آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86355
تاریخ انتشار : 10 آبان 1394 11:47
تعداد بازدید : 844

HP بالاخره دو نیم شد

شرکت HP بعد از 67 سال کار در زمینه کامپیوترهای شخصی و بعد از سال تجربه تلخ رکود این صنعت، بالاخره تصمیم گرفت که به دو بخش تجزیه شود تا با این شرایط بتواند شرایطش را بهبود بخشد. حدود یک سال پیش مگ ویتمن، مدیرعامل این شرکت طرح تجزیه HP را مطرح کرد و اسناد رسمی آن در در ماه ژوییه گذشته منتشر شد.

فناوران- دو واحد جدید شرکت این شرکت HP Enterprise  و HP Inc نام خواهند گرفت که HP Enterprise در زمینه فروش سرور، نرم افزارهای مختلف، سیستم های ذخیره سازی اطلاعات، سیستم های شبکه ای و سرویس های مرتبط فعالیت می کند و بخش HP Inc هم فقط مسوولیت فروش چاپگر و کامپیوترهای شخصی را به عهده خواهد گرفت. این بخش از کاهش مستمر فروش رایانه های شخصی لطمه شدیدی دیده است. البته کارشناسان می گویند که هنوز مشخص نیست آیا تجزیه این شرکت به دو بخش خواهد توانست شرایط این شرکت را بهبود بخشد یا خیر. HP ابتدا در سال ۱۹۳۹ آغاز به کار کرد تا اسیلاتورهای صوتی، ماشین حساب و دیگر محصولات فناوری را تولید کند. اما در یک دهه اخیر و با از راه رسیدن غول های تازه نفس فناوری نتوانسته به اندازه گذشته موفق باشد. بسیاری معتقدند نزول این شرکت همزمان با خرید شرکت کامپک توسط کارلی فیورینا، مدیرعامل سابق این شرکت آغاز شده است. 
وی که هم اکنون یکی از نامزدهای جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده آمریکاست با این انتخاب اشتباه به منابع مالی HP و استراتژی کسب وکار آن لطمه زده است. در سال های بعد رسوایی جاسوسی از روزنامه نگاران توسط کارآگاهان طرف قرارداد با HP و شکست برنامه خرید یک میلیارد دلاری شرکت پالم در سال ۲۰۱۰ برای حضور در بازار تلفن همراه و محصولات جانبی آن روند نزولی HP را تشدید کرد.
شرکت HP در سال 2008 مبادرت به خرید شرکت EDS کرد و برای تصاحب این شرکت 13/9 میلیارد دلار پرداخت و در سال 2011 نیز تصمیم به خرید شرکت نرم افزار Autonomy کرد و 11 میلیارد دلار دیگر را نیز به پای آن صرف کرد. می توان سرجمع گفت که این خرید این شرکت ها قدرت مالی HP را به شدت ضعیف کرد و به این صورت جایگاه خود را کم کم از دست داد. 
البته HP بارها و بارها با دست زدن به راهکارهای مختلف سعی در جبران این مافات کرد. به طور مثال حدود دو ماه پیش از حذف 25 تا 30 هزار موقعیت شغلی خبر داد که این تعدیل نیرو در راستای تجزیه شدن خود HP صورت گرفت و بیشتر در بخش سخت افزار و فعالیت های خدماتی این شرکت خواهد بود که هم اکنوم تحت عنوان شرکت هیولت پاکارد اینترپرایز یا HPE فعالیت می کند.
با تعدیل جدید نیرو، مجموع نیروی کار هیولت پاکارد بر مبنای آخرین آمار رسمی بیش از 300 هزار کارمند که در 31 اکتبر سال 2014 اعلام شد، حداقل 10 درصد کاهش پیدا می کند. این تعدیل در سطح جهانی انجام شد. این کاهش نیرو که با هدف صرفه جویی 2/7 میلیارد دلار در سال انجام می گیرد، حدود 2/7 میلیارد دلار برای این شرکت هزینه خواهد داشت. HP در راستای کاهش هزینه ها، بیشتر کارکنانش را به مناطق کم هزینه منتقل می کند.گفتنی است که در سه ماهه مالی سوم که 31 ژوییه به پایان رسید، فروش کامپیوتر شخصی و چاپگر HP که بزرگ ترین بخش فعالیت این شرکت است، 11/5 درصد کاهش یافت و از میان واحدهایی که تحت مدیریت شرکت HP قرار می گیرند، فروش خدمات اداری 11 درصد افت کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :