آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87308
تاریخ انتشار : 24 آبان 1394 12:4
تعداد بازدید : 684

علت نخریدن اقلام مخابراتی ایرانی مشخص شد

سرپرست امورشرکت ها ومؤسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از پیگیری ارایه معافیت گمرکی به مواد اولیه مصرفی شرکت های دانش بنیان خبر داد.

ایرنا- سید محمد صاحبکارخراسانی افزود: ارایه معافیت گمرکی به مواد اولیه مصرفی شرکت های دانش بنیان با توجه به قوانین فعلی گمرک امکان پذیر نیست، ولی موضوع در حال پیگیری است.
وی بیان کرد: معافیت در این زمینه ابعاد مختلفی دارد و اگر قوانین مربوط به آن درست تدوین و اجرا نشود، امکان فساد وجود دارد. معافیت گمرکی برای حفظ بازار داخل از طریق کاهش قیمت تمام شده و افزایش رقابت در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: برای حمایت از بازار داخل نیز، افزایش تعرفه برای کالای خارجی به منظور افزایش قیمت تمام شده مد نظر است و اکنون در برخی از کالاهای وارداتی این امر اعمال می شود.
صاحبکار خراسانی یادآور شد: درعین حال هم اکنون در ورود برخی از اقلام از قبیل مخابرات این امر به درستی انجام نمی شود و موجب شده است که خرید کالای داخلی آن چنان که باید، انجام نشود.
وی افزود: علت نخریدن اقلام مخابراتی تولید داخل این است که خرید از خارج در قالب یک پکیج صورت می گیرد و تعرفه ای که به پکیج تعلق می گیرد، چهار درصد است در صورتی که اگر این اقلام هر کدام به صورت مجزا وارد کشور شود، تعرفه 10 درصد تعلق می گیرد، بنابراین برای خریدار داخلی به صرفه است که جنس را با گارانتی و در قالب یک پکیج از خارج با تعرفه چهار درصد خریداری 
کند.
وی گفت: اکنون در این زمینه با گمرک مذاکراتی انجام شده است که اگر جنسی با تعرفه 10 درصد باید وارد کشورشود، حتی اگر در قالب پکیج وارد شود، باید اقلام مورد استفاده در پکیچ ، مشمول تعرفه 10 درصد با تعرفه 10 درصد و اقلام مشمول تعرفه چهار درصد با تعرفه چهار درصد وارد شود و اینطور نباشد که کل مجموعه با تعرفه چهار درصد وارد شود و گمرک را دور بزند، البته انجام مورد به مورد این کار سخت است اما باید انجام شود.
صاحبکار خراسانی بیان کرد: در حال حاضر برای شرکت های دانش بنیان معافیت مالیاتی و گمرکی و سربازی در نظر گرفته شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :