آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 89231
تاریخ انتشار : 22 آذر 1394 17:10
تعداد بازدید : 1196

هفت اصل رفتاری غیرحرفه ای ها

همیشه وقتی از “حرفه ای ها” سخن به میان می آید روی اصول رفتاری آن ها تأکید می شود و فرض این است که رعایت نکردن آن ها باعث غیرحرفه ای بودن می شود. اما شاید بد نباشد برخی از مهم ترین اصول رفتاری غیرحرفه ای ها را نیز بدون تعارف بررسی کنیم:


۱- تنبلی و بی نظمی: افراد غیرحرفه ای به قول و قرارشان متعهد نیستند. خیلی وقت ها علت بدقولی ها و تأخیرهای غیرحرفه ای ها بی نظمی و تنبلی آن ها است؛ نه حجم بالای کار یا عوامل پیش بینی نشده. بدتر این که غیرحرفه ای ها تلاش می کنند تا تنبلی و بی نظمی خودشان را با سخنرانی کردن درباره مضرات آن ها پنهان کنند!
۲- تکبر: غیرحرفه ای ها همیشه خود را بالاتر از دیگران می دانند، آن ها را تحقیر می کنند و تلاش می کنند تا با تمامیت خواهی نظر خودشان را به دیگران تحمیل کنند.
۳- خوش بینی بیش از حد: یک حرفه ای به همه احتمالات فکر می کند و خود را برای آن ها آماده می سازد. اما غیرحرفه ای ها تنها بهترین داستانی که ممکن است اتفاق بیافتد را می بینند و بعد، در دنیای واقعی غافل گیر می شوند.
۴- مسوولیت پذیر نبودن: فرد حرفه ای چه کارها خوب پیش بروند و چه نه، مسوولیت آن ها را برعهده می گیرد. اما یک غیرحرفه ای همیشه به دنبال پیدا کردن راهی برای فرار از پذیرش مسوولیت های خود است.
۵- شفاف نبودن و پنهان کاری: یک فرد حرفه ای می داند چه چیزی را چه زمانی باید برای چه کسی فاش کند و چه چیزی را نه. غیرحرفه ای ها در این زمینه به افراط و تفریط می افتند.
۶- افراط در قول دادن: افراد غیرحرفه ای بلد نیستند “نه” بگویند و بیش از توانایی و زمان خود به دیگران قول می دهند. نتیجه؟ ناتوانی در عمل سر وقت به قول و قرارهای شان یا کاهش کیفیت کاری که انجام می دهند.
۷- دروغ گویی، تقلب و شکستن اصول اخلاق حرفه ای: یک فرد حرفه ای می داند تصویر بلندمدتی که از خود در ذهن دیگران می سازد اهمیت دارد و نه منافع کوتاه مدت و لحظه ای. بنابراین به هیچ عنوان شکستن اصول اخلاقی را جایز نمی دانند.
منبع: سایت گزاره ها


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :