آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87416
تاریخ انتشار : 25 آبان 1394 12:14
تعداد بازدید : 781

طرح ارایه کارت خرید اعتباری اجرایی می‎شود؟

یک هفته از ابلاغ دستورالعمل اجرایی طرح کارت خرید اعتباری ۱۰ میلیون تومانی، گذشته است اما گزارش‎ها نشان می‎دهد هنوز درخواستی به شعب بانک ها نرسیده است.

 مهر- با وجود اینکه کارمندان بانک ها به مشتریان می گویند که در این طرح نباید به بانک ها مراجعه کنید، اما بررسی‎های بیشتر نشان داد که هنوز این طرح در مراحل ابتدایی کار قرار دارد و هیچ درخواستی برای صدور کارت ها به بانک ها ارسال نشده است.
این در شرایطی است که با گذشت ۷ روز از آغاز اجرای طرح، اطلاعات کارمندان دستگاه ها و ادارات به شعب بانک ها نرسیده است و کارکنان شعب می گویند که هنوز هیچ چیزی به ما ابلاغ نشده است.
این در حالی است که اطلاعیه های بانک ها به ویژه بانک های دولتی برای پرداخت وام های قبلی مربوط به کارت اعتباری، خودرو و جعاله همچنان به قوت خود باقی است و در بانک‎ها اجرایی می شود.
ناصر حکیمی معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی درباره طرح خرید کالای ایرانی گفته بود: پیش از این تسهیلات دهی بیشتر به سمت تولیدکننده هدایت می شد اما در طرح کارت اعتباری به عنوان یک طرح مهم، قسمتی از منابع به جای عرضه به سمت تقاضا هدایت و در واقع اعتبار به مصرف کننده پرداخت می شود.
وی افزود: در فاز اول اجرای طرح برای جلوگیری از ایجاد ازدحام و آشفتگی، هماهنگی هایی با دستگاه های اجرایی صورت گرفته است تا آنها درخواست های دریافت این وام را از مخاطبان و زیرمجموعه های خود به بانک ها انتقال دهند و کارت های اعتباری از طریق شعب توزیع شود.
وی با بیان اینکه فقط متقاضی یک بار برای گرفتن کارت و احراز هویت به بانک مراجعه می کند، افزود: از همان لحظه دریافت کارت، کارت فعال و قابل استفاده در درگاه می شود. مدت اعتبار این کارت یک سال است و در این مدت فرد می تواند از طریق کارت، خرید خود را انجام دهد. این کارت قابل تمدید نیست و پس از گذشت یک سال اگر تقاضا وجود داشته باشد با تصمیم گیری ها قابل تمدید خواهد شد.
این مقام مسئول در بانک مرکزی، سه حالت برای بازپرداخت تسهیلات پرداختی توسط کارت های اعتباری ۱۰ میلیونی اعلام کرد و گفت: در حالت اول دستگاه اجرایی اگر آمادگی داشته باشد، می تواند براساس فیش حقوق بازپرداخت را انجام دهد و در حالت دوم به صورت خودکار از حساب حقوق فرد کسر می شود و در حالت سوم اقساط در قالب قبض مانند آب و برق به صورت صورتحساب پرداخت می شود.براساس آنچه در این طرح اعلام شده، مردم با در دست داشتن کارت های خرید اعتباری کالا، می‎توانند کالاهای صنایع نساجی و پوشاک؛ صنایع برق و الکترونیک، لوازم خانگی و صنایع معدنی را خریداری کنند.  
حال با توقف ۶ روزه طرح خرید خودرو بیم آن می‎رود که طرح خرید اعتباری هم علاوه بر کم و کاستی‎هایی که دارد یا در نیمه راه که نه در ابتدای راه متوقف شود یا اینکه هنوز اجرا نشده به فراموشی سپرده شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :