آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 86272
تاریخ انتشار : 9 آبان 1394 11:45
تعداد بازدید : 725

کلاهبرداری دو میلیارد تومانی از بازار کامپیوتر

در سال های اخیر به ویژه از زمانی که افت و خیز نرخ دلار آزاد و درهم بازی های خود را با بازار کامپیوتر آغاز کرد، بارها خبر وقوع کلاهبرداری از بازار کامپیوتر به اشکال مختلف منتشر و فضای بازار را بیش از پیش نا امن جلوه داده است؛ کلاهبرداری هایی در ابعاد گوناگون که یا از عدم توانایی یک فعال بازار، واردکننده یا حتی واسطه دراجرای تعهدات مالی ناشی شده یا نتیجه سودجویی برخی، از شرایط ناامن بازار بوده است. این اواخر نیز فعالان بازار کامپیوتر، به ویژه کسبه بازارهای کامپیوتر که در منطقه چهارراه ولیعصر واقع شده اند، بهای سنگینی بابت اعتماد به یکی از هم صنفان خود پرداخته اند. داستان این مالباختگان را در ادامه بخوانید.


مریم عسگری
اواخر روز سه شنبه گذشته جمعی از فعالان بازار کامپیوتر حوالی خیابان ولیعصر به کلانتری این منطقه مراجعه و نسبت به کلاهبرداری شخصی به نام آ.ر اعلام شکایت کردند.
به گفته مالباختگان، نام برده که از فعالان شرکتی بازار کامپیوتر بوده و به عنوان مدیرعامل شرکت «داس لیب»، عضو انجمن شرکت های انفورماتیک ایران و سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران موفق به کسب اعتبار برای خود شده بود، با سوء استفاده از اعتماد هم صنفان خود مبلغی در حدود دو میلیارد تومان کلاهبرداری کرده و متواری شده است.
الیاس صادق کوهستانی، مدیرعامل شرکت پیامد رایانه سازگار در این رابطه گفت: نام برده در ماه های گذشته اقدام به خرید اعتباری (چکی) کالاهای کامپیوتری از برخی از کسبه و فعالان بازار کرده و پس از مدتی مشخص از عهده انجام تعهدات خود برآمده و بدهی خود را به کسبه پرداخت کرد و به این ترتیب اعتماد آنها را جلب کرد، اما در مرحله بعد او خریدهای اعتباری بیشتری از کسبه کرد و پس از فروش کالاها نه تنها بدهی خود را پرداخت نکرده است، بلکه متواری شده و هیچ نشانی از وی
نیست.
یکی دیگر از مالباختگان که نخواست نامی از وی برده شود نیز گفت: تا کنون شکایت ما نتیجه ای نداشته است و تنها مدیرفروش و پدر شخص متواری در کلانتری به سر می برند که این دو تن نیز به قید ضمانت آزاد می شوند.
این فعال بازار گفت: به نظر می رسد کلاهبرداری در بازار عرف شده است و در شرایط فعلی که حجم تقاضا از بازار به شدت کاهش یافته است دیگر به هیچ شخصی حتی فعالان با سابقه بازار هم نمی توان اعتماد 
کرد.
وی افزود: در شرایط فعلی هر لحظه امکان وقوع چنین اتفاق هایی وجود دارد. چرا که حجم تقاضا از بازاردر حد چشمگیری کاهش یافته است و وقتی یک همکار برای خرید کالا به ما مراجعه می کند، ما ناچار می شویم برای تامین هزینه های جاری زیر بار چنین معاملاتی برویم و این چنین درگیر کلانتری و هزینه های جانبی شکایت و سایر موارد شویم.
به گفته مالباختگان، نزدیکان شخص متواری وانمود می کنند که اجناس خریداری شده توسط شخص متواری به فروش نرفته است و وی به دلیل عدم توانایی پرداخت بدهی متواری شده است، این درحالی است که خبر رسیده که وی تمامی اجناس را با قیمت پایین تر از عرف بازار به فروش رسانده است.
آنها اعلام کردند که شخص متواری از قبل طرح و نقشه چنین کلاهبرداری را کشیده بوده، زیرا تمام املاک خود را به نام سایر اعضای خانواده کرده است. در حال حاضر واحد شرکتی این شخص پلمپ شده
است.
مسوولان ساماندهی بازار پاسخگو باشند
بازار کامپیوتر چنین اتفاقی را بارها در سال های قبل تجربه کرده است. حقیقت این است که هر گاه بازار دچار رکود شده و کسبه بابت تامین هزینه های خود دچار مشکل می شوند فضا نا امن شده و افراد سودجو از هر غفلتی سوء استفاده می کنند.
به گفته کارشناسان، بی توجهی و اهمال سازمان های مسوول در کنترل و نظارت بازار کامپیوتر نیز از دلایلی است که می تواند زمینه ساز بروز این کلاهبرداری ها در بازار باشد.
به گفته آنها جالب اینجاست که زمانی که چنین اتفاق هایی در بازار رخ می دهد، هیچ یک از این سازمان ها که مدعی تصدی گری کنترل و نظارت یا ساماندهی بازار هستند، مسوولیت را به عهده نمی گیرند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :