آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87433
تاریخ انتشار : 25 آبان 1394 12:47
تعداد بازدید : 950

گوشی هوشمند به حالت خواب نیاز دارد

کارشناسان بهداشت معتقدند که گوشی هوشمند علاوه بر «حالت پرواز» برای بهبود کیفیت خواب و سلامت بدن به «حالت خواب» نیز نیاز دارند.

ایرنا- متخصصان انگلیسی بر این باورند که مدل های مختلف گوشی هوشمند و تبلت باید مجهز به دکمه حالت خواب ‹bedtime mode› باشند تا سبب بهبود کیفیت خواب شود.در این گزارش آمده است که نور آبی صفحه نمایش این تجهیزات، مهم ترین عامل جلوگیری از ترشح ماده شیمیایی ملاتونین در بدن است. این ماده شیمیایی ساعت بیولوژیکی بدن را برای خواب تنظیم می کند.اختلال در ساعت بیولوژی و خواب، در بروز دیابت، چاقی، افسردگی و بیماری های سیستم عصبی ازجمله آلزایمر نقش دارد.مدیر این پروژه تحقیقاتی با شکایت از اینکه نور آبی مدل های جدید این فناوری ها روز به روز براق تر و روشن تر می شود، به تولید کنندگان هشدار داده که در برابر سلامتی کاربران مسوولیت دارند و باید حالتی را مناسب خواب کاربر در این فناوری ها برنامه ریزی کنند. وی در ادامه از تولید برخی نرم ابزارها خبر داد که طیف نوری سبز – آبی ساطع شده از آنان کاهش یافته است.
در این گزارش آمده است که «حالت خواب» می تواند به طور خودکار با استفاده از نرم افزاری مانند f.lux، نور آبی را فیلتر کند. مدیر این پروژه در ادامه گفته است که مهم ترین فاکتور در طراحی این سیستم در تجهیزات هوشمند، خودکار بودن آن است. نتایج این تحقیقات در Frontiers in Public Health منتشر شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :