند و جواز تاسیس و پروانه بهره برداری دریافت کنند، افزود: شرکت های دانش بنیان و واحدهای صنایع پیشرفته بر مبنای رده بندی زیست محیطی، مجازند در محدوده شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران و سایر شهرهای دارای محدودیت استقرار، در کاربری های صنعتی و کارگاهی داخل شهرها یا مکان های صنعتی مجاز، استقرار پیدا کنند.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، با بیان این که شرکت های دانش بنیان که در حد آزمایشگاهی، سفارشی و قبل از تولید انبوه فعالیت می کنند، مشمول رده بندی نمی شوند، گفت: این شرکت‎ها می توانند در کاربری های مجاز کلیه شهرها مستقر شوند و جواز تاسیس و پروانه بهره‎برداری دریافت کنند، اما شرکت های دانش بنیان که دارای تولید انبوه و صنعتی هستند، باید طبق رده بندی زیست محیطی مستقر شوند.
وی با بیان اینکه بر اساس ماده (۵) این مصوبه، شرکت های دانش بنیان و واحدهای صنایع پیشرفته از سوی کارگروه ارزیابی شرکت های دانش بنیان که دبیرخانه کارگروه در معاونت علمی و فناوری مستقر هستند، مشخص می شوند، تاکید کرد: متقاضیان باید در سامانه ارزیابی شرکت‎های دانش بنیان ثبت نام کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :