آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 8869
تاریخ انتشار : 21 خرداد 1391 3:12
تعداد بازدید : 1593

دهه نود به مثابه دهه شصت

استفاده از وی پی ان مدت هاست جریان ساز شده است. چند ماه پیش در پی قطع دسترسی کاربران به وی پی ان، مسوولان اعلام کردند استفاده از فیلتر شکن و وی پی ان برای دسترسی به سایت هایی که به دستور کمیته فیلترینگ، مسدود شده اند غیر قانونی است.

شبنم کهن چی

همان روزها بود که وی پی ان‌ها از کار افتاد و به سرعت نرم افزارهای دیگری مانند ساکس جایگزین آن شد. هنوز هم از ساکس استفاده می‌شود. حتی وی پی ان ها هم دوباره به کار افتادند و بین کاربران خرید و فروش می‌شود.

روز گذشته وی پی ان‌ها به دو دسته قانونی و غیر قانونی تقسیم شدند و قرار شد کسانی که می‌خواهند از وی پی ان استفاده کنند برای دریافت مجوز قانونی به وزارت ارتباطات مراجعه کنند.بحث چگونگی تعیین حق وی پی ان داشتن یا نداشتن را که کنار بگذاریم، می‌توانیم به فصل جدیدی که برای کاربران ایرانی اینترنت باز شده است، نگاهی بیندازیم.ظاهرا قرار است کاربران اینترنت در ایران برای بسیاری از کارهای خود در فضای مجازی، پشت در اتاق‌ها، مدارک به دست در انتظار دریافت مجوز باشند. این دومین بار است که دولت به صورت رسمی کاربران را برای دریافت مجوز فرا می‌خواند. کمتر از یک ماه پیش اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌ها نیز اعلام کرد بهتر است صاحبان سایت‌ها برای دریافت مجوز راه‌اندازی سایت به اداره مطبوعات و خبرگزاری‌ها مراجعه کنند. حالا هم نوبت مجوز وی پی ان هاست.به نظر می‌رسد ما در ایران هنوز قدرت مدیریت صحیح، فرهنگ سازی و ارایه تعریف استفاده درست از ابزاری مانند اینترنت را در اختیار نداریم. قرار است به جای فرهنگ‌سازی، فراهم کردن بستر اعتماد دو طرفه – دولت و کاربران- و حل ریشه‌ای مشکلات، به جای هدایت صحیح کاربران، مادام آنها را پشت درهای بسته- چه عدم اعطای مجوز، چه اعمال فیلترینگ، چه تفکیک اینترنت- نگه داریم.کم کم باز می‌گردیم به دهه شصت؛ به دوران اوج بروکراسی‌های اداری، تعیین سهمیه و کوپن و اعطا یا عدم اعطای مجوز. آنچه طی سال‌های گذشته تجربه کرده‌ایم این است که منع کردن بیشتر مواقع اولین واکنش مسوولان در مقابل فرصت‌ها و فناوری‌های جدید است. اما زمان که پیش برود کم کم یا ناچار یا متوجه می‌شویم که از این مقاومت دست بر‌داریم. حالا تاریخ دوباره تکرار می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :