آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 89358
تاریخ انتشار : 24 آذر 1394 22:24
تعداد بازدید : 1072

بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیکی(الکامپ2015) امروز کلید می‎خورد

الکامپ در سال همدلی و همزبانی

بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیکی(الکامپ2015) امروز با حضور مدیران و روسای بخش‎خصوصی و دولتی فاوای کشور افتتاح می‎شود و به این ترتیب برگی دیگر از تاریخ این نمایشگاه ورق خواهد خورد.

فخری زارع
الکامپ که از آن به عنوان مهم‎ترین رویداد تجاری صنف فناوری اطلاعات یاد می‎شود، به دلیل اهمیت زیاد همواره کانون اختلاف تشکل‎های مختلف بخش‎خصوصی و شرکت سهامی نمایشگاه‎های بین‎المللی بوده است. از این رو در این سال ها به خاطر درگیری ها و کج سلیقگی ها درجا زده است.
اما با ورود الکامپ به بیست و یکمین سال خود، گویا قرار است در سطح برگزاری این نمایشگاه تغییراتی ایجاد شود و امسال پس از سال‎ها شاهد برگزاری نمایشگاهی در سایه همدلی و همزبانی بخش ‎دولتی و خصوصی IT کشور باشیم. 
شاید با گام‎هایی که در این راستا برداشته شده است، الکامپ در دهه سوم عمر، بتواند به جایگاهی که در شان صنف فناوری اطلاعات است، دست یابد. 

 ارایه مجوز سه ساله به سازمان 
 حدود چهار ماه پیش به دلیل تعاملات سازمان نظام صنفی رایانه ای با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شرکت سهامی نمایشگاه‎های بین‎المللی و سازمان توسعه و تجارت، مجوز برگزاری نمایشگاه را به نام سازمان نصر کشور صادر و شرکت راهکار تجارت، مدیریت کوشا به عنوان مجری انتخاب شد.
سازمان نظام صنفی رایانه‎ای که دو سال با عنوان انجمن شرکت های انفورماتیک (الکامپ نهم و دهم) و یک سال با عنوان سازمان(الکامپ شانزدهم) برگزاری نمایشگاه الکامپ را در پرونده کاری خود دارد و در این سه دوره توانسته تا حدی موجب افزایش سطح کیفی و کمی نمایشگاه شود، امسال نیز بلافاصله پس از اخذ مجوزهای لازم، کمیته اجرایی را تشکیل داد و برنامه‏ریزی این دوره از نمایشگاه را آغاز کرد.
بنا بر اظهارات سخنگوی کمیته اجرایی الکامپ مجوز برگزاری الکامپ سه ساله صادر شده است و سازمان نظام صنفی رایانه‎ای می‎تواند با تشکیل دبیرخانه دایمی الکامپ برنامه‎ریزی طولانی مدتی برای الکامپ‎های سال‎های آتی داشته باشد تا این گونه بر تعداد شرکت‎کنندگان و بازدیدکنندگان خارجی افزوده شود.

حضور 420 شرکت در الکامپ
بلافاصله پس از اینکه سازمان نصر کشور اعلام کرد که برگزاری این دوره از الکامپ را برعهده دارد بسیاری از شرکت‎هایی که تجربه خوبی از برگزاری الکامپ توسط این نهاد صنفی داشتند، متقاضی حضور در الکامپ21 شدند. اما از آنجا که به دلیل برگزاری ضعیف نمایشگاه در دوره های گذشته، رتبه (Grade) آن در میان نمایشگاه های بین المللی تهران نزول پیدا کرد، امسال فضای محدودتری به الکامپ اختصاص داده شد که البته با مذاکرات سازمان نصر کشور با شرکت سهامی نمایشگاه ها میزان فضای اختصاص داده شده به الکامپ سرانجام 20 هزار متر مربع و برابر با نمایشگاه های گرید A شد.
به این ترتیب با وجود تقاضای بسیار زیاد 420 شرکت در فضایی بالغ بر 20 هزار متر مربع برای حضور در نمایشگاه امسال جانمایی شدند. علاوه بر این فضا، مسوولان نمایشگاه برای حل مشکل کمبود جا، با مدیران نمایشگاه دستاوردهای پژوهش که هم زمان با الکامپ برگزار می شود، به مذاکره پرداختند و یک سالن این نمایشگاه نیز به الکامپ اختصاص یافت. به این صورت  2500 متر مربع به    40 سازمان‎ دولتی اختصاص داده شد تا دستاوردها و خدمات خود را ارایه کنند.

 اختصاص سالن 41 به دولت الکترونیکی 
به دلیل تعاملات بسیار خوب بخش دولتی فاوای کشور با برگزارکننده و مجری نمایشگاه، سالن 41 نمایشگاه بین‎المللی برای ارایه دستاوردهای دولت در حوزه فناوری اطلاعات اختصاص داده شد و حدود 40 دستگاه آخرین دستاوردهای دولت در حوزه خدمات الکترونیکی را در بیست و یکمین نمایشگاه الکامپ ارایه می کنند.  
هرچند حضور دولت الکترونیکی در سال‎های قبل الکامپ و به ویژه در نمایشگاه سال گذشته کم رنگ شده بود و در این دوره از نمایشگاه نیز فضای محدودی به آن اختصاص داده شده است، اما قطعا رویکرد اتخاذ شده در نمایشگاه امسال، در سال آینده هم ادامه خواهد یافت و شاهد حضور گسترده‎تر دولت در سال‎های آتی خواهیم بود.

 معرفی برترین خدمات الکترونیکی دولت
به گفته رضا باقری اصل دبیر کمیسیون دولت الکترونیکی، قرار است با کمک مردم و کارشناسان برترین خدمات الکترونیکی دولت در نمایشگاه الکامپ معرفی شود. 
برای این کار فرم های نظرسنجی در ورودی سالن 41 قرار داده شده اند که مردم می توانند با استفاده از این فرم ها، در انتخاب خدمت برتر شرکت کنند. علاوه بر این نظرسنجی، کمیسیون دولت الکترونیکی نیز به عنوان کمیسیون مشترک سازمان مدیریت و برنامه ریزی و سازمان فناوری اطلاعات، ارزیابی میدانی در این خصوص انجام داده و با شاخص هایی، خدمت برتر الکترونیکی دولت انتخاب و در مراسم اختتامیه نمایشگاه معرفی خواهد شد.
 حمایت از استارتاپ‎ها 
در این دوره از نمایشگاه الکامپ سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور به منظور حمایت از رشد و بلوغ فرهنگ کارآفرینی در چارچوب های ملی و بومی ایران، فضایی در سالن 18 نمایشگاه برای حضور کسب وکارهای نوپا(استارتاپ‏ها) در نظر گرفته است.
رییس سازمان نظام صنفی رایانه‎ای معتقد است، حضور و اجتماع شرکت های بزرگ و سرمایه گذاران صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات در نمایشگاه الکامپ فرصتی را برای کسب وکارهای نوپا فراهم می کند تا برای طرح هایشان سرمایه گذار پیدا کنند و علاوه بر آن با ارایه طرح های جدید و خلاقانه خود در نمایشگاه با مخاطبان و مشتریان بالقوه خود ارتباط برقرار کرده و با معادلات بازار آشنا می شوند.
گویا از استارتاپ‎های متقاضی، شرکت هایی از این امکان استفاده کرده‎اند که واقعا در تعاریف معمول یک استارتاپ بگنجند و از سوی دیگر محصول یا خدمت نوآورانه آن ها به مرز ارایه تجاری رسیده باشد.

 ارایه تسهیلات به شرکت‎کنندگان
از دیگر نوآوری‎های الکامپ 21 ارایه تسهیلات به شرکت‎کنندگان نمایشگاه است که برای نخستین بار توسط صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک پرداخت شده است.
بر اساس تفاهم‎نامه سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کشور با صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک و با هدف ایجاد شرایط برابر برای تمامی ‎شرکت‎کنندگان در نمایشگاه الکامپ، تسهیلاتی در نظر گرفته شد. این تسهیلات با نرخ سود 12 درصدی با تنفس دو ماهه بوده که بازپرداخت آن طی 7 قسط و به مدت یک سال است.
 پاویون چین در الکامپ
امسال برای نخستین بار پاویون چین در نمایشگاه الکامپ حضور دارد. بحری در خصوص حضور شرکت‎های خارجی در الکامپ گفت: در سال جاری فرصت برای مذاکره با شرکت‎های بین‎المللی بسیار محدود بود، مذاکرات انجام شده در سال آینده به ثمر می‎نشیند. اما از آنجا که قرار شده الکامپ سال آینده نیز توسط سازمان نصر برگزار شود، دبیرخانه الکامپ به طور دایم باز خواهد بود و بلافاصله پس از نمایشگاه امسال، تعاملات خارجی خود را برای الکامپ 22 آغاز می کنیم. 

 شفافیت در محاسبه ارزی
یکی از موضوعاتی که برگزارکنندگان الکامپ امسال به شرکت‎کنندگان وعده داده‎اند، شفافیت در محاسبه ارزی غرفه‎ها و پیاده‎سازی استانداردهای نمایشگاه است.
به گفته روسای سازمان اگر امسال نمایشگاه نزدیک به استانداردها اجرا شود، بزرگ ترین اقدام در حوزه نمایشگاهی صورت گرفته است. در عین حال سازمان عنوان کرده است که یکی از موضوعات مهم در این دوره از نمایشگاه بحث شفاف سازی برای تمامی اعضای صنف است. سازمان قرار است درباره مسایل مختلف از جمله اینکه نمایشگاه چگونه برگزار شده، چه هزینه هایی داشته، چه روابطی داشته است وغیره اطلاع رسانی کند.
سعادت رییس نصر کشور در این مورد گفت: متاسفانه نمایشگاه الکامپ در دوره های گذشته نتوانسته انتظارات را برآورده کند. می خواهیم تجربیات گذشته را پشت سر بگذاریم. اکنون در تلاش هستیم تا الکامپ را به ریل بازگردانیم تا الکامپ 22 از الکامپ 21 بهتر باشد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :