آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86366
تاریخ انتشار : 10 آبان 1394 12:7
تعداد بازدید : 755

محققان با کمک وای فای آن سوی دیوار را دیدند

محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) فناوری جدیدی را توسعه داده اند که از سیگنال های وای فای برای مشاهده آن طرف دیوارها استفاده می کند و می تواند افراد و حرکت دست و بدن آنها را تشخیص دهد.


BusinessInsider- این ابزار که RF-Capture نام دارد، سیگنال های وای فای را از میان دیوارها عبور می دهد و بعد سیگنال های برگشتی از شخص پشت دیوار را روی یک حسگر منعکس می کند. این فرآیند موجب ایجاد یک تصویر از شخص پشت دیوار می شود که به اندازه کافی قابل وضوح دارد تا شمای کلی جسم و حرکات او را آشکار کند. فرآیند تصویربرداری از فرد پشت دیوار نیاز به قدرت رایانشی بالایی دارد زیرا نویزهای پس زمینه می توانند باعث اعوجاج در تصویر نهایی شود. محققان برای کاهش این نویزها اقدام به ایجاد مجموعه ای از تصاویر از صحنه مورد نظر کردند تا بتوانند نویزها را از سیگنال های اصلی تمیز داده و آنها را حذف کنند. 
فادل ایدی، یکی از محققان این پروژه می گوید: برای کاهش نویز در سطح بالا، اطلاعات جمع آوری شده در طول زمان و داده های مناسب را با هم ترکیب کردیم و به شکل یک مدل درآوردیم و تمامی داده ها را تحلیل کردیم. در نتیجه، الگوریتمی به دست آوردیم که تمامی تصاویر لحظه ای به دست آمده را در قالب شمایل بدن انسان با اندام های اصلی مانند سر، سینه، بازوها و پاها به نمایش درمی آورد. ما با ترکیب این تصاویر توانستیم شبحی را بازسازی کنیم که بدن انسان را نشان می دهد.  این تیم تحقیقاتی می توانند حتی برخی ویژگی های فردی شامل قد و عرض شانه را با کمک این تصاویر تخمین بزنند و یک پروفایل کلی از فرد به دست آورند. این داده ها می توانند سپس رده بندی شوند و برای الگوبرداری از اشکال و سایزهای مختلف بدن انسان توسط محققان مورد استفاده قرار گیرند.  ایدی می گوید: ادی می گوید: می توانیم از تصاویر پردازش شده در قالب شمایل بدن انسان، در تشخیص افراد از هم کمک بگیریم. در آزمایش هایی که انجام دادیم، دقت این سیستم بالای ۹۰ درصد بود.
این فناوری فعلا در فاز لابراتوار است، اما تیم تحقیقاتی می خواهد از آن برای اسکن خانه هایی که افراد مسن در آن زندگی می کنند تا در صورتی که این افراد دچار مشکلات جسمی شدید می شوند و به زمین می افتند، با ارسال پیام هایی آمبولانس را خبر کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :