آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 8864
تاریخ انتشار : 21 خرداد 1391 3:47
تعداد بازدید : 537

مركز پژوهش‌ها بررسي كرد

«ديپلماسي وب محور؛ ابزار مداخله قدرت ها»

مرکز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي گزارشي با عنوان «ديپلماسي وب محور با ابزار مداخله دولت ها» منتشر کرد.

مرکز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي-بر اساس اعلام روابط عمومي مرکز پژوهش‌ها، دفتر مطالعات سياسي اين مرکز در اين گزارش با بيان اين مطلب که اينترنت در حال تبديل شدن به يک رسانه عامه پسند است و اين امر باعث خواهد شد مردم براي دريافت تحليل‌ها و فهم وقايع جاري به اخبار فرد به فرد روي آورند و نقش رسانه‌هاي سنتي کاهش يابد، افزود: اخبار فرد به فرد وب محور اغلب در ميان خانواده‌ها، دوستان و همکاران جريان مي‌يابد، يعني افرادي که قبل از برقراري هر نوع ارتباط فرد به فرد، با يکديگر رابطه‌اي توام با ارتباط برقرار کرده‌اند. اخبار فرد به فرد در مقايسه با توليدات تبليغاتي دولت‌ها و يا گزارش‌هاي رسانه‌هاي سنتي، متقاعدکننده و قابل اعتمادتر به نظر مي‌رسند.

همين شاخصه اصلي اخبار فرد به فرد مهم‌ترين دليل براي انجام ديپلماسي عمومي وب محور است. هم ديپلماسي عمومي وب محور و هم ارتباطات فرد به فرد وب محور داراي طيف خاصي از مخاطبان هدف هستند. اخبار فرد به فرد وب محور بر خلاف ارتباطات خبري رسانه‌هاي سنتي تفاوت ميان مخاطبان‌اش را ناديده نمي‌گيرد، بلکه شخصيت، پس زمينه‌ها و منافع گوناگون مخاطبان‌اش را نيز در نظر مي‌گيرد. از آنجايي که فرستنده و گيرنده يک پيام از قبل و از طريق منافع مشترک با يکديگر متصل شده و به يک فهم متقابل دست يافته‌اند، بنابراين فرستنده مي‌تواند پيام را مطابق فهمي که از گيرنده دارد، ويرايش کند. اين پيام سفارشي مي‌تواند فرآيند ارتباط را تسهيل کند. لذا اينترنت تبديل به ظرفي براي رشد و نمو انواع فعاليت‌هاي سياسي شده است.

 ديپلماسي عمومي را نيز مي‌توان با کمک تکنولوژي براي طيف وسيعي از فعاليت‌ها از مبارزه واقعي در راستای حقوق بشر گرفته تا تروريسم، افراطي گرايي، بنيادگرايي مذهبي، افراط گرايي زيست محيطي، نازيسم، فرقه گرايي و بسياري ديگر به کار برد. حاميان تمام فعاليت‌هاي فوق همگي به ظاهر ادعا دارند که در راستای آزادي، عدالت يا دمکراسي فعاليت مي‌کنند. اين گزارش مي‌افزايد: برخلاف دوران جنگ سرد که در آن دولت‌ها افرادي را به کشورهاي هدف اعزام مي‌کردند تا در آنجا به اعتراضات خياباني و مواردي نظير آن ياري رسانند، در عصر جديد، هدف اصلي ديپلماسي عمومي وب محور پديد آوردن «جمعيت هوشمند» در ديگر کشورهاست. جمعيت هوشمندي که از طرف فرد و يا سازمان‌هايي وابسته به غربي‌ها و خصوصا دولت آمريکا مديريت و هدايت شده و در راستای حفظ و بسط ارزش‌هاي مورد تبليغ و منافع آنها اقدام می‌کنند.

 در واقع، بعد از آغاز عصر اطلاعات، رهبران برجسته دولت‌هاي غربي به اين نتيجه رسيده‌اند که اطلاعات و تکنولوژي‌هاي اينترنتي مهم‌ترين اسلحه آنها در نبردهاي ايدئولوژيکي بوده به طوري که با کمک اين ابزارها مي‌توانند، مسایل جهاني خود را راحت‌تر حل و فصل کنند.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :