fanavaran
آخرین اخبار
   
  کد خبر : 89220
  تاریخ انتشار : 22 آذر 1394 16:32
  تعداد بازدید : 980

  ساخت نخستین دوربین لیزری آشکارساز زوایای پنهان فضا

  محققان انگلیسی با ترکیب فناوری لیزر با دوربین پرسرعت موفق به ساخت اولین نمونه از دوربین های آشکارساز زوایای پنهان شدند.

  ایسنا-  فناوری دوربین لیزری برخلاف سایر روش های مشاهده اجسام پشت دیوار بر مبنای امواج راداری نیست، بلکه در این فناوری می توان با استفاده از لیزرساز ارزان قیمت و کم حجم زوایای پنهان در راهروها را رصد کرده و یا حتی از این فناوری در مأموریت های نجات و جلوگیری از تصادف خودروها استفاده کرد. 
  پروفسور جنیو گارپی، فیزیکدان از دانشگاه ادینبورگ بریتانیا اظهار کرد: استفاده از فناوری امواج الکترومغناطیس برای آشکارسازی اجسام پشت دیوار و پنهان در زوایای بسته به تجهیزات بزرگ و سنگین نیاز دارد، اما با استفاده از فناوری لیزر می توان دوربین های آشکارساز را در اندازه دوربین های مداربسته معمولی تولید 
  کرد.
  وی افزود: فناوری دوربین لیزری مشابه سیستم های آشکارساز لیزری است، با این تفاوت که دوربین لیزری از سرعت بیشتر و دقت بسیار بالاتری برخوردار است.
  دوربین آشکارساز لیزری با شلیک میلیون ها پالس لیزر در ثانیه به کف راهروها و زوایای پنهان می تواند اثر بازخوردی اجسام پنهان در گوشه دیوار را در کمتر از چند ثانیه پیدا کند.
  محققان درباره عملکرد دوربین لیزری در پیداکردن افراد یا اجسام پنهان در خارج از زاویه دید عنوان کردند: پس از شلیک پالس های لیزر به سطح زمین، فوتون ها به سرعت پراکنده شده و پس از برخورد به اجسام اطراف دوباره به سمت محل پرتاب بازتاب شده و در آشکارساز پرسرعت دوربین ثبت می شوند.
  فناوری آشکارساز الکترونی در دوربین لیزری امکان ثبت 20 میلیارد فریم در ثانیه را امکان پذیر کرده که در نوع خود بی سابقه است.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :