آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 87218
تاریخ انتشار : 23 آبان 1394 11:29
تعداد بازدید : 847

مسدودسازی تلگرام همچنان در دستور کار است

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اینترنتی گفت: ۹۵ درصد کانال های غیراخلاقی شبکه پیام رسان تلگرام باز است و موضوع مسدودسازی این شبکه اجتماعی همچنان در دستور كار كميته تعيين مصاديق قرار دارد.

فناوران- یک هفته پس از آن که مدیر تلگرام از موضع خود عقب نشینی و ضمن عذرخواهی از ایران، اعلام کرد کانال های غیر اخلاقی بسته می شود. وزیر ارتباطات نیز بلافاصله و برخلاف مواضع قبلیش که گفته بود تصمیم گیری در مورد فیلترینگ با ما نیست، اعلام کرد تلگرام تا زمانی که کانال های غیر اخلاقی را فیلتر کند، می تواند به فعالیت خود در کشور ادامه دهد.
اما این اظهارنظر ها عبدالصمد خرم آبادی معاون قضایی دادستان کل کشور و دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اینترنتی را راضی نکرده است او در گفتگو با خبرگزاری مهر، در مورد دستور کار جلسه آینده کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفت: جلسه کارگروه در روز چهارشنبه هفته پیش برگزار نشد اما به هر ترتیب موضوع تلگرام در دستور کار جلسه آینده این کارگروه قرار دارد.
خرم آبادی در مورد پاسخ مثبت تلگرام به درخواست ایران برای مسدودکردن صفحات غیراخلاقی، تاکید کرد: پنج درصد از کانال های فیلترشده از قبل هم فیلتر بوده و این موضوع ربطی به درخواست وزارت ارتباطات از مدیران این شبکه ندارد.
دبیرکارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اینترنتی گفت: پاول دوروف مدیر تلگرام اعلام کرده است که در اجرای سیاست های داخلی تلگرام، کانال های مستهجن را فیلتر می کند که منظور وی صرفا کانال های عمومی مستهجن بوده است. دوروف تاکید کرده بود که مسدود سازی این موارد ربطی به درخواست ایران ندارد. 
وی ادامه داد: متاسفانه هم اکنون افرادی که پیش از این کانال های عمومی مستهجن و مبتذل درست کرده بودند برای فرار از مسدود شدن، نوع کانال خود را از عمومی به خصوصی تغییر داده اند اما در میزان و نوع محتوای مستهجن و تعداد کاربرانشان و نیز دسترسی به این کانال ها، هیچ محدودیتی ایجاد نشده است. در این کانال ها تنها محدودیت این است که تعداد اعضای کانال به کاربر عضو اعلام نمی شود.
خرم آبادی اضافه کرد: حتی بسیاری از کانال های مستهجن و غیراخلاقی بعد از مسدود شدن، عنوان خود را از کانال عمومی به کانال خصوصی تغییر داده اند و بدون اینکه تغییری در ماهیت و محتواهایشان صورت گیرد مجددا با همان کاربران قبلی کار خود را از سر گرفته اند.
معاون قضایی دادستان کل کشور در امور فضای مجازی با تاکید براینکه مشکلات تلگرام همچنان باقی است خاطرنشان کرد: زمان برگزاری جلسه کارگروه، بستگی به آمادگی اعضا برای تشکیل جلسه دارد.
خرم آبادی درباره به حد نصاب نرسیدن تعداد اعضا در جلسه گذشته این کارگروه که قرار بود در مورد تلگرام تصمیم گیری شود گفت: تعدادی از اعضای دولت اعلام کرده بودند که در این جلسه حضور پیدا می کنند و تعداد شش نفر از اعضای دیگر با توجه به قول آنها جلسه را تشکیل دادند اما چون حد نصاب جلسه هفت نفر است جلسه رسمیت پیدا نکرد و تصمیمی اتخاذ نشد.
دبیر کارگروه تعیین مصادیق خاطرنشان كرد: هیچ یک از اعضای کارگروه تعیین مصادیق و مسوولان کشور با حضور و عضویت مردم در شبکه های اجتماعی مخالف نیستند بلکه آنچه که باعث مطرح شدن موضوع مسدودسازی برخی از شبکه های اجتماعی خارجی در کارگروه شده این است که بسیاری از این شبکه ها به وسیله صهیونیست ها اداره می شوند و به هیچ وجه از قوانین و مقررات کشور تبعیت نمی کنند.
وی افزود: قوانین کشور صرفا برای محیط فیزیکی وضع نشده اند و همه مسوولان کشور مکلف اند که تمهیدات لازم را برای اجرای قوانین در فضای مجازی نیز فراهم کنند. یکی از این تمهیدات، تقویت شبکه های اجتماعی داخلی به منظور جایگزینی آنها با شبکه های خارجی است.
معاون قضایی دادستان کل کشور با بیان اینکه مشکلات فعالیت شبکه های اجتماعی خارجی نظیر تلگرام فقط به انتشار محتوای غیر اخلاقی محدود نمی شود تاكيد كرد: این شبکه علاوه بر انتشار محتوای غیراخلاقی، دارای کانال ها و گروه هایی است که علیه امنیت کشور، مقدسات اسلامی و فرهنگ و هویت ملی مردم ایران اقدام به انتشار محتوای مجرمانه می كنند  و کارگروه با درنظر گرفتن همه ابعاد، این موضوع را مورد بررسی قرار داده و تصمیم مقتضی را اتخاذ خواهد كرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :