آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87404
تاریخ انتشار : 25 آبان 1394 11:22
تعداد بازدید : 638

کاهش سود کسبه شایعه یا واقعیت

در ماه های گذشته کاهش سهم تقاضا از بازار کامپیوتر یکی از مهم ترین موضوعاتی بوده که موجب گلایه گروه فروشنده شده است. این موضوع توجه کارشناسان را نیز به خود جلب کرده و در مورد دلایل بروز آن و راه های جلب مجدد توجه به بازار بحث های فراوانی شده و در نهایت مشخص شده است که کاهش قیمت تنها راهی است که به رونق مجدد بازار منجر می شود.

مریم عسگری
این درحالی ست که  کسبه بازار می گویند که به هیچ وجه امکان کاهش قیمت وجود ندارد و در حال حاضر نیز قیمت هایی که برای کالاهای کامپیوتری اعلام شده، بدون در نظر گرفتن سود برای فروشنده است. به عبارتی فروشنده برای کالایی که قصد فروش آن را دارد سودی برای خود در نظر نمی گیرد.
اگر چه این موضوع با آنچه در بازار امروز کامپیوتر می بینیم منافات دارد و کسبه در قیمت گذاری روی کالاها از نوسان دلار پیروی می کنند، اما باز هم کسبه اصرار دارند که کالاهای کامپیوتری و به ویژه نوت بوک و تبلت را با کمترین میزان سود یا حتی بدون سود به فروش می رسانند.
در این باره مدیر یکی از مراکز خرید و فروش کامپیوتر که نخواست نامش فاش شود گفت: حقیقت این است که با افزایش تعرفه گمرکی نوت بوک قیمت ها هم افزایش پیدا می کند. کسبه نیز همچنان سود بین 7 تا 9 درصد را برای فروش در نظر می گیرند. اما وقتی دسترسی به کالایی برای فروشنده گران تمام شود ناچار است گران هم بفروشد. از طرفی تعداد کالاهای قاچاق در سطح بازار زیاد شده است و این عامل دیگری برای افزایش قیمت کالاهای اصل است. 
اما از آنجا که رقابت بین مراکز خرید و فروش کامپیوتر بسیار تنگاتنگ است، فروشندگان نمی توانند قیمت ها را افزایش دهند و گاهی پیش می آید سود یک کالا فقط یک یا 2 درصد باشد.
از سویی کالاهای دیجیتال تاریخ مصرف خاصی دارند و با آمدن مدل های جدیدتر کالاهای قبلی با کاهش قیمت روبه رو می شوند که این موضوع گاهی فروشنده را مجبور به زیر فروشی می کند.
در این باره اما گروهی از کارشناسان می گویند که کسبه بازار با هم هماهنگ هستند و آنچه که ما در بازار مشاهده می کنیم سود بالاتر از 20 تا 30 درصد برای برخی از کالاهایی است که کسبه آن ها را با دلار 3 هزار تومان خریده و حالا با دلار 3500 تومانی میفروشند.
کسبه بازار هم در این باره می گویند: اگر چه ممکن است این اتفاق رخ دهد، اما خریداری در بازار نیست که ما از محل افزایش قیمت سود ببریم. کارشناسان می گویند: به نظر می رسد نه کسبه راضی می شوند که از سود خود بکاهند و محال است کالایی را با سود کمتر از 4 درصد در بازار به فروش برسانند و خریداران نیز زیر بار چنین اجحافی نمی روند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :