آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87302
تاریخ انتشار : 24 آبان 1394 11:41
تعداد بازدید : 711

گرانی دلار بازار موبایل را کساد تر کرد

بازار موبایل کشور از سال گذشته تا کنون هر روز وضعیت بدتری را پشت سر می گذارد، اما در طول یکی دو روز گذشته با افزایش نرخ ارز این وضعیت نابسامان تر شده است.

فناوران- نرخ دلار در طول چند روز گذشته با افزایش حدود 5 درصدی همراه بوده که نه تنها بر بازار موبایل، بلکه بر بسیاری از بازارها نیز تاثیر گذاشته است.
همزمان با افزایش نرخ ارز، معمولا قیمت گوشی هم بالا می رود و برخلاف همیشه که با بالا رفتن قیمت گوشی، مردم به بازار هجوم می آورند و بازار رونق می گیرد، اما ظاهرا این وضعیت هم روی بازار موبایل تاثیری نداشته و همچنان بازار در رکود است.
بازاریان وضعیت اقتصادی مردم را دلیل نابسامانی و رکود بازار می دانند، زیرا برخلاف گذشته که در کنار همه موارد مورد نیاز، گوشی موبایل هم در سبد خانوار قرار داشت، امسال این کالا از سبد کالاهای ضروری حذف شده و اکثر مردم ترجیح می دهند با گوشی های قدیمی خود سر کنند تا وضعیت اقتصادی بهتر شود.
از سوی دیگر در برخی مراکز سنتی فروش موبایل هم به دلیل عملکرد بد در سال های اخیر و تبلیغات منفی و نارضایتی مردم این روزها بیشتر با نابسامانی و رکود همراه است. البته مثل همیشه فروشندگان مشکلات داخلی برخی پاساژ و هزینه های جانبی را دلیل اتفاقاتی می دانند که هر روز رخ می دهد و موجبات نارضایتی خریداران را فراهم می کند. در همین حال البته تا اواخر تابستان شایعات درباره اعمال طرح رجیتسری که قرار بود از اوایل مهر اعمال شود، موجبات نابسامانی بازار و تردید خریداران را فراهم کرده بود. این موضوع نیز موجب شده بود تا مدتی فروشندگان با روشن کردن گوشی ها پیش از اعمال طرح، دستگاه را فعال کنند که مشمول طرح رجیستر نشود و قاچاق محسوب نشود. اما بعد از خوابیدن این موج، ظاهرا بازار دوباره به حالت عادی بازگشت و فعلا بازاریان در انتظار اتفاق تازه ای هستند تا بازار دوباره رونق بگیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :