آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86358
تاریخ انتشار : 10 آبان 1394 11:51
تعداد بازدید : 738

معاون سازمان فناوری اطلاعات:

«کارت پوشه ملی ایرانیان» جایگزین ایمیل می شود

معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران از ارایه کارت پوشه ملی ایرانیان (EBOX) برای دریافت خدمات دولت الکترونیکی و ارتباط ایمیلی خبر داد.


خبرگزاری مهر- رضا باقری اصل لایه های مختلف اجرای دولت الکترونیکی در کشور و ایجاد زیرساخت های تعاملی خدمات مبتنی بر این طرح را تشریح کرد.
وی با بیان اینکه هم اکنون شناسنامه خدمات دستگاه های اجرایی برای الکترونیکی کردن در حال تدوین است، اضافه کرد: در لایه های مختلف، ارایه سرویس های تعاملی در دستور کار قرار گرفته است به نحوی که بتواند با تعامل دستگاه های اجرایی، ارائه خدمات به مردم در سطح بالاتری انجام گیرد.
معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات از اتصال دستگاه های اجرایی به شبکه ملی اطلاعات با طرح و نقشه مصوب دولت و شورای عالی فناوری اطلاعات خبر داد و گفت: پیش از این در ماده ۴۶ قانون برنامه پنجم توسعه این موضوع مورد تاکید قرار گرفته بود، اما متاسفانه اجرا نشد و نقشه دیگری در این زمینه پیش رفت، اما هم اکنون با مصوبه دولت و شورای عالی فناوری اطلاعات، اتصال دستگاه ها به شبکه ملی اطلاعات با طرح و نقشه جدید در حال اجرا 
است.
وی از اجرای پروژه ای با نام «چارچوب تعامل پذیری دولت» به عنوان یکی دیگر از طرح های تعاملی خدمات دولت الکترونیک در راستای جمع آوری و یکپارچه سازی اطلاعات دستگاه ها خبر داد و گفت: با اجرای این طرح، کیفیت اطلاعات در ۱۲ پایگاه داده ملی ارتقا می یابد و دیتاهای دستگاه های اجرایی استانداردسازی می شود.
باقری اصل با بیان راه اندازی پنجره واحد خدمات دولت الکترونیکی در چندین سازمان از جمله گمرک، بیمه، کشاورزی، دارو و تجارت گفت: با ایجاد پنجره واحد، تعامل اطلاعات دستگاه ها از طریق این فرآیند انجام خواهد شد و کاربران می توانند از خدمات بین چند دستگاه به صورت همزمان بهره ببرند و دیگر دچار پیچیدگی های دریافت خدمات نخواهند شد.
وی با بیان اجرای طرح دولت الکترونیکی در لایه سرویس دهی گفت: با اجرای طرح سرویس باکس دولت (GSB) تبادل سرویس دستگاه ها از طریق این طرح اجرا می شود و در نهایت مردم می توانند این خدمات را دریافت کنند.
باقری اصل گفت: هم اکنون در حال راه اندازی کارت پوشه ملی ایرانیان و پورتال ملی دولت ایران هستیم تا بتواند جایگزینی برای ارتباط ایمیلی باشد. به این دلیل که مردم در حوزه خدمات با ایمیل سر و کار ندارند و صندوق الکترونیکی تحت عنوان کارت پوشه ملی ایرانیان طراحی شده است تا کار خدمت رسانی به مردم را با دولت انجام دهد.
وی تصریح کرد: این پلتفرم به موازات شناسنامه خدمات الکترونیکی دولت در حال ایجاد است و معماری چارچوب یکپارچه سازمانی ملی نیز از دیگر طرح هایی است که مبتنی بر این خدمات اجرایی خواهد شد.
معاون سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه دولت الکترونیکی بازآفرینی دولت در یک اقدام در حال پیشرفت است، اضافه کرد: هیچ وقت پروژه دولت الکترونیکی خاتمه نمی یابد، تا زمانی که دولت به بهره وری کامل برسد. هیچ دولتی در دنیا ادعای بهره وری کامل ندارد، پس دایما دولت الکترونیکی در حال کار است.
باقری اصل، اجرای دولت الکترونیکی را نیازمند پشتیبانی دولت از این پروژه و وحدت رویه از سوی دستگاه های اجرایی عنوان کرد و گفت: سرعت اجرای این طرح در حال افزایش و هماهنگی بین دستگاه ها در حال رشد است و ما امیدواریم شرایطی فراهم شود که از گذرگاه دولت، تمامی خدمات به صورت تعاملی و یکپارچه به مردم ارایه شود.
وی گفت: پس از اجرای این طرح، طرح دولت موبایل نیز در اولویت قرار دارد اما باید توجه داشت که هیچ یک از این لایه ها بدون اجرای لایه دیگری قابل انجام نیست و باید تعامل خدمات دولت الکترونیکی با مشارکت تمامی دستگاه های حاکمیتی اجرایی شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :