آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87310
تاریخ انتشار : 24 آبان 1394 12:8
تعداد بازدید : 666

مشاور وزیر صنعت اعلام کرد:

اختصاص 2 هزار میلیارد ریال یارانه به صادرکنندگان

مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از سوی سازمان مدیریت و برنامه‏ریزی 2 هزار میلیارد ریال به عنوان یارانه تسهیلات بانکی به شرکت‎های فعال در حوزه صادرات اختصاص یافته است.

ایرنا- محمدرضا مودودی افزود: با این میزان یارانه فعالان حوزه صادرات در صورت دریافت تسهیلات سرمایه‏گذاری یا هزینه آن در بخش صادرات تا سقف 6 درصد سود بانکی آنها ازسوی سازمان توسعه تجارت پرداخت خواهد شد.
معاون کمک‎های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: همچنین از سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی درخواست پرداخت 500 میلیارد ریال به صورت یارانه در زمینه خطوط منظم کشتیرانی و هواپیمایی، حمایت از هیات های تجاری و شرکت‎ها برای حضور در نمایشگاه بین‏المللی، توسعه برند و بسته‏بندی و ایجاد دفترهای تجاری در کشورهای بازار هدف ارایه شده است.
تهیه نقشه راه صادراتی
وی با بیان اینکه نقشه‎های راه برای بازار 60 کشور تهیه و برای 25 کشور نیز نقشه راه به صورت تفصیلی مشخص شده است، گفت: در این ارتباط مشخص شده که کدام کشورها می‎توانند کمک کشور در حوزه صادرات باشند.
مودودی گفت: این طرح در قالب مثلثی است که کشور هدف، گروه ویژه کالایی و شرکت تولید کننده سه ضلع آن را تشکیل می‎دهند و با اجرای آن مشخص خواهد شد شرکت‎های فعال در حوزه صادرات با کدام از کشورهای هدف قادر به همکاری بیشتر هستند.
مودودی با بیان اینکه امروزه رقیب اصلی ما تنها کشورهای همسایه نیستند، افزود: کشورهای توسعه یافته و صنعتی امروزه ناگزیر به عرضه کالا در بازارهای سنتی کشور هستند و این یک تهدید بالقوه است.
وی اضافه کرد: چنانچه این تهدید را جدی نگیریم این رقبا بیش از هر رقیب بومی دیگری می‎توانند به برنامه‎های توسعه صنعتی و صادراتی کشور آسیب وارد کنند.
مودودی گفت: باید برنامه ویژه‎ای برای صنعتی شدن داشته باشیم و راهبردهای آن را به طور جدی دنبال کنیم. معاون کمک‎های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران گفت: با توجه به اینکه صادرات از محوری‎ترین موضوع‎های مطرح در دولت تدبیر و امید است سازمان توسعه تجارت باید راهبردهای خود را تعیین کند.
وی یادآور شد: در وضعیت کنونی با یک تناقض مواجه هستیم زیرا ساختار توسعه تجارت باید مدافع شرکت‎های کوچک و متوسط باشد این درحالی است که الگوهای موفق در دنیا شرکت‎های بزرگ را مورد حمایت قرار می‎دهند.
حضور 800 شرکت صادرکننده
مودودی اعلام کرد: در تحلیل‎های صورت گرفته مشخص شد که 85 درصد از میزان صادرات کشور از سوی 700 تا 800 شرکت صورت می‎گیرد.
وی اضافه کرد: تنها 56 شرکتی که امسال به عنوان شرکت‎های نمونه انتخاب شدند و دو شرکتی که مدال افتخار صادرات را کسب کردند نزدیک به 27 درصد کل صادرات کشور را انجام می‎دهند.
وی گفت: از یک طرف با حجم فراوان کارت بازرگانی مواجه هستیم و از طرفی کل صادرات در سبدی قرار می‎گیرد که تنها کمتر از یک هزار شرکت در آن فعال هستند.
رقابت منفی در عرصه صادرات 
مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین گفت: به منظور رونق اقتصادی در حوزه صادرات باید رقابت منفی موجود در این عرصه حذف و نگاه به منافع ملی نسبت به شرکتی در اولویت باشد.
مودودی افزود: در حوزه صادرات بیش از اینکه خارجی‎ها رقیب نخست کشور باشند، شرکت‎های داخلی با یکدیگر رقابت می‎کنند. وی گفت: این تفکر در بیشتر صنایع صادراتی کشور نیز در حال رخ دادن است و باید برای آن یک راهبرد اساسی و مشخص تهیه کنیم که در این زمینه باید فعالان حوزه صادرات کمک کنند.
مشاور وزیر صنعت گفت: حتی برخی بازارهایی که هم اکنون داریم نیز به دلیل نبود ثبات و امنیت در برخی از کشورها بویژه کشورهای همسایه است که امنیت و ثبات کشورهای یاد شده به وضعیت مطلوب برگردد، این بازارها را نیز از دست خواهیم داد.
وی یادآور شد: اگر نگاه به حوزه صادرات شرکتی و استانی باشد هیچ وقت قادر به تضمین بازار هدف خود نخواهیم بود.
مودودی، با بیان اینکه مسیر همسویی با دنیا در کشور طی نمی شود افزود: در عصر کنونی 80 درصد کالاهای صادراتی دنیا فرآورده‎های دیجیتالی و خدمات فناوری نوین هستند، ولی سهم صادرات ایران هنوز شامل مواد اولیه، محصولات معدنی، محصول سنتی و موادخام است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :