آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87306
تاریخ انتشار : 24 آبان 1394 11:48
تعداد بازدید : 734

با تنظیم شبکه براساس شناسه افراد به جای اطلاعات کارت

USSD تا پایان سال باز می شود

مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه بستر تلفن بانک از لحاظ امینت مشکلاتی دارد، گفت: با پروژه جدید بانک مرکزی، کاربر به جای درج اطلاعات خود، از یک شناسه مشخص استفاده خواهد کرد.

فناوران - داوود محمد بیگی با بیان اینکه طبق آخرین بررسی ها 10 درصد پرداخت های قبض در کشور به وسیله تلفن بانک انجام می شود، گفت: در حوزه یو اس اس دی یا همان کدهای دستوری تلفن همراه 80 درصد تراکنش ها مربوط به خرید شارژ است.
نا امن است اما مردم نگران نباشند!
وی در خصوص نا امنی بستر تلفن بانک، گفت: وقتی می گوییم ناامن است این به معنای نگران کردن مردم نیست ولی به هر حال بانک مرکزی به عنوان مقام ناظر خطر ها و ریسک هایی را در هر دو مدل می بیند.
محمدبیگی افزود: در جلساتی که داریم بحث هایی شد برای اینکه روی تلفن بانک هم محدودیت هایی بگذاریم؛ اما اعمال محدودیت روی این ابزارها باید حتما با درایت باشد تا سایر ابزارها بتواند پاسخگو باشد و نکته دوم اینکه برای مردم مشکل به وجود نیاورد.
مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه امنیت بستر تلفن همراه هم در دست بررسی است، افزود: در تلفن های ثابت امکان شنود وجود دارد و یکی از کارهایی که در سال 88 انجام شد این بود که اطلاعات لازم برای استفاده از این بستر را از 4 قلم به 2 قلم کاهش دادیم.
محمد بیگی با بیان بررسی در حوزه پرداخت همراه در بانک مرکزی، گفت: قطعا با آمدن ابزارهای جدید،مردم به استفاده از آنها گرایش پیدا می کنند اما به خاطر خطرات احتمالی امنیتی یک دفعه نمی شود کل شبکه و خدمات را قطع کرد؛ ولی باید هشدارهای لازم را به مردم بدهیم و از طرف دیگر برای ارتقاء امنیت تلاش کنیم.
وی با بیان اینکه برای یو اس اس دی پروژه ای داریم تا مشتریان به جای ارایه اطلاعات کارت خود، از شناسه استفاده کنند، افزود: کاربران با دریافت یک شناسه از شرکت ارایه دهنده پرداخت می توانند از خدمات یو اس اس دی استفاده کنند که البته در حوزه تلفن بانک هم این شناسه قابل استفاده است.
مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی اظهارداشت: به هر حال دنیا هم گام به گام به این سمت رفته اند و ما هم باید با این سیاست جلو برویم. وقتی می گوییم ناامن ممکن است این ناامنی در نگاه مردم با آنچه که مد نظر بانک مرکزی است، متفاوت باشد.
وی در پاسخ به این سوال که با برقراری این شناسه برای مشتریان دیگر محدودیت های شبکه یو اس اس دی رفع خواهد شد، گفت: بله؛ با تنظیم شبکه براساس شناسه افراد، محدودیت شبکه یو اس اس دی برطرف خواهد شد.محمد بیگی ادامه داد: زمان بندی ما برای این پروژه 5 ماه است که کارهای آن از اواخر مهر ماه شروع شده و بنابراین قطعا تا پایان سال این طرح به نتیجه خواهد رسید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :