آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87496
تاریخ انتشار : 26 آبان 1394 12:0
تعداد بازدید : 831

به علت روند کند فعالیت کمیته وام وجود اداره شده وزارت ارتباطات

90 میلیارد تومان اعتبار حمایت از شرکت های فاوا سوخت

رییس دفتر فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس با بیان اینکه پارسال رقمی از اعتبار 90 میلیارد تومانی وزارت ارتباطات برای کمک به شرکت های ICT در اختیار بخش خصوصی قرار نگرفت، گفت: تاکنون نیز معادل یک دوازدهم اعتبار 120 میلیارد تومانی امسال، طرح تصویب شده است.


فارس - مهدی فقیهی افزود: در سال گذشته مبلغ 90 میلیارد تومان اعتبار برای شرکت های ICT بخش خصوصی به کمیته وام وجوه اداره شده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تخصیص پیدا کرد.
رییس دفتر فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هیچ بخشی از این اعتبار 90 میلیارد تومانی توسط وزارت ارتباطات تخصیص نیافت، گفت: به این ترتیب سال گذشته برای توسعه و پویایی بخش خصوصی ICT کشور فرصت سوزی شد و مبالغی که می توانست در اختیار بخش خصوصی قرار بگیرد بدون مصرف ماند.
وی ادامه داد: همچنین امسال نیز مبلغ 120 میلیارد تومان اعتبار برای کمیته وام وجود اداره شده تخصیص یافته که تاکنون از طرف بخش خصوصی برای حدود یک چهارم این مبلغ طرح ارسال شده و از بین طرح های ارسال شده نیز حدود یک سوم طرح ها تصویب و در حال طی مراحل تخصیص اعتبار است.
فقیهی با تشریح روند فعالیت کمیته وام وجود اداره شده، تصریح کرد: ارسال طرح به میزان حدود یک چهارم اعتبار کمیته وام وجوه اداره توسط بخش خصوصی از کندی کار از سوی شرکت های خصوصی بازار ICT حکایت دارد که نشان می دهد بخش خصوصی از این موضوع اطلاع ندارند یا بخش خصوصی به میزان اعتبار کمیته وام وجود اداره شده طرح برای ارائه ندارد.رییس دفتر فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: بنابراین روند فعالیت کمیته وام وجود اداره شده وزارت ارتباطات باید در سمت عرضه و تقاضا تسریع شود و کندی های قبلی این کمیته برای ایجاد تحرک و پوپایی بیشتر در بازار بخش خصوصی ICT جبران شود.
رییس دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری نوین مرکز پژوهش های مجلس همچنین از درآمد 30 هزار میلیارد تومانی فعالیت ناشی از بخش خصوصی در حوزه ارتباطات خبر داد.
مهدی فقیهی با بیان اینکه علاوه بر اپراتورها سود شرکت های خدمات دهنده اینترنت و غیره را نیز باید در نظر گرفت، به موبنا گفت: حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان علاوه بر درآمد اپراتورها، سود شرکت های خدمات دهنده اینترنت و غیره نیز است که به عنوان فعالیت ناشی از بخش خصوصی در حوزه ارتباطات دولت از منبع مالیات، حق امتیاز، نامبرینگ ، جرایم و غیره محسوب می شود.
وی افزود: درآمد حاصل از بازار فناوری اطلاعات تنها شامل اپراتورها نمی شود چرا که حجم بازار داخلی باید ۱۰ برابر فعالیت بازار کنونی در زمینه تولید نرم افزار، تولید محتوا، تولید تجهیزات و غیره باشد.
رییس دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری نوین مرکز پژوهش های مجلس با بیان اینکه اپراتورها پس از نفت و مالیات، سومین منبع درآمد دولت اند، افزود: پس از نفت و مالیات، سومین منبع درآمد دولت است، اما توجهی به این بخش در بسته دولت برای خروج از رکود نشده است.
مهدی فقیهی تصریح کرد: علیرغم اهمیت درآمدی حوزه ICT در درآمدهای دولت و خلاف اینکه انتظار می رفت برخی از سیاست ها متمرکز بر فناوری اطلاعات باشد، اما توجهی به ICT در بسته دولت برای خروج از رکود نشده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :