آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87223
تاریخ انتشار : 23 آبان 1394 11:53
تعداد بازدید : 931

آیا گوگل قصد ورود به صنعت ساخت گوشی دارد؟

گوگل از چند سال پیش که ساخت گوشی های نکسوس را در دستور کار خود قرار داد، هر سال شرکت های مختلفی از اچ تی سی، سامسونگ، موتورولا و ال جی تا هوواوی را برای ساخت گوشی هایش انتخاب کرده و کار ساخت بدنه سخت افزاری گوشی هایش را به یکی از این شرکت ها محول کرد، اما حالا ظاهرا این غول جست وجوگر تصمیم گرفته ساخت گوشی هایش را داخل خود شرکت گوگل انجام دهد و با شرکت های سخت افزاری همکاری نداشته باشد.اگرچه این روزها اخبار مبنی بر ساخت گوشی توسط خود گوگل از سال آینده، داغ است اما این غول آمریکایی هنوز اظهار نظری در این رابطه نکرده است.

ساحره چمنی
اگر فرض کنیم که این شایعه به حقیقت بپیوندد دلایل تصمیم گوگل را از جوانب مختلف بررسی می کنیم.

 مشکلات سخت افزاری
شاید این روزها اخباری درباره شکسته شدن نوار شیشه ای برآمده روی بدنه پشتی نکسوس 6P هوواوی شنیده باشید. گمانه زنی ها درباره کیفیت بدنه نکسوس 6P از زمانی آغاز شد که یکی از کاربران یوتیوب، ویدیویی از خم شدن این محصول را منتشر کرد. پس از آن بسیاری از کاربران از مقاومت پایین نوار شیشه ای که در بالای دستگاه، روی بدنه پشتی قرار گرفته، صحبت می کنند.
کاربران می گویند بدون آن که دستگاه از دستشان بیفتد یا تحت فشار باشد، نوار شیشه ای برآمده در پشت آن می شکند. حتی یکی از کاربران مدعی شده که نکسوس جدیدش روی میز قرار گرفته بوده و ناگهان بدون هیچ دلیلی نوار شیشه ای پشت آن خرد شده است.
اگرچه اخبار رسمی در این زمینه از سوی گوگل و هوواوی منتشر نشده، اما شایعات حاکی از آن است که گوگل ظاهرا از عملکرد شرکت های سخت افزاری در زمینه ساخت نکسوس ها راضی نیست و قصد دارد با ساخت گوشی نقاط ضعف گوشی هایش را جبران کند.

 فعالیت در بخش سخت افزار
گوگل یکی از موفق ترین شرکت های نرم افزاری دنیا به شمار می رود و آندرویید یکی از موفق ترین پلات فورم های موبایلی است که تاکنون راهی بازار شده است.
بر این اساس گوگل هر سال نسخه جدیدی از آندرویید خالص را روی گوشی های نکسوس ارایه می کند و این نسخه تقریبا هیچ باگ نرم افزاری ندارد و گوشی های نکسوس عنوان بهترین گوشی های آندروییدی را یدک می کشند، بنابراین چرا گوگل از این موضوع استفاده نکند و گوشی های نکسوس را که در رده بهترین گوشی های بازار هستند را با سخت افزاری قوی راهی بازار نکند.از سوی دیگر گوگل تاکنون در بخش سخت افزاری فعالیت زیادی نداشته و غیر از عینک گوگل که محصول موفقی بود، تاکنون سخت افزاری با تولید انبوه راهی بازار نکرده است. اما حالا این احتمال تقویت شده که شاید این شرکت قصد دارد در بخش سخت افزاری هم وارد شده و به رقابت با شرکت های دیگر بپردازد.

 رقابت با مایکروسافت و اپل
اپل و مایکروسافت همواره بزرگ ترین رقیب غول جستجوگر بوده اند. اپل از گذشته به ساخت محصولات سخت افزاری از رایانه های مک گرفته تا آیفون، به سرعت توانست سهم زیادی از بازار را به خود اختصاص دهد تا جایی که از سال گذشته در جایگاه اول یا دوم بازار موبایل دنیا قرار گرفته است.
از سوی دیگر شرکت مایکروسافت هم از چند سال پیش با خرید نوکیا به صنعت موبایل وارد شد و اگرچه نتوانست در این زمینه موفق عمل کند، اما همچنان در این بازار فعالیت می کند و با عرضه نسخه های مختلف ویندوز موبایل سعی دارد سهم خوبی از بازار را به خود اختصاص دهد.
بر این اساس به نظر می رسد در این زمینه فقط گوگل از قافله عقب مانده و در رقابت با این دو رقیب بزرگ تاکنون فعالیتی در صنعت ساخت و تولید سخت افزار گوشی موبایل نداشته است.
اما از سویی ورود گوگل به صنعت موبایل جای بحث دارد. این شرکت اگرچه در زمینه نرم افزاری قدرت زیادی دارد، اما اینکه بتواند در بخش سخت افزار و تولید گوشی هم موفق عمل کند شاید بسیار سخت باشد. به این ترتیب شاید ورود گوگل به بازار موبایل کمی دیر باشد. اگرچه گوگل در طول چند سال گذشته سعی کرد با خرید موتورولا به صنعت موبایل وارد شود، اما عملکرد موفقی نداشت و بالاخره این شرکت را به لنوو واگذار کرد. بنابراین گوگل تجربه خوبی در این زمینه نداشته است.
از سوی دیگر اپل از هشت سال پیش به این حوزه وارد شده و سهم عظیمی از بازار موبایل را در اختیار گرفته و رقابت از یک سو با اپل و از سوی دیگر با شرکت هایی مثل سامسونگ، شیائومی، هواوی و سایر شرکت هایی که هم اکنون فعالیت گسترده ای در این زمینه دارند بسیار سخت است.
به هر حال به نظر می رسد اگر گوگل قصد ورود به بخش سخت افزار گوشی را داشته باشد باید سیاست درستی را اتخاذ کند تا همانند اپل بتواند به سرعت در بازار رشد کند و سهم خوبی را از آن خود کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :