آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 89376
تاریخ انتشار : 25 آذر 1394 0:41
تعداد بازدید : 4677

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور:

نظام کارآمد مقررات گذاری در حوزه فاوا نداریم

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: در برنامه ششم توسعه کشور، حدود 112 تا 113 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که باید طی 5 سال برنامه در حوزه ICT سرمایه گذاری شود.

فناوران- ابوالحسن فیروزآبادی در مراسم افتتاح بیست و یکمین نمایشگاه الکامپ گفت: از تمام دست اندرکارانی که زحمت کشیدند این نمایشگاه در سطح فاخر برگزار شود تشکر می کنم و امیدوارم شاهد برگزاری نمایشگاه های بزرگ تر باشیم.
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور تصریح کرد: قصد دارم امروز به ضرورت توسعه اقتصاد دیجیتالی در کشور بپردازم و آن را به عنوان یک الزام تلقی کنم.
 سرمایه‎گذاری 113 میلیاردتومانی برای توسعه ICT
فیروزآبادی توضیح داد: در برنامه ششم توسعه کشور، حدود 112 تا 113 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که باید طی 5 سال برنامه در حوزه ICT سرمایه گذاری شود، اما هنوز برنامه دقیقی وجود ندارد که این مبلغ باید در کجا هزینه شود.
فیروزآبادی ادامه داد: پیش بینی شده که رشد 19 درصدی در هر سال صورت گیرد و حدود 7 الی8 درصد نیز ایجاد اشتغال شود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور تصریح کرد: در این باره، اولین الزام هوا و فضایی است که در آن هستیم و این هوای آلوده که در حال خفه شدن در آن هستیم نشان می دهد نیاز به توسعه صنایع سبز و اقتصاد سبز در کشور داریم.
فیروزآبادی گفت: یکی از حوزه هایی که می تواند ما را از خفه شدن نجات دهد، توسعه ICT توسعه خدمات و سرویس های الکترونیکی و توسعه تله ورکینگ در کشور به ویژه در شهرهای بزرگ و مگاسیتی هایی از جمله تهران است که متاسفانه شاهد گسترش این آلودگی به شهرهای شیراز، مشهد و اصفهان نیز بوده ایم و آلودگی در حال توسعه است.
 ضرورت توسعه اقتصاد دیجیتالی 
 دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور همچنین گفت: الزام دیگر، شرایط ویژگی جمعیتی کشور است. هم اکنون 21 تا 22 میلیون نیروی کار در کشور وجود دارد و 4 تا 4.5 میلیون نفر تحصیلات لیسانس یا بالاتر دارند.
وی ادامه داد: همچنین 4.5 میلیون نفر نیز در نوبت داریم که تا 4 سال دیگر به بازار می آیند. برآورد این است که تا 4 یا 5 سال آینده به ازای هر دو نفر فارغ التحصیل مقطع لیسانس یا فوق لیسانس که به بازار اضافه می شوند، یک نفر نیروی غیرتحصیلکرده و زیرلیسانس وارد بازار می شود، به این ترتیب قرار است دو نفر دستور بدهد و یک نفر کار کند.
وی تاکید کرد: از این رو، به یک برنامه اساسی در سطح اقتصادی نیاز داریم و شاید به همین دلیل است که در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده که اقتصاد دیجیتالی و ICT باید توسعه یابد.
فیروزآبادی گفت: سرمایه گذاری در زیرساخت ها راحت تر و دارای ریسک کمتر است، البته این پول وجود ندارد؛ اما اگر وجود داشت نگرانم که به صورت نامتوازن در این حوزه حرکت کنیم و طرح هایی را مطرح کنیم که اولویت نداشته باشند.
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور افزود: الحمدلله پولی وجود ندارد که این خطرات وجود داشته باشد، اما این نگرانی وجود دارد که در سرمایه گذاری دچار مشکل شویم.
وی ادامه داد: به خصوص که در این جلسه آقای جهانگرد و آقای عمیدیان (دو معاون وزیر ارتباطات) که مسوولیت رگولاتوری در حوزه ICT  برعهده دارند، حاضر هستند، اعلام می کنم که هنوز نتوانسته ایم نظام کارآمدی در این حوزه تدوین کنیم و در نظام مقررات گذاری در حوزه دیجیتالی مشکلاتی داریم.
 الزام شکل‎گیری حوزه های IXPها و CDNها
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور گفت: هنوز بعضی از حوزه ها از جمله IXPها و CDNها شکل نگرفته است، برای مثال؛ همچنین در حوزه اقتصاد الکترونیکی، کَش کارت (کارت نقدی) داریم و با این مرحله که به ابزارهای اعتبار الکترونیکی برسیم و برای مثال از ابزارهایی مانند کیف پول الکترونیکی استفاده کنیم فاصله داریم.
فیروزآبادی تاکید کرد: تا زمانی که نتوانیم این سازوکارها را شکل دهیم مطمئن باشید این بخش یا خیلی بزرگ نخواهد شد یا اگر بزرگ شود در حول حوزه هایی شکل می گیرد که شاید در حال اشباع باشیم.
فیروزآبادی گفت: با توسعه ای که در دولت یازدهم در حوزه پهنای باند و اپراتوری صورت گرفت، امروز 20 تا 22 میلیون نفر از گوشی هوشمند استفاده می کنند و ارتباط نسبتا باند پهن دارند. 
  ترافیک شبکه ایران در شبکه‎های اجتماعی
وی همچنین تصریح کرد: اما از لحاظ USAGE  (استفاده) شاخص های کشور خیلی بد است و طبق مطالعه ای که قبلا داشتم، شاخص های USAGE در ایران در سطح پایینی قرار دارد به طوری که آمارهای موجود نشان می دهد بخش بزرگی از ترافیک شبکه ایران در شبکه های اجتماعی و موتورجستجوها می گذرد.
وی گفت: طبق آمارها، موتورهای جست و جو 10 گیگ و شبکه های اجتماعی حدود 40 تا 45 گیگ از ترافیک کشور را به خود اختصاص می دهند.
فیروزآبادی با بیان اینکه این اعداد عددهای خوبی نیستند، گفت: در صورتی این عددها خوبند که بتوانیم با ارایه خدمات، محتوا و اقتصاد اینترنتی اعداد خیلی بزرگی از ترافیک کشور را بتوانیم در داخل تولید کنیم.
فیروزآبادی گفت: از این رو از تمام دست اندرکاران به ویژه دوستان در نظام صنفی یارانه ای درخواست دارم که با ایجاد سازوکارهای رگولاتوری و مقرراتی، به بزرگ شدن این بازار کمک کنند.
وی افزود: همچنان که مدل اقتصادی رگولاتوری در حوزه اپراتوری موبایل پیاده سازی شد و در نتیجه آن بخش عمده ای از اقتصاد در حوزه ICT در بخش موبایل است که این موضوع را باید به حوزه های دیگری که می تواند اقتصادمان را بزرگ کند، ایجاد اشتغال و محتوا کند از جمله سلامت الکترونیکی و دولت الکترونیکی تعمیم دهیم.
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور گفت: در نهایت باید بتوانیم فضای مجازی سالم، ایمن، اقتصادی و اشتغالزا را در کشور ایجاد کنیم و امیدواریم این نمایشگاه ها و توسعه و تقویت گروه ها و سازمان های مردم نهاد مانند سازمان نظام صنفی رایانه ای و تقویت کارشناسی در سازمان های رگولاتوری از جمله مرکز ملی فضای مجازی شرایطی برای کشور ایجاد کنند که آنچه را در برنامه ششم برعهده حوزه ICT قرار داده شده و توقع رشدی بیشتر از سایر حوزه های اقتصادی از آن می شود را محقق کنیم. 
 حواس مان به دوران پس از تحریم باشد
فیروزآبادی افزود: نکته بعدی که باید به آن توجه داشته باشیم این است که بعد از رفع تحریم ها بسیار حواس مان جمع باشد و به فعالان بخش خصوصی که در چارچوب یا خارج از چارچوب سازمان نظام صنفی رایانه ای فعالیت می کنند توصیه می کنیم که مثل یونان نباشیم که همین قدر ثروت و اپراتورهایی که در دوره تحریم فراهم کردیم، بدهیم به خارجی ها ببرند.
وی گفت: خارجی ها اگر قرار است بیایند در ایران کار اقتصادی کنند، باید در حوزه خدمات و تولید محتوا به ما کمک کنند.وی ادامه داد: اگر خارجی ها مرد این کار هستند، در حوزه صادراتی صنعتی در حوزه ICT که شاخص ایران بسیار بد است و رقمی حدود 0.145 دارد کمک کند.
فیروزآبادی تصریح کرد: باید در سازمان های حکومتی و سازمان های مردم نهاد تلاش کنیم که خارجی ها وارد بازار نابسامانی نشوند. این بازار بسیار بکر است و نباید خارجی ها را بر سر سفره آماده هدایت کنیم. باید از آنها دعوت کنیم و سفره ای را تدارک ببینیم که مشکل ملی ما را حل کند و نگاه مان باید اقتصاد مقاومتی، اقتصاد مستقل، به کارگیری جوانان، ایجاد اشتغال، تولید محتوا و تمام مسایلی باشد که هم دغدغه ماست و هم می توان از آن پول درآورد. دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور تصریح کرد: برای این کار باید مدل های اقتصادی را طراحی کنیم و به سمت آن
 پیش رویم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :