آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87438
تاریخ انتشار : 25 آبان 1394 12:53
تعداد بازدید : 1094

ترکیه Reddit را مسدود کرد

دولت ترکیه رسما دسترسی به شبکه اجتماعی ردیت را مسدود کرد. براساس گزارش کاربران، دسترسی به این سایت از جمعه شب غیرممکن شده و همچنان نیز ادامه دارد.


TheVerge- یک سایت دولتی رسمی ترکیه با تایید فیلتر سایت ردیت نوشت: بعد از تحلیل های فنی و ملاحظات قانونی، این سایت توسط دولت مسدود شده است. تاریخ این یادداشت 13 نوامبر است. براساس این بیانیه، ردیت به دلیل قوانین جنجالی و بحث برانگیز اینترنت ترکیه که به قانون اینترنت شماره 5651 معروف است، مسدود شده است. طبق این قانون، شورای عالی ارتباطات و فناوری اطلاعات (TIB) می تواند محتوا یا وب سایت ها را به دلایلی همچون محتوای مستهجن، فحشا، مواد مخدر، تروریسم، به اشتراک گذاری فایل های غیرقانونی، سوءاستفاده جنسی از کودکان و توهین علیه مصطفی آتاتورک، فیلتر کند. شورای عالی ارتباطات و فناوری اطلاعات ترکیه برای فیلتر سایت ها نیاز به حکم دادگاه هم ندارد و حتی اگر در این زمینه سوءظنی هم داشته باشد، قادر به انجام این کار است. 
دولت ترکیه سال گذشته، با وضع قوانین جدید، سلطه خود را روی اینترنت گسترش داد و البته این اقدام، اعتراض مردم در آنکارا و استانبول را در پی داشت که به دخالت پلیس با گلوله های پلاستیکی و گاز اشک آور منجر شد.
قانون 5651 نخستین بار در سال 2007 مطرح شد و از همان موقع تاکنون باعث مسدود شدن سایت هایی مثل توییتر و یوتیوب شده است. البته این ممنوعیت ها نهایتا توسط دادگاه های ترکیه لغو شد، اما دولت این کشور رویه تازه ای برای کنترل اینترنت در پی گرفته است. این در حالی است که تشکل های بین المللی رسانه ای نیز به این سیاست ها در ترکیه انتقاد دارند. 
هشت نهاد و تشکل بین اللملی رسانه ای ماه پیش در بیانیه ای ضمن انتقاد شدید و ابراز نگرانی از سانسور، خودسانسوری و اعمال فشار علیه اصحاب رسانه در ترکیه خواهان پایان یافتن هرچه سریع تر این وضعیت شدند. برپایه این گزارش، هیاتی از نمایندگان هشت تشکل بین المللی رسانه ای در پی افزایش نگرانی از آشفتگی اوضاع آزادی رسانه ای ترکیه، در پایان سه روز بررسی خواهان پایان یافتن هر چه سریع تر سانسور، خودسانسوری و فشار علیه روزنامه نگاران و اصحاب رسانه ترکیه ای شدند. در این بیانیه از دولت ترکیه خواسته شده تا در خصوص آزادی بیان، جلوگیری از اعمال فشار علیه رسانه و روزنامه های مخالف و بازداشت سلیقه ای روزنامه نگاران اصلاحات لازم الاجرا صورت گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :