آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87493
تاریخ انتشار : 26 آبان 1394 12:0
تعداد بازدید : 1025

واکنش سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به یک دستگیری

نزار زاکا با استعلام از مراجع ذی صلاح به هفته ICT پارسی زبانان آمد

پس از انتشار عکس و مطالبی درباره حضور نزار زاکا نماینده انجمن ICT کشورهای عرب (اجمع) در هفته فناوری اطلاعات پارسی زبانان، سازمان نظام صنفی رایانه‎ای با اعلام پذیرش مسوولیت دعوت از نزار زاکا، به ایران برای همکاری در همایش هفته فناوی اطلاعات و ارتباطات پارسی زبانان، اعلام کرد که این دعوت با استعلام از مراجع صلاحیت‎دار انجام شده است.

سازمان نظام صنفی رایانه ای در توضیحی که برای رسانه ها ارسال شده، ذکر کرده است:( هفته فناوری اطلاعات پارسی زبانان 8 و 9 شهریور با همکاری اجمع در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی در تهران برگزار شد. اما دستگیری نزار زاکا رییس انجمن ICT کشورهای عرب به اتهام جاسوسی پس از یک سال بار دیگر پرونده این رویداد را باز کرد.
بر اساس این گزارش طی روزهای اخیر یک جاسوس آمریکایی-لبنانی به نام نزار زاکا توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت شد. وی ارتباطات جدی با نظامی و امنیتی با ایالات متحده آمریکا به ویژه در پنتاگون و سازمان سیا داشته است.
وجود عکس های متعدد منتشر شده نزار زاکا با اعضای سازمان نصر در هفته فناوری اطلاعات پارسی زبانان باعث شد که سازمان نظام صنفی رایانه‏ای، اطلاعیه ای درباره این دعوت و عکس های مربوط به این اجلاس روی سایت رسمی خود قرار دهد.
در متن بیانیه این سازمان آمده است: پیرو برخی مطالب و تحلیل های منتشر شده در برخی رسانه ها در مورد همایش هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی زبانان سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور، لازم می دانیم جهت تنویر افکار عمومی توضیحاتی را در مورد این همایش و میهمانان آن ارایه کنیم.
1 - همایش هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی زبانان که در روزهای هشتم و نهم شهریورماه سال 1393 در سالن اجلاس سران تهران برگزار شد، همایشی بود که توسط سازمان نظام صنفی رایانه‏ای کشور که تشکلی مردم نهاد با بیش از دوازده هزار عضو از سراسر کشور هست، برگزار شد.
با توجه به تعاملات منطقه ای و بین المللی سازمان، در این همایش اجمع (اتحادیه انجمن های فناوری اطلاعات و ارتباطات جهان عرب) به عنوان همکار سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کشور وظیفه دعوت از بخش عمده میهمانان خارجی همایش را بر عهده داشت و نزار ذاکا به عنوان نماینده این اتحادیه در اجلاس تهران حضور یافتند.
برخی از نهادهای حکومتی منجمله شورای عالی فضای مجازی، شورای عالی اطلاع رسانی، شورای عالی فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از این همایش حمایت معنوی کردند.
2 - همایش مذکور قرار بود حاوی چند رویداد جانبی ازجمله تشکیل Persian IGF MAG باشد، که به دلیل عدم امکان حضور نمایندگان نهادهای مردمی سایر کشورهای فارسی زبان مانند افغانستان و تاجیکستان، پیش از برگزاری همایش این رویدادها از برنامه های جانبی آن (با وجود تشکیل نشست مقدماتی) حذف شد.
لازم به ذکر است که موضوع تشکیل Persian IGF برای اولین بار نه در تهران و در سال 2014 که در اجلاس بین المللیIGF 2013 بالی اندونزی توسط بخش غیردولتی ایرانی حاضر در اجلاس مطرح و با حمایت جمعی از حاضرین منجمله اجمع با کلیت تشکیل آن موافقت شد. تاکنون علیرغم گذشت دو سال از اعلام موافقت با کلیات آن، به دلیل نبود شرایط مناسب، تشکیل Persian IGF به تعویق افتاده و عدم تشکیل آن تاثیرگذاری هر چند اندک فارسی زبانان در نهاد راهبری IGF را محدود کرده است.
3 - از دیگر رویدادهای جانبی همایش مذکور در کنار جایزه مسوولیت‏های اجتماعی که به تعدادی از شرکت‏های ایرانی تعلق گرفت، برگزاری مسابقه چالش نوآورانه بود. در این مسابقه بعد از طی فرآیند انتخابی دو مرحله‎ای با محوریت سازمان نظام صنفی رایانه‏ای تهران، از هشتاد ایده مطرح، بیست ایده به مرحله نهایی راه یافتند. ایده‎های منتخب در روزهای همایش نسبت به معرفی خود اقدام و با داوری پنج تن از کارشناسان خبره این حوزه، شش طرح به عنوان طرح منتخب در پایان همایش معرفی شدند.
اینکه سازمانی مردم نهاد و تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران بخواهد در شرایط تحریم ظالمانه از تجربیات کشورهای دیگر برای کارآفرینی بهره گیری کرده و ملاحظات عمومی کشور را نیز مدنظر قرار دهد، موضوعی است که در بند بعدی به آن اشاره خواهد شد.
4 - با جدی شدن ترتیبات اجرایی همایش هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی زبانان که قرار بود با همکاری اجمع و حضور جمعی از میهمانان در رده‏های وزیر، معاون وزیر و مدیران ارشد دولتی و خصوصی خارجی در کشور برگزار شود، سازمان نظام صنفی رایانه‏ای طی نامه‏ای به یکی از مراجع امنیتی موضوع همکاری با اجمع و فهرست میهمانان همایش را اعلام که برخی از آن ها منجمله مدیر اجمع موفق به اخذ ویزا شده و برخی نیز به دلیل عدم صدور ویزا در همایش حضور نیافتند.
5 - بدون شک برگزاری همایشی بین المللی در شرایط تحریم و با حضور چند ده میهمان عالی‏رتبه خارجی و برگزاری مراسم افتتاحیه با حضور و سخنرانی معاون اول محترم ریاست جمهوری، وزیر ارتباطات قطر، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و دیگر مقامات ایرانی و خارجی و مشارکت قریب صدها متخصص ایرانی اعم از دولتی و خصوصی طی دو روز، حرکتی بزرگ برای نشان دادن عظمت نظام جمهوری اسلامی ایران در موضوعی با فناوری روز دنیا در چشم نمایندگان کشورهای منطقه و پنج قاره جهان نظیر مالزی، نیوزلند، مکزیک، مصر و... بوده است. بدیهی است اخبار و تصاویر متعددی از این اجلاس در مطبوعات و رسانه های داخلی و جهانی منتشرشده است که نباید ملاک سو استفاده قرار گیرد.این نکته قابل توجه است که هم راستا با سند چشم انداز در نقشه جامع علمی کشور، حوزه ارتباطات و اطلاعات بعد از هوا و فضا بالاترین اولویت را در فناوری دارد. لذا با توجه به منویات مقام معظم رهبری و اولویت های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، همواره لازم است تمام فعالان در تمام حوزه ها تلاش کنند.
سازمان نظام صنفی رایانه ای نیز به پشتوانه قانون مجلس شورای اسلامی تاسیس شده تا علاوه بر نظم بخشی و ساماندهی فعالیت های حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، با توسعه فضای کسب وکار بتواند گام موثری در جهت اعتلای کشور عزیزمان بردارد. به همین جهت همانند سایر اقدامات در هر سطح، وظیفه خود می داند با بررسی فرصت ها و تهدیدهای بین المللی و نقاط قوت و ضعف داخلی، راهبرد مناسبی را برای توسعه فضای کسب وکار در دستور کار سازمان قرار دهد.
این که در خلال برگزاری چنین رویداد مهمی، فردی خارجی با عبور از همه نظارت های امنیتی نهادهای مسوول، بخواهد با نیات مغرضانه از این حرکت بزرگ سو استفاده کند، نباید سبب زیر سوال بردن برگزاری تلاش و زحمات مدیران سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و دیگر نهادهای فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و همچنین دستاوردهای این همایش شود.)


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :