آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 89207
تاریخ انتشار : 22 آذر 1394 16:8
تعداد بازدید : 1215

افزایش قابلیت‌های گوشی‌های موبایل موجب شده است

نوت بوک ها در انزوا

این روزها از گوشه و کنار اخباری در مورد کاهش شدید حجم تقاضا برای رایانه های شخصی در بازارهای جهانی به گوش می رسد؛ کاهشی که ناشی از رشد محبوبیت ابزارهایی چون گوش های تلفن همراه و تبلت است.


فناوران- گزارش ها حاکی است که میزان محبوبیت گوشی های هوشمند در حدی است که بسیاری از کاربران تجاری نوت بوک و کامپیوترهای چندمنظوره برای امور تجاری از گوشی های موبایل استفاده کرده و به این ترتیب نوت بوک ها را به کناری نهاده اند.
بر اساس برخی از کارشناسان حتی گروهی از کاربران سابق نوت بوک برای ارتقاء نرم افزاری نوت بوک ها اقدام نکرده و وابستگی شدیدی به وشی های موبایل پیدا کرده اند.
در بازار داخلی هم با وجودی که نوت بوک ارج و قرب خود را دارد، اما کاربران به موبایل وابستگی بیشتری داشته و برخی از کاربران از استفاده از نوت بوک خودداری کرده و حداقل بیشتر امور روزانه خود را از طریق موبایل انجام می دهند.
کارشناسان می گویند که شاید علت اصلی این موضوع رشد شدید قیمت نوت بوک در بازار ایران باشد، اما از سویی راحتی کار با گوشی موبایل و حجم و وزن بسیار کم آن در کنار اضافه شدن امکان اتصال موبایل به صفحه نمایش های بزرگ، محبوبیت نوت بوک ها را کاهش داده است.
همچنین بررسی های موسسه آی دی سی نشان می دهد، عرضه رایانه های شخصی از چهار سال قبل تا به حال کاهش یافته و این روند نزولی کماکان ادامه دارد.
موسسه آی دی سی روز قبل اعلام کرد میزان عرضه رایانه های شخصی در سه ماهه چهارم سال 2015 ده درصد دیگر کاهش می یابد. این میزان کاهش برای کل سال 2015 حدود 10.3 درصد اعلام شده است.تعداد کل رایانه های شخصی عرضه شده در سال 2015 نیز 276.7 میلیون واحد خواهد بود که در مقایسه با رقم 308.2 میلیونی سال 2014 کاهش قابل توجهی نشان می دهد.
بیشترین میزان کاهش عرضه رایانه های شخصی مربوط به سال 2013 و برابر با 9.1 درصد نزول بوده، اما ظاهرا قرار است امسال این رکورد شکسته شود.
این گزارش می افزاید که در 5 سال اخیر استفاده گسترده از گوشی های هوشمند و تبلت ها بازار رایانه های شخصی را کساد کرده و بسیاری از مردم و حتی شرکت های تجاری ترجیح می دهند رایانه های قدیمی و بزرگ خود را به روز نکرده و با استفاده از گوشی و تبلت کارهای خود را به پیش ببرند. البته این امر به معنای مرگ رایانه های شخصی نیست و برخی معتقدند شاید با افزایش استفاده از ویندوز 10 بازار رایانه های شخصی نیز شرایط بهتری را تجربه کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :