آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87316
تاریخ انتشار : 24 آبان 1394 12:47
تعداد بازدید : 796

نخستین جشنواره دستاوردهای پروژه های فناورانه دانشجویی برگزار شد

 نخستین جشنواره دستاوردهای پروژه های فناورانه دانشجویی به همت بنیاد علمی آموزشی قلم چی (وقف عام) با همکاری ۶ دانشگاه معتبر کشور از جمله دانشگاه تهران روز پنج شنبه گذشته در دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار شد.

فناوران- در این جشنواره، 128 طرح دانشجویی در موضوعات علمی و فناوری در جهت توسعه دانش و ایجاد زمینه برای تجاری سازی نوآوری ها و ایده های فناوری نخبگان شرکت داشتند که از بین آنها ۸۰ طرح در حضور استادان و هیأت داوران ارائه شد که در نهایت 10 طرح بعنوان برگزیدگان جشنواره انتخاب شدند. هزینه اجرای طرح های دانشجویی ۳ تا ۵ میلیون متناسب با اولویت صنعتی طرحها در نظر گرفته شده بود و در مجموع حدود نیم میلیارد تومان حمایت مالی از طرح های دانشجویی در نخستین جشنواره دستاوردهای پروژه های دانشجویی صورت گرفت.
دکتر زالی، رئیس دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران در مراسم اختتامیه این جشنواره گفت: بنابر گزارش دیده بان جهانی کارآفرینی نرخ فعالیت های نوظهور بر اساس آمار در سال 2014 هفت درصد بوده است. یعنی از هر 100 ایرانی، ۷ نفر استارتاپ داشته اند که این آمار از تمام کشورهای MENA(خاورمیانه و آفریقای شمالی) بالاتر و تقریبا نزدیک به سطح جهانی است. در ۳ سال گذشته حمایت از استارتاپ های دانش بنیان افزایش یافته و پیش بینی می شود که این آمار در پایان سال 2015 همزمان با برداشته شدن تحریم ها به حدود 9 درصد افزایش یابد.
بواسطه پیشرفت هایی که در کشور در طی سالیان اخیر صورت گرفته اکنون نگاه بسیاری از کشورهای همسایه به ایران است. خوشبختانه شاهد هستیم که دیگر مانند گذشته با بحران فرار مغزها روبه رو نیستیم و بحران فعلی Business brain Drain است. در این بین نقش شتابدهنده ها بسیار مهم است و آنها باید با حضور در دانشگاه ها تلاش کنند تا به حمایت از دانشجویان ایده های آنها را به کسب و کار تبدیل کنند. در حال حاضر دانشگاه تهران تنها دانشکده کارآفرینی در کل کشور را دارد.
 در پایان این مراسم ضمن قدردانی از کلیه شرکت کنندگان در این جشنواره از صاحبان 10 پروژه برتر که دانش بنیان نیز هستند تقدیر و هدایایی به آن ها اهدا شد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :